Długie włosy, wisiorki i tatuaże oficjalnie zakazane w policji

Fot. Dawid Chalimoniuk / AG

Komendant Główny Policji wydał zarządzenie zgodnie, z którym funkcjonariusze muszą nosić "schludnie" i krótko ostrzyżone włosy, a kobiety spinać je lub związywać. - informuje TOK FM. Mundurowi nie będą mogli też "ozdabiać ciała oraz nosić ozdób", które naruszałby "powagę munduru".
Wytyczne dotyczące wyglądu funkcjonariuszy w mundurach są dość ogólne, ale jak mówi rzecznik komendanta głównego młodszy inspektor Mariusz Sokołowski były potrzebne. - Niestety nie zawsze jest tak, że policjant jest w stanie sam wyznaczyć sobie pewne standardy. A czasami upiększanie się w sposób bardzo ekstrawagancki powoduje niezbyt dobrą ocenę społeczną takiego funkcjonariusza. - tłumaczy decyzję rzecznik - Mundur wiąże się jednak z pewną elegancją, z pewnym szacunkiem i jeżeli chcemy ten szacunek wzbudzać u ludzi musimy wyglądać właściwie - dodaje.

W zarządzeniu nie ma jasno określonych zasad, co narusza "powagę munduru" a co nie. W każdym przypadku zdecyduje więc o tym przełożony. - Będzie tu chodziło np. o różnego rodzaju kolczyki, wymyślne wisiorki. - wylicza młodszy inspektor Sokołowski. Oprócz długich włosów u mężczyzn niemile widziane będą też prawdopodobnie "irokezy". - Fryzury, które polegają na częściowym wygoleniu a częściowym pozostawieniu włosów są niezbyt dobrze odbierane, podobnie jak farbowanie na ekstrawaganckie kolory - tłumaczy rzecznik.

Fryzurę można dość łatwo zmienić, dużo gorzej jest natomiast z tatuażami, których usuwanie jest już bardziej skomplikowanym zabiegiem. Jednak zdaniem Mariusza Sokołowskiego z tego typu ozdobami ciała nie będzie problemu bo od dawna do policji nie są przyjmowane osoby z widocznymi tatuażami. Te schowane pod mundurem nie będą zabronione.

 Nowe zarządzenie daje też kierownictwu jednostek środki do egzekwowania powyższych wytycznych. Przełożony będzie mógł więc np. nie dopuścić do służby lub odsunąć od niej policjanta, którego wygląd nie spełnia jego zdaniem wymogów zapisanych w regulaminie. Będzie też mógł kazać funkcjonariuszowi np. obciąć włosy - jeżeli podwładny tego nie zrobi, będą mu groziły konsekwencje dyscyplinarne.

Kierownicy jednostek w wyjątkowych sytuacjach będą mogli też zezwalać niektórym funkcjonariuszom na "nieregulaminowy" wygląd. Może to być uzasadnione chociażby w przypadku policyjnych wywiadowców, którzy na co dzień pracują po cywilnemu na ulicy.

 

Komentarze (1)
Długie włosy, wisiorki i tatuaże oficjalnie zakazane w policji
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje