Zarzut zabójstwa usłyszał po 25 latach od zbrodni

Po 25 latach podejrzany o zabójstwo usłyszał zarzuty i został aresztowany na trzy miesiące. 47-letniego obecnie Zbigniewa N. wytypowali policjanci z tzw. Archiwum X wspierani przez ekspertów z laboratorium kryminalistycznego. Sprawa dotyczy zabójstwa mieszkanki gminy Dobre Miasto z 1984 roku. Podczas przesłuchania w prokuraturze mężczyzna przyznał się do zabójstwa.
W nocy z 11-tego na 12-ty czerwca 1984 roku do milicjantów z Dobrego Miasta zgłosił się mężczyzna, który w mieszkaniu w Starym Dworze niedaleko Olsztyna znalazł ciało swojej 71-letniej matki. Oględziny i sekcja zwłok wykazały wówczas, że zabójca zadał kobiecie kilka ciosów nożem. Mimo użycia psa, przesłuchań świadków i badań prawie 300 osób nie udało się wówczas ustalić sprawcy. Śledztwo zostało umorzone. Teraz eksperci z KWP w Olsztynie zajmujący się rozwiązywaniem zagadek z policyjnych archiwów jeszcze raz poddali analizie ślady w bazie danych AFIS i w ten sposób ustalili podejrzanego.

Śledczy odtworzyli przebieg feralnej nocy. Zbigniew N. miał w okolicy pić alkohol. Kiedy zrobiło się późno postanowił wracać do Olsztyna, gdzie pracował. Najpierw szedł na piechotę, potem jechał ukradzionym rowerem. 22-letni wówczas mężczyzna zgłodniał i jak sam wyjaśniał postanowił zajrzeć do lodówki pierwszego napotkanego domu. Kiedy był w środku, w drzwiach stanęła starsza pani. Spłoszony - zaatakował ją nożem. 47-letni mężczyzna trafił do komendy policji prosto z olsztyńskiego Aresztu Śledczego. Odbywał tam karę roku więzienia za przestępstwa drogowe. Przyznał się do zabójstwa i podczas wizji lokalnej przedstawił przebieg zdarzenia. W śledztwie ustalono, że od lat 80-tych Zbigniew N. nie pracował, często mieszkał w leśnych szałasach i zerwał kontakty z rodziną. Grozi mu dożywocie.

Serwis policyjni.pl poleca: Rozwścieczony kot Puszek zaatakował babcię i jej wnuczkaWięcej o: