Uważaj, do kogo oddzwaniasz! Oszuści wyłudzają pieniądze przez telefon

30.08.2011 12:44
Oszuści wymyśli kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy - ostrzega policja. Dzwonią na telefony komórkowe głównie biznesmenów, a gdy ci oddzwaniają obciążani są wysokimi opłatami, sięgającymi nawet kilkuset złotych.
- Wybierają numery osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą i np. obawiają się, że jeśli nie oddzwonią mogą stracić intratne zamówienie. Rozłączają się na tyle szybko by ofiara nie odebrała połączenia lub dzwonią w godzinach, w których prawdopodobnie go nie odbierze - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, gdy dana osoba oddzwania na numer, który pojawi się na wyświetlaczu jej połączenia traktowane jest jako połączenie Premium (o podwyższonej opłacie). Proceder opiera się na zasadzie działania numerów telefonów pod którymi można brać udział np. w loteriach czy konkursach. Różnica jest jednak taka, że osoba oddzwaniająca nie zdaje sobie sprawy z kosztów takiej usługi.

- Taki numer składa się zwykle z sześciu cyfr. Konto osoby dzwoniącej jest automatycznie obciążane. Oszuści wyłudzają w ten sposób jednorazowo kilkadziesiąt, a nawet do kilkuset złotych - dodał Sokołowski.

Policjanci apelują o zgłaszanie się wszystkich, którzy podejrzewają, że mogli zostać w ten sposób oszukani. - Postarajmy się też zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które będą mogły pomóc w ustaleniu sprawców - dodał.

Komentarze (43)
Uważaj, do kogo oddzwaniasz! Oszuści wyłudzają pieniądze przez telefon
Zaloguj się
 • kar.as

  Oceniono 9 razy 9

  Policja jak chce, to ustali (np. jak trzeba kogoś dorwać za niepłacenie alimentów). A jak nie chce - to nie ustali (np. właściciela samochodu, który zaparkował auto w miejscu, w którym ma przebiec za 2 godziny maraton - niech fiut patrzy na znaki i płaci: 500 za odholowanie + 100 mandatu + 10 zł za godzinę postoju na parkingu strzeżonym + 50 zł na taxi + 1 pkt karny; po co do niego dzwonić z informacją, że ma 15 minut na przestawienie auta?).

 • lehoo

  Oceniono 8 razy 8

  A kto tak skonstruował prawo telekomunikacyjne, że tego rodzaju połączenia w ogóle są możliwe ?

 • fernando51

  Oceniono 7 razy 7

  jak trzeba bilingi czy podsłuch to jakoś problemów niema ale kiedy zwykły "ludź" zgłasza jakiś problem to są już korowody. no i jak mamy o tym wszystkim myślec. kto mógł by to zmienić.zabrakło mi świeczek, żeby takich znaleźć.

 • tec1

  Oceniono 7 razy 7

  "Policjanci apelują o zgłaszanie się wszystkich, którzy podejrzewają, że mogli zostać w ten sposób oszukani. - Postarajmy się też zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które będą mogły pomóc w ustaleniu sprawców - dodał. "

  Czasem zastanawiam się, czy policjanci udają takich idiotów czy to ich naturalne zachowanie.
  To może ja opowiem ze szczegółami: Zadzwonił, rozłączył się, oddzwoniłem - naliczyło". Czego się do koorwy więcej spodziewać?
  Nie można ustalić do kogo należą numery?!?! W XXI wieku?! (w sumie tu Polska więc jakiś XIX - ale i tak się da)
  Pewnie pan Henio z kotłowni podpiął sie do systemu i wpuścił wirusa, a teraz siedzi w piwnicy i pornole ogląda

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 9 razy 7

  I wracamy do początku - tylko idioci oddzwaniają.
  Ten artykuł jest kolejnym dowodem - jeśli ktoś ma sprawę, to zadzwoni ponownie.
  Jeśli nie - to znaczy, że dzwonił z pierdołą jakąś...
  l>>>

 • parazyd

  Oceniono 6 razy 6

  Wychodzi na to, że w "państwie prawa" można już kraść zupełnie bezkarnie.

 • catolicos

  Oceniono 8 razy 6

  Teraz to trzeba mieć oczy i uszy dookoła głowy, wszędzie złodziej na złodzieju i jeszcze złodziejem pogania.

 • pensylwania2

  Oceniono 6 razy 6

  Nigdy nie oddzwaniam. Nawet do znajomych. Masz sprawę to dzwoń, krótka piłka.

 • wrednyluke

  Oceniono 5 razy 5

  Wystarczyłoby po prostu wprowadzić pobieranie płatnosci po 15 sekundach połączenia. W tych 15 sekundach OBOWIĄZKOWO komunikat o koszcie. Zgadnijcie tylko dlaczego operatorzy tego nie wprowadzą?... Tak samo jak np. koszt transmisji danych - poza pakietami jest z *** wzięty. Tak samo jak umowy na czas nieokreślony "bez promocji" - chcecie płacić 250 zł za net 6 MB? :) Operatorom się to po prostu opłaca i tyle. Ale niech choć powiedzą to wprost, bez hipokryzji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje