Jedna śmierć na drodze kosztuje nas 1,5 mln

Jak wynika ze statystyk do których dotarł serwis policyjni.pl w zeszłym roku z powodu 49 tys. wypadków drogowych państwo straciło 23 mld złotych.
W zeszłym roku tylko jedna śmierć na drodze kosztowała państwo 1 mln 470 tys. złotych. Z danych opracowanych przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów wynika, że mimo malejącej liczby wypadków drogowych państwo ponosi coraz większe straty finansowe. Jeszcze w 2000 roku jednostkowy koszt ofiary śmiertelnej wyniósł połowę zeszłorocznej sumy czyli 700 tys. złotych.

W 2008 roku koszt wszystkich wypadków drogowych wyniósł 23 mld złotych. Na tę sumę składają się koszty leczenia, ubezpieczenia, akcji ratowniczych i starty poniesione w wyniku śmierci obywateli. Jak wynika ze statystyk śmierć wiąże się z największymi kosztami.

Śmierć a PKB

- Okazuje się, że najwięcej tracimy przy śmierci dzieci i młodzieży, bo oni jeszcze nie zaczęli produkować - mówi Bogusław Kretkiewicz z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. W wyniku śmierci osoby do 17 roku życia państwo traci ponad 5 mln złotych.

"W razie śmierci ta osoba nie dołoży się do PKB" | wideo


Te 5 mln to utracone PKB, które statystyczny Polak produkuje w ciągu całego swojego życia. Gdyby żył to przez całe swoje życie statystycznie wytworzyłby dobra warte 5 mln.

Wzrost kosztów poniesionych w wyniku śmierci na drogach wiąże się ze stale rosnącym PKB naszego kraju. Im wyższe PKB tym śmierć obywatela jest większą stratą dla państwa. Dziś jest to prawie 1,5 mln, a za pięć lat jedna śmierć może kosztować 2 mln.

W 2000 roku na polskich drogach odnotowano ponad 57 tys. wypadków w których zginęło 6294 ofiar śmiertelnych, natomiast w 2008 doszło do 49 tys. wypadków, w których zginęło 5437 osób.

W serwisie policyjni.pl także: Fotoradar pstryknął mu zdjęcie, to się na nim wyżyłWięcej o: