Uważaj, do kogo oddzwaniasz! Oszuści wyłudzają pieniądze przez telefon

30.08.2011 12:44
Oszuści wymyśli kolejny sposób na wyłudzanie pieniędzy - ostrzega policja. Dzwonią na telefony komórkowe głównie biznesmenów, a gdy ci oddzwaniają obciążani są wysokimi opłatami, sięgającymi nawet kilkuset złotych.
- Wybierają numery osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą i np. obawiają się, że jeśli nie oddzwonią mogą stracić intratne zamówienie. Rozłączają się na tyle szybko by ofiara nie odebrała połączenia lub dzwonią w godzinach, w których prawdopodobnie go nie odbierze - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, gdy dana osoba oddzwania na numer, który pojawi się na wyświetlaczu jej połączenia traktowane jest jako połączenie Premium (o podwyższonej opłacie). Proceder opiera się na zasadzie działania numerów telefonów pod którymi można brać udział np. w loteriach czy konkursach. Różnica jest jednak taka, że osoba oddzwaniająca nie zdaje sobie sprawy z kosztów takiej usługi.

- Taki numer składa się zwykle z sześciu cyfr. Konto osoby dzwoniącej jest automatycznie obciążane. Oszuści wyłudzają w ten sposób jednorazowo kilkadziesiąt, a nawet do kilkuset złotych - dodał Sokołowski.

Policjanci apelują o zgłaszanie się wszystkich, którzy podejrzewają, że mogli zostać w ten sposób oszukani. - Postarajmy się też zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które będą mogły pomóc w ustaleniu sprawców - dodał.

Komentarze (43)
Zaloguj się
 • geddeon

  Oceniono 1 raz 1

  A ponoć mamy państwo prawa.... Niech ta banda debili zamiast kłócić się w sejmie i debat-ki sobie urządzać zajmie się wreszcie stworzeniem dobrego prawa... Ale im zalezy tylko na Waszych głosach.... które i tak dostaną bo przecież w ich sondazach sa tylko oni...

 • chrobotek46

  Oceniono 2 razy 2

  Twierdzę to, co większość czatowiczów ! Operatorzy sieciowi biorą udział w tym złodziejskim procederze - a są bezkarni - bo takie "państwo prawa" To prawo chroni kombinatorów !!! Dwukrotnie dostawałem informacje typu ".....będziesz przez tydzień otrzymywał bezpłatnie...." Zaraz ! - to narzucanie mi czyjejś woli ! ! ! Po telefonie do ERY (obecnie T-mobile) konsultanci natychmiast odłączali mi taką usługę bez obciążenia za telefon ! A więc wiedzą że to nieuczciwe !. Pytam : po jaką cholerę istnieje UOKiK, i za co mają wysokie gaże ? Czy kombinatorzy też ich opłacają z zysków? Dlatego właśnie wszystkie SMSowe propozycje, a także nieodebrane rozmowy z nieznanych mi numerów natychmiast kasuję.

 • kwa_mac

  Oceniono 2 razy 0

  Skąd oszuści znają numery biznesmenów? Jak nic, śmierdzi mi to dawną ubecją... Towarzysze znaleźli dodatkowe źródło finansowania swojego funduszu emerytalnego.

 • tadeusz542

  Oceniono 2 razy 2

  Tego nie da się zrobić bez udziału operatora sieci bo to on rozlicza się z oszustem.
  W ten sposób zanim nastąpiła Neostrada oszuści w porozumieniu z TP wirusowali komputery żeby te łaczyły się poprzez drogie numery 0700 a potem TP przysyłała faktury .

 • buraczyk

  Oceniono 3 razy 1

  Play mnie skubnął za transmisję danych której nie chciałem.

 • buraczyk

  Oceniono 3 razy 3

  Ten problem istnieje od kilkunastu lat. Zaczeło się od dialerów sex telefonów. Nieswiadomi ludzie zaczeli dostawać kilkunasto tysieczne rachunki za telefon a złodziejom mogli nagwizdać bo to oni dzielą sie łupem z adwokatami i dbają żeby prawo ich chroniło. A sejm zajmuje odwoływanim Grabarczyka .

 • antyparanoik

  Oceniono 4 razy 4

  Takie złodziejstwo można wyeliminować w try miga. Ale władzy się nie chce nawet pomyśleć, jak to zrobić.

 • firstkakadu

  0

  TP ------TĘPY CH..J

 • ronin929

  Oceniono 4 razy 4

  40000 księzy, 20000 kościołów, a Polska to najbardziej złodziejski, oszukańczy i bandycki kraj w regionie! Zero moralności od zwykłego obywatela po najwyższe władze!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje