Śląsk: Cysterna z gazem uderzyła w dom

Cysterna z 18 tonami niebezpiecznego gazu uderzyła w budynek mieszkalny w Pszowie, k. Wodzisławia Śląskiego. Na szczęście do wybuchu nie doszło, ale na miejscu jest bardzo niebezpiecznie, bo gaz może się ulatniać. Obszar nadal stanowi duże zagrożenie dla mieszkańców, którzy obecnie przebywają w okolicznych hotelach.
W godzinach wieczornych rozpoczęto przepompowywanie gazu z uszkodzonej cysterny, do nowego zbiornika. Z kamienicy, w którą uderzyła cysterna, ewakuowano około 20 osób. Droga wojewódzka nr 933 Wodzisław Śląski - Racibórz może być zablokowana do rana, policja organizuje objazdy przez Lubomię i Rydułtowy.

Na miejsce została wysłana grupa ratownictwa chemicznego, która dokonała pomiaru stężenia gazu. Utrudnienia maja potrwać jeszcze kilka godzin Utworzona została strefa zagrożenia, do której mieszkańcy nie będą mieli dostępu. Na razie nie wiadomo co było przyczyną wypadku - kierowca został przewieziony do szpitala, jego stan jest stabilny, poza nim na szczęście nikt nie ucierpiał.

Gaz znajdujący się w cysternie to propan butan, jest on bardzo łatwopalny, dlatego nawet nieduże ilości, które wydostaną się na zewnątrz mogą doprowadzić do zapalenia.

Więcej o: