Policjanci w pościgu mieli prawo strzelać do pirata drogowego

16.01.2014 15:13

Fot. Agnieszka Sadowska / AG

Jaworska prokuratura rejonowa uznała, że funkcjonariusze legnickiej drogówki nie nadużyli uprawnień, używając broni w pościgu za samochodem BMW.
Do zdarzenia doszło 11 sierpnia 2013 r. w nocy po godzinie 1.30. Wówczas policjanci w radiowozie jadącym ul. Jaworzyńską usłyszeli przez radiostację komunikat o białym BMW, który nie zatrzymał się do kontroli i uciekł przed pościgiem.

Zauważyli ten samochód zaraz obok miejsca patrolu. Uruchomili koguta i próbowali zatrzymać auto do kontroli.

Pirat drogowy jednak przyśpieszył i udał się w kierunku autostrady. Policjanci podjęli pościg.

Po wjeździe na autostradę BMW z dużą prędkością 220 km/godz pojechało w kierunku Zgorzelca. Kierowca wyprzedzał inne auta bez kierunkowskazów, zajeżdżał radiowozowi drogę, uniemożliwiając wyprzedzanie i próbując zepchnąć go na barierkę.

W pewnym momencie uciekinier zjechał z autostrady na Złotoryję i zawrócił w kierunku Wrocławia. Jechał 230 km/godz. środkiem drogi i spychał inne samochody do krawędzi jezdni.

Po kilkudziesięciu kilometrach skręcił w stronę Wądroża Wielkiego. Policjanci trzy razy próbowali zahamować BMW drogę ucieczki. Za ostatnim razem obaj wybiegli z radiowozu i głośno wykrzyczeli "stój policja".

Kierowca został w samochodzie, usilnie czegoś szukając. Policjanci nie widzieli jego rąk i obawiali się, że może mieć broń. Pirat zaczął cofać, a potem celowo potrącił funkcjonariusza biegnącego z boku samochodu.

Policjanci wyciągnęli broń, krzyknęli "stój, bo strzelam" i oddali kilka strzałów ostrzegawczych, dopóki auto nie stanęło.

W czasie zatrzymania kierujący był agresywny i cały czas stawiał opór. Dopiero po założeniu kajdanek policjanci zauważyli u niego dwie rany postrzałowe. Natychmiast udzielili mu pomocy i wezwali pogotowie.

Kierowca BMW doznał uszkodzenia wątroby, żołądka, przepony i opłucnej. Badanie krwi wykazało, że był pod wpływem narkotyków.

Prokurator prowadził postępowanie w sprawie, ale sprawę umorzył. Stwierdził, że zagrożenie dla ruchu stwarzane przez kierowcę, agresywność jego zachowania, niereagowanie na polecenia umundurowanych funkcjonariuszy, uzasadniały użycie broni.

Decyzja jest nieprawomocna. Pokrzywdzony może się od niej odwołać jeszcze do sądu.

Komentarze (55)
Policjanci w pościgu mieli prawo strzelać do pirata drogowego
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 219 razy 185

  Chciałbym dożyć czasów, kiedy policjant nadużywający siły lub stanowiska zostaje usunięty z policji za złamanie przepisów. Chciałbym też dożyć czasów kiedy policjant nie musi się obawiać uzycia siły(broni) w sytuacji kiedy osoba którą chce zgodnie z prawem sprawdzić/zatrzymać nie stosuje sie do jego poleceń.

 • radek_sziwa

  Oceniono 126 razy 94

  Spudlowali z takiej odleglosci? Celowac w glowe nastepnym razem.

 • ko_mentator

  Oceniono 96 razy 76

  Nareszcie.

 • krys_76

  Oceniono 80 razy 64

  Artykuł ma zajebiste walory językowe. Musiał to pisać albo darmowy stażysta (tzw. jeleń) albo jakiś gimnazjalista, który przechodził obok redakcji, został pojmany i zmuszony do pisania.

 • mirek11768

  Oceniono 78 razy 58

  Szkoda że tak pudłowali. Tylko dwie rany . Żeby chociaż jedną kulkę ale dużo celniejszą

 • piotrek_zalogowany

  Oceniono 100 razy 54

  pokrzywdzony??? nienawiść GW do policji i bronienie przestępców przekracza wszelkie granice!

 • inia33

  Oceniono 40 razy 34

  Część artykułu na pewno nie jest napisana po polsku:/ Po polskiemu raczej:/

 • witek7205

  Oceniono 57 razy 33

  " i oddali kilka strzałów ostrzegawczych, dopóki auto nie stanęło."

  moment, to oddali kilka strzałów ostrzegawczych (zwykle w powietrze) o ile to mialy byc strzyly ostrzegawcze, czy tez strzelali do kierowcy dopoki auto nie stanęło.

  Moze by tak precyzyjnie. Kilka to znaczy ile?

  Aha. I co to jest zahamowac drogę ucieczki?

 • klm747

  Oceniono 47 razy 31

  "Decyzja jest nieprawomocna. Pokrzywdzony może się od niej odwołać jeszcze do sądu."

  pokrzywdzony?????
  szkoda, że się nie wykrwawił na śmierć - nie byłoby komu się odwoływać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje