Wielka Brytania: Polacy skazani za zabójstwo będą przekazani do Polski. Rodzina ofiary protestuje i zbiera podpisy pod petycją

17.01.2014 19:29
Siedziba Scotland Yardu

Siedziba Scotland Yardu (fot. Wikipedia)

Troje Polaków skazanych w Wielkiej Brytanii na dożywocie za zabójstwo Angielki ma być przekazanych do Polski, by tam odbyli karę. Protestuje przeciwko temu rodzina ofiary, zbierając podpisy pod elektroniczną petycją do brytyjskiego ministerstwa sprawiedliwości.
- Rząd chce, by większa liczba obcokrajowców skazanych przez brytyjskie sądy na kary pozbawienia wolności mogła je odsiadywać w kraju, z którego przyjechali - podkreślił rzecznik ministerstwa sprawiedliwości.

W czerwcu ubiegłego roku sąd w Bristolu uznał, że motywem zabójstwa 23-letniej Angielki był zamiar zainkasowania za nią ubezpieczenia na życie. Na kary dożywocia z możliwością warunkowego zwolnienia nie wcześniej niż po 32 latach skazano narzeczonego ofiary Rafała N. oraz dwoje wspólników - Annę L. oraz Tadeusza D., którzy podpalili zwłoki dla zatarcia śladów.

2,6 tys. podpisów za cofnięciem decyzji

Sprawa przekazania Polsce trojga skazanych odbiła się w Wielkiej Brytanii szerokim echem, ponieważ rodzina ofiary w krótkim czasie zebrała ok. 2,6 tys. podpisów pod elektroniczną petycją domagającą się od resortu sprawiedliwości cofnięcia tej decyzji. Rodzina argumentuje, że w Polsce skazany na dożywocie może się ubiegać o warunkowe zwolnienie po 25 latach.

"Rząd brytyjski ma umowę z Polską w sprawie transferu więźniów umożliwiającą skazanym z obu państw odbycie kary w swoich krajach" - napisał rzecznik ministerstwa sprawiedliwości w oświadczeniu.

W 2008 roku do Polski, mimo brytyjskich protestów, przekazano Jakuba T. z Poznania, skazanego na podwójne dożywocie za zgwałcenie 43-letniej Angielki i spowodowanie u niej trwałych obrażeń ciała. Jego adwokaci wystąpili o ułaskawienie, ale ówczesny prezydent Lech Kaczyński odmówił. Liczbę Polaków w brytyjskich więzieniach szacuje się na 800-900.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Komentarze (95)
Wielka Brytania: Polacy skazani za zabójstwo będą przekazani do Polski. Rodzina ofiary protestuje i zbiera podpisy pod petycją
Zaloguj się
 • srull

  Oceniono 265 razy 235

  Chętnie podpiszę się pod tą petycją. Tym bardziej, że ich ewentualne utrzymanie w Polsce, zostanie sfinansowane między innymi z moich podatków.

 • cezar85

  Oceniono 151 razy 141

  nie zdają sobie sprawy

  że dla zwyrodnialców będzie to jak przeniesienie z hiltona pod most

 • kloceklego

  Oceniono 105 razy 101

  nie za bardzo rozumiem dlaczego szanowna gazeta ukrywa ich dane osobowe, skoro nie zostali oni oskarżeni a ni skazani w Polsce, a w Anglii ich dane są ogólnie dostępne? chciałbym poznać powód.
  metro.co.uk/2013/06/10/trio-jailed-for-pitiless-murder-of-graduate-catherine-wells-burr-3835048/

 • katolik_polski1

  Oceniono 120 razy 90

  Wyjechalo bydlo na Zachod , i teraz cywilizacja musi sie bac
  o swoje osiagniecia !

 • dzielanski

  Oceniono 101 razy 87

  Może się nie znam, ale warunki odbywania kary w UK są chyba przyjemniejsze niż w Polsce, więc na miejscu rodziny ofiary szczególnie bym się nie przejmował.

 • 1warren

  Oceniono 66 razy 60

  Moze warto nad tym pomyslec. Zawsze moga zginac podczas proby ucieczki.

 • asia1666

  Oceniono 57 razy 53

  Szkoda że nie podali w którym miejscu można poprzeć tę petycję. Moje poczucie sprawiedliwości wymaga by odbywali karę tam. To mordercy którzy zabili swoją ofiarę z zimną krwią, to co zrobili to nie był jakiś nieszczęśliwy wypadek.

 • gorillaglu

  Oceniono 50 razy 46

  Działają pod wpływem emocji oczywiście...niechcący fundują draniom lepsze warunki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje