Płacił za aborcję, 14-latce obiecywał małżeństwo. Były ksiądz skazany na 10 lat więzienia

19.03.2014 21:07
Sąd

Sąd (Fot. Agnieszka Sadowska / AG)

Na 10 lat więzienia warszawski sąd skazał byłego księdza Jacka S. z Legionowa, oskarżonego o kilkanaście przestępstw seksualnych, w tym m.in. wobec nieletniej.
Taki nieprawomocny wyrok wydał, po niejawnym procesie, Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Uznał on S. za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów. Obrońca oskarżonego powiedział, że wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku; nie chciał przesądzać, czy złoży apelację.

17 zarzutów dotyczących 12 dziewcząt

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie postawiła 37-letniemu Jackowi S. 17 zarzutów. Media podawały, że dotyczą one w sumie 12 młodych dziewcząt, w tym chórzystek z kościoła garnizonowego w Legionowie pod Warszawą, gdzie ksiądz służył i nauczał religii.

Zarzucono mu: doprowadzenie innej osoby przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem do obcowania płciowego (za co grozi od 2 do 12 lat więzienia); obcowanie z osobą poniżej lat 15 (takie samo zagrożenie); doprowadzenie przez nadużycie stosunku zależności osoby małoletniej do obcowania lub innej czynności seksualnej (kara do 5 lat) oraz nakłonienie do nielegalnej aborcji (kara do 3 lat).

Gdy proces ruszał w grudniu 2013 r., sędzia Małgorzata Wasylczuk wyłączyła jawność całego procesu, powołując się m.in. na ochronę osób pokrzywdzonych. Nie ujawniono, czy S. przyznał się do zarzutów. Żadna z osób pokrzywdzonych nie zdecydowała się wystąpić w procesie jako oskarżyciel posiłkowy.

Od stycznia 2012 r. S. jest w areszcie; do sądu doprowadzała go policja.

14-latce obiecywał małżeństwo

Według mediów ksiądz nakłonił 17-latkę, która miała być z nim w ciąży, do nielegalnej aborcji, za co zapłacił 3 tys. zł (oddzielnie odpowiadają lekarze, którzy jej dokonali). S. miał po raz pierwszy wykorzystać ją seksualnie, gdy miała 14 lat; potem miał jej obiecywać małżeństwo. Jednocześnie S. miał wykorzystywać seksualnie inne dziewczęta. Oskarżonego obciążają nie tylko zeznania pokrzywdzonych, ale także zabezpieczone w śledztwie SMS-y i e-maile.

Ks. Jacka S. zatrzymano i aresztowano w styczniu 2012 r. Kuria Polowa WP zawiesiła go od razu w pełnieniu funkcji. Potem sam poprosił o przeniesienie do stanu świeckiego; księdzem przestał być w maju 2013 r. Zwolniono go też z zawodowej służby wojskowej w ordynariacie polowym.

Prokuratura skierowała akt oskarżenia wobec S. późnym latem 2013 r. Czyny, których dopuścił się Jacek S., nie powinny się nigdy zdarzyć; zero tolerancji dla pedofilii - mówił w październiku 2013 r. biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, który przeprosił osoby pokrzywdzone. Otrzymują one pomoc psychologiczną finansowaną przez ordynariat polowy, który zlecił też szkolenia księży dotyczące pedofilii i przemocy w rodzinie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Komentarze (74)
Płacił za aborcję, 14-latce obiecywał małżeństwo. Były ksiądz skazany na 10 lat więzienia
Zaloguj się
 • jaklucz

  Oceniono 312 razy 268

  Taki dowcip mi się przypomniał:
  Wiecie, po co biskup Wesołowski poszedł do spożywczego? Po Kubusia i Pawełka. Ale się zrobiła afera, bo okazało się, że Pawełek jest z adwokatem.

 • hare-hare

  Oceniono 235 razy 185

  no i proszę,klecha zawinił a świeckiego skazali,jaki ten kościół jest święty,nawet odszkodowania nie zapłaci bo nie księdza skazali

 • miroo

  Oceniono 158 razy 112

  ludzie - to nagonka na kościół! święty człowiek z niego był!

  to próba zniszczenia polaków i polskości - chrześcijaństwo fundamentem naszego narodu - nigdzie nie ma tylu kościołów, plebani, krzyży, pomników i posągów religijnych!

  tak samo jak biskup paetz i wesołowski - święci ludzie!
  przyjaciele boga!

 • miroo

  Oceniono 135 razy 109

  ludzie to cud! jesteśmy świadkami cudu!
  w Polsce skazali kapłana sekty rzymskokatolickiej! to cud!

  dzięki bogu ! chwała bogu !

 • stefann1234

  Oceniono 128 razy 94

  ksieza powinni meic rodziny jak zydowscy rabini., Niech rcuhaja dzien i noc i robia dzieci jak ortodoksyjni zydzi. Polska demografia lezy i kwiczy bo mamy zbyt wiele bezdzietnych ksiezy wlasnie.

 • mareks1955

  Oceniono 40 razy 34

  ludzie po co chodzicie do tych zboczeńców,złodziei,przecież oni reprezentują największą,najbogatszą SEKTĘ świata!pazerność chciwość,hipokryzja tych obłudników jest przerażająca!!!!okłamują,oszukują nas blisko 2000 lat!!!!!!

 • ola-blue

  Oceniono 25 razy 23

  No i jak się teraz czują ludzie wierzący? Wygląda na to, że księża są ateistami...

 • apas13

  Oceniono 25 razy 19

  Brutalny atak na kościół to jest, jak zwykle. Przecież biskupi mówią, że Polski kwestia pedofilii wśród ksiezy nie dotyczy. Biskupom nie wierzycie?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje