Konwoje bankowe bez nadzoru. MSWiA nie zdążyło z przepisami

Tomasz Nowak. Radio TOK FM
30.08.2010 19:15
A A A Drukuj
Obecnie nic nie reguluje tego, jak w Polsce mają być przewożone pieniądze. - informuje Radio TOK FM. Rozporządzenie MSWiA, które określało zasady konwojowania środków finansowych straciło moc 11 lipca. Nowego szef resortu do tej pory nie wydał.
Pieniądze rozsypane na ulicy po jednym z napadów na bank

Pieniądze rozsypane na ulicy po jednym z napadów na bank (fot. KSP)

Stare rozporządzenie określało m.in ile pieniędzy może jednorazowo zabrać konwój, z ilu osób ma się składać, jak ma być zabezpieczony. Teraz w związku z dziurą w prawie, wymagań nie ma żadnych. - Można wziąć torebkę -reklamówkę, podejść do okienka kasowego, wziąć pieniądze, włożyć do reklamówki i pospacerować sobie z tą torebką przez miasto, czy jechać komunikacją miejską - mówi w rozmowie z TOK FM prezes zarządu Polskiej Izby Ochrony Sławomir Wagner.

Jako że nie ma przepisów i wymagań, nikt dziś nie może też konwojów kontrolować. Ale to nie jedyny problem. - Nie wiem jak będą się zachowywali ubezpieczyciele, gdy dojdzie do napadu, bo w wielu umowach z firmami konwojowymi znajdują się zapisy odwołujące się do rozporządzenia MSWiA, które przecież już nie istnieje. - dodaje prezes Wagner.

Rok to za mało

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie chce wytłumaczyć dlaczego nie udało się w terminie przygotować przepisów i doszło do takiego bałaganu. Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak odmówiła komentarza w tej sprawie.

Wydaje się, że czasu na przygotowanie rozporządzenia resort miał sporo. Ustawa, która uchylała dotychczasowe przepisy weszła w życie ponad rok temu. W dodatku jej projekt był inicjatywą rządową, więc tym bardziej o zaskoczeniu raczej nie może być mowy.

Na razie prace nad nowym rozporządzeniem wciąż trwają. Kiedy się zakończą, nie wiadomo.

W serwisie policyjni.pl także: Bili i gwałcili, aby podała im PIN do karty. Jej ciało było zmasakrowaneTagi:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX