Policja będzie mogła używać LRAD-ów? Nowa kategoria ''środków ogłuszających'' w ustawie

07.07.2011 09:27
System LRAD na samochodzie policyjnym

System LRAD na samochodzie policyjnym (Fot. Krzysztof Dobrogowski / Policja)

W przygotowywanej właśnie ustawie o środkach przymusu bezpośredniego mają znaleźć się zapisy, które prawdopodobnie pozwolą mundurowym wykorzystywać zakupione niedawno kontrowersyjne urządzenia LRAD - informuje TOK FM. Mogą one emitować w określonym kierunku głośny pisk, który ogłusza ludzi, a tym samym może być wykorzystywany np. do rozganiania nielegalnych demonstracji.
Za zakup urządzeń na policję posypały się gromy, bo - jak pisała Gazeta Wyborcza - na razie przepisy nie pozwalają na wykorzystywani ich do ogłuszania. Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski cały czas usprawiedliwia decyzję i przekonuje, że mundurowi kupili LRAD-y (Long Range Acoustic Device) w innym celu. - My chcieliśmy kupić i kupiliśmy je tylko i wyłącznie jako urządzenie nagłaśniające, a nie środek przymusu bezpośredniego. - tłumaczy Sokołowski. Obecnie więc policja za 780 tys. zł policja ma 6 bardzo drogich głośników.

Jeżeli jednak nowa ustawa o środkach przymusu weszłaby w takim kształcie, jak jest zapowiadana podobne tłumaczenia nie będą już potrzebne, bo mundurowi prawdopodobnie będą mogli korzystać z urządzeń w pełnym zakresie. Pojawia się w niej bowiem nowa kategoria środków "ogłuszających", które mogą powodować "dysfunkcję niektórych zmysłów".

Przekracza prób bólu, przebija bębenki

Problem jednak w tym, że LRAD- y budzą sporo kontrowersji - Z naszych informacji wynika, że tego typu urządzenia mogą bardzo negatywnie oddziaływać na słuch. W wyniku ich użycia może nawet dojść do pęknięcia bębenków - mówi Artur Pietryka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jak pisała Gazeta Wyborcza, o zakupie LRAD-ów przez polską policję można przeczytać na stronie internetowej Oddziału Prewencji Policji w Warszawie. Jeszcze niedawno była tam informacja, że to system "pozwalający na skuteczną reakcję w sytuacjach zagrożenia", że urządzenie ma siłę 151 decybeli, zaś "dla porównana - próg bólu odczuwany przez człowieka to wartość ok. 120 dB.

Gazeta skierowała do Komendy Głównej Policji pytanie o przeznaczenie urządzeń. Zanim dostała odpowiedź informacja o LRAD-ach na stronach policji zmieniła się na lakoniczną: że zakupu LRAD dokonano "w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy Euro 2012". I że pozwolą na usprawnienie pracy jednostki podczas tak dużego zabezpieczenia.

Oprócz uporządkowania, rozszerzenie

Zapis o wprowadzeniu do katalogu środków przymusu urządzeń ogłuszających to jednak nie jedyna kwestia, która budzi zastrzeżenia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W założeniu bowiem projekt miał jedynie uporządkować listę środków przymusu i przenieść ją do aktów prawnych w randze ustawy. Do tej pory wyliczone one były w rozporządzeniach, co skrytykował Trybunał Konstytucyjny.

Przy okazji jednak urzędnicy chcą rozszerzyć katalog dostępnych środków - będą mogły być nimi np. pojazdy służbowe, materiały wybuchowe i środki chemiczne. Dodatkowo zlikwidowany ma być m.in obowiązek oddawania przez mundurowych strzału ostrzegawczego. Zdaniem Fundacji nie wszystkie te zmiany są wystarczająco uzasadnione, dlatego organizacja przygotowuje właśnie swoje stanowisko wobec projektu w którym ma skrytykować część zapisów.

Komentarze (118)
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 1 raz 1

  Powinniśmy urządzić władzy drugi Egipt a na radiowozy i ich nowe urządzenia najlepsze będą koktajle Mołotowa.

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz 1

  Bandyckie państwo policyjne zbroi swoje formacje obawiając się obywateli, którzy zaczynają widzieć w jakim ubekistanie żyją i co wyprawiają rządzący i usłużne im media.

 • komix1

  Oceniono 1 raz 1

  @thebutcher

  A kim Ty jesteś? Związkowcem Solidarności? "Kibicem" jakiegoś klubu walczącym "o wolność" (bo muszą ci "kibice" wymyślić jakieś hasło, by ukryć, że znakomita większość akcji policji przeciwko nim jest akurat uzasadniona)?
  W jaki sposób mam walczyć o moje poglądy? Kamieniami i butelkami z benzyną?

  Jak ktoś tobie okradnie auto bądź oklepie maskę też powiesz ze policja to psiarnia? Jak "kibice" świętujący zwycięstwo / przeklinający porażkę przejdą "barwnym" korowodem przez twoje miasto pierwszy będziesz oczekiwał ich pomocy.
  Szczekać anonimowo w internecie każdy potrafi.

 • thebutcher

  Oceniono 3 razy 1

  @komix1

  Jesteś po prostu typowym przedstawicielem grupy, którą nazywa się ostatnimi czasy lemingami. Nigdy nie byłeś na żadnej demonstracji? Nie masz żadnych poglądów o któe warto choć trochę powalczyć? Współczuję ci takiej bierności. Rozumiem, że jak państwo od czasu do czasu nie da komuś publicznie pałą przez łeb rękami psiarni, to czujesz się zagrożony?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 1

  Rząd przygotowuje się do walki z manifestacjami ludzi niezadowolonych z jego funkcjonowania?

 • komix1

  Oceniono 5 razy -3

  W dupi€ mam bębenki zadymiarzy i tych wszystkich którzy wywołują burdy czy to na stadionie czy na ulicach. Normalnemu człowiekowi to urządzenie krzywdy nie wyrządzi

 • aboutblank

  Oceniono 3 razy 1

  SS i Gestapo zabijało cyklonem B, NKWD strzelało w tył głowy, ZOMO pałowało w ściezce zdrowia, a teraz policja okalecza nowszymi urządzeniami. JP na 100%

 • mille666

  Oceniono 3 razy 1

  jednym słowem: sku...wysyństwo i państwo policyjne

 • macraven

  Oceniono 3 razy 1

  adela_30

  Tak jak już tu ktoś napisał.
  Nie ważne czy PO czy PIS i jedni i drudzy chcą zrobić tu państwo policyjne gdzie przymus jest prawem. Jedyna różnica to jednak to, że PO nas nie zmusi do religii w przeciwieństwie do PiS.
  Polska polityka i ludzie, którzy się w niej babrzą - jeden wielki syf pełen łajna.
  Jeżeli się tu nic nie zmieni na lepsze a Partie dominujące będą dążyć do tego samego co teraz to jedyną alternatywą pozostanie zmiana otoczenia na nie polskie.... bo tu będzie strach wyjść na ulicę mając poglądy odmienne niż kościół czy partia.
  To państwo zamiast się rozwijać tylko się uwstecznia ostatnio. Jak całe życie lewicy nie popierałem tak teraz SLD wydaje się jedynym normalnym ugrupowaniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje