Policja będzie mogła używać LRAD-ów? Nowa kategoria ''środków ogłuszających'' w ustawie

W przygotowywanej właśnie ustawie o środkach przymusu bezpośredniego mają znaleźć się zapisy, które prawdopodobnie pozwolą mundurowym wykorzystywać zakupione niedawno kontrowersyjne urządzenia LRAD - informuje TOK FM. Mogą one emitować w określonym kierunku głośny pisk, który ogłusza ludzi, a tym samym może być wykorzystywany np. do rozganiania nielegalnych demonstracji.
Za zakup urządzeń na policję posypały się gromy, bo - jak pisała Gazeta Wyborcza - na razie przepisy nie pozwalają na wykorzystywani ich do ogłuszania. Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski cały czas usprawiedliwia decyzję i przekonuje, że mundurowi kupili LRAD-y (Long Range Acoustic Device) w innym celu. - My chcieliśmy kupić i kupiliśmy je tylko i wyłącznie jako urządzenie nagłaśniające, a nie środek przymusu bezpośredniego. - tłumaczy Sokołowski. Obecnie więc policja za 780 tys. zł policja ma 6 bardzo drogich głośników.

Jeżeli jednak nowa ustawa o środkach przymusu weszłaby w takim kształcie, jak jest zapowiadana podobne tłumaczenia nie będą już potrzebne, bo mundurowi prawdopodobnie będą mogli korzystać z urządzeń w pełnym zakresie. Pojawia się w niej bowiem nowa kategoria środków "ogłuszających", które mogą powodować "dysfunkcję niektórych zmysłów".

Przekracza prób bólu, przebija bębenki

Problem jednak w tym, że LRAD- y budzą sporo kontrowersji - Z naszych informacji wynika, że tego typu urządzenia mogą bardzo negatywnie oddziaływać na słuch. W wyniku ich użycia może nawet dojść do pęknięcia bębenków - mówi Artur Pietryka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jak pisała Gazeta Wyborcza, o zakupie LRAD-ów przez polską policję można przeczytać na stronie internetowej Oddziału Prewencji Policji w Warszawie. Jeszcze niedawno była tam informacja, że to system "pozwalający na skuteczną reakcję w sytuacjach zagrożenia", że urządzenie ma siłę 151 decybeli, zaś "dla porównana - próg bólu odczuwany przez człowieka to wartość ok. 120 dB.

Gazeta skierowała do Komendy Głównej Policji pytanie o przeznaczenie urządzeń. Zanim dostała odpowiedź informacja o LRAD-ach na stronach policji zmieniła się na lakoniczną: że zakupu LRAD dokonano "w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy Euro 2012". I że pozwolą na usprawnienie pracy jednostki podczas tak dużego zabezpieczenia.

Oprócz uporządkowania, rozszerzenie

Zapis o wprowadzeniu do katalogu środków przymusu urządzeń ogłuszających to jednak nie jedyna kwestia, która budzi zastrzeżenia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W założeniu bowiem projekt miał jedynie uporządkować listę środków przymusu i przenieść ją do aktów prawnych w randze ustawy. Do tej pory wyliczone one były w rozporządzeniach, co skrytykował Trybunał Konstytucyjny.

Przy okazji jednak urzędnicy chcą rozszerzyć katalog dostępnych środków - będą mogły być nimi np. pojazdy służbowe, materiały wybuchowe i środki chemiczne. Dodatkowo zlikwidowany ma być m.in obowiązek oddawania przez mundurowych strzału ostrzegawczego. Zdaniem Fundacji nie wszystkie te zmiany są wystarczająco uzasadnione, dlatego organizacja przygotowuje właśnie swoje stanowisko wobec projektu w którym ma skrytykować część zapisów.

Komentarze (118)
Policja będzie mogła używać LRAD-ów? Nowa kategoria ''środków ogłuszających'' w ustawie
Zaloguj się
 • krokiet17

  Oceniono 14 razy 12

  Kupowanie sprzętu zanim stanie się legalne jego użycie... jakież to typowe dla policji i innych instytucji "państwowych". Nie swoje pieniądze się marnotrawi, żeby do swojej kieszonki coś wpadło. Dokładnie tak jak zarzuca to JKM.

 • makuzy

  Oceniono 13 razy 11

  Mam kilka pytań do panów policjantów.
  - Jak długo goją się bębenki uszu niemowlaka, który przypadkiem przejeżdżał w wózku obok LRAD'a ?
  - Czy słuch po uszkodzeniu bębenków może zostać przywrócony ?
  - Czy dźwięk LRAD'a może być kierowany selektywnie omijając dzieci i przypadkowych przechodniów ?
  - Jakie dostałbym odszkodowanie z utratę słuchu w wyniku działania LRAD'a ?

 • whitesupremacy

  Oceniono 15 razy 11

  Na naszych oczach rodzi sie neo - totalitaryzm. Wyjatkowy sojusz wladzy, wszystkich instytucji i mediów - które wkladaja ludziom przed oczy fasadowy, nieprawdziwy obraz swiata. Kreuja pseudo - problemy, które w normalnej debacie publicznej zajmowalyby miejsce trzeciorzedne.

  Mamy wiec powrót komuny mentalnej. Jednak utrzymywanie MAtrixa bedzie obecny uklad coraz wiecej kosztowac, coraz wiecej nowomowy, teatru, wprzegania zlamanych autorytetów.
  Wszystko dlatego, ze z czasem sila razenia wroga wewnetrznego w postaci PISu bedzie malec, trzeba bedzie ja podsycac wszystkimi mozliwymi metodami, wiec mozemy sie spodziewac fali prowokacji, kolejnych nagonek medialnych itp.
  Taki uklad moze trwac dlugo, ale nie da sie obronic bez zaciesnienia "aparatu". Wiec spodziewajmy sie wzmozonej inwigilacji, rozrostu sluzb, dowolnej interpretacji prawa i procesów pokazowych - zreszta to juz teraz zaczyna sie dziac.

  Rzeczywistosc jednak zaskrzeczy, kiedy gospodarka zacznie wiednac - a to juz niedlugo. Po wyborach punkt pierwszy - nowelizacja fatanstycznego budzetu i drastyczne ograniczenie wydatków.
  W kazdym razie - jedno jest pewne - dzis uzyteczni idioci, którzy krzycza "PO ponad wszystko" nie widza jak sami zakladaja sobie "petle na szyje". Ta wladza gra o wszystko - lista zaniedban jest wielka - wiec oni nie cofna sie przed niczym. A dzisiejsi sympatycy Partii beda jeszcze przecierac oczy ze zdziwienia.

  Akcja z zamykaniem stadionów - to tylko przedsmak recznego sterowania panstwem, przez wladze, która nie ma zadnej kontroli.

 • wqb

  Oceniono 10 razy 10

  najpierw ogłuszą a potem krzykną "stój bo strzelam." :-)

 • jkredman

  Oceniono 14 razy 8

  u nas Policja będzie ten system testować na obywatelach, na niepokornych i mających odmienne od władzy poglądy obywatelach,
  to jest wyjątkowo ohydne, zbrodnicze i powinno być zakazane, trzeba to zaskarżyć do trybunału konstytucyjnego - nie może być tak że państwo do rozprawy z obywatelami będzie stosować środki które mogą uszkodzić słuch przypadkowo obecnym w miejscu zdarzenia lub uczestnikom dopuszczalnej w demokracji manifestacji

 • dabera

  Oceniono 8 razy 8

  jak widać, rozwijająca się "demokracja", wymaga coraz bardziej drogich i nowoczesnych środków do obrony swoich interesów. Więc skąd się biorą te informacje, że policja nie ma na paliwo, opony i tak dalej. Czytając tę informację wydaje mi się, że jednak kasy nie brakuje.

 • labandera

  Oceniono 7 razy 7

  Zdjęcia pojazdu z czerwca 2011 w Gdańsku.

  pl.indymedia.org/pl/2011/06/53972.shtml
  W Ergo Arenie odbywał się właśnie zjazd krajowy Platformy Obywatelskiej. Cała dzielnica była obstawiona policją i BORem. Na zapleczu Ergo Areny, w krzakach, stał oddział policji z tym oto pojazdem.

  pl.indymedia.org/pl/2011/06/53972.shtml

 • donkichol

  Oceniono 6 razy 6

  No i wyszło kłamstwo!! Najpierw kupili i zapewniali że jako "sprzęt nagłaśniający", nie ogłuszający - a tu dziwnym trafem nagle wyskakuje ustawa. I po co te kłamstwa były?

 • wlodek_q

  Oceniono 18 razy 6

  Nic się nie zmieniło.
  Policja czy ZOMO jeden diabeł
  A człowiek gó... znaczy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX