Pedofil na wolności. Bo nie zna danych dziecka

Kielczanin, który składał seksualne propozycje 10-latce i próbował się z nią spotkać, pozostanie na wolności - postanowił sąd okręgowy. Decydujący był fakt, że utajniono przed nim dane dziewczynki. Ale czy mężczyzna nie zagraża innym dzieciom?
- Sąd okręgowy nie podzielił argumentacji prokuratury, że w tej sprawie konieczne jest stosowanie aresztu. Argumentował, że pokrzywdzona została przesłuchana przez sąd i nie będzie już składać zeznań [dziecko przesłuchuje się w całym postępowaniu tylko raz - przyp. red.], poza tym utajnione są jej dane więc nie ma obawy matactwa ze strony podejrzanego. Ponadto mężczyzna przebywa na wolności od końca stycznia i organy ścigania nie posiadają informacji, aby w tym czasie próbował kontaktować się z pokrzywdzoną - tłumaczy Marcin Chałoński, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach.

Ta sprawa to pierwszy w województwie przypadek groomingu, nowego pojęcia w Kodeksie karnym. Przestępstwo polega na nawiązaniu emocjonalnej więzi z dzieckiem przez internet, żeby potem wykorzystać je seksualnie. I właśnie o grooming podejrzany jest 26-letni Paweł K. Konkretnie o to, że w ubiegłym roku na komunikatorze Skype wprowadził w błąd 10-latkę, kłamiąc kim jest, składał jej propozycje seksualne i zmierzał do spotkania, a także robił jej rozbierane zdjęcia i filmy za pośrednictwem kamery internetowej. O sprawie powiadomił policję ojciec dziewczynki, 28 października Paweł K. został zatrzymany i trafił na trzy miesiące do aresztu. Pod koniec stycznia, mimo że prokuratorskie śledztwo jeszcze się nie skończyło, wyszedł na wolność. Sąd rejonowy uznał bowiem, że nie ma potrzeby, by przedłużyć mu areszt. Prokuratura zaskarżyła takie postanowienie, stąd sprawa trafiła teraz do sądu okręgowego.

Podejrzanemu grozi do 10 lat więzienia. - Zdaniem sądu okręgowego zagrożenie surową karą nie może być tu samoistną przesłanką, by przedłużyć areszt, bo przerodziłoby się to w odbywanie kary - informuje Chałoński.

Ale czy podejrzany nie stanowi zagrożenia dla innych dzieci? Zdaniem jego obrońcy, nie. - Na zlecenie prokuratury był on badany przez biegłych psychologów i seksuologa. Z ich opinii wynika, że nie występuje u niego jakakolwiek dewiacja. Poza tym zarzucane mu czyny mają charakter wirtualny, zostały popełnione za pośrednictwem internetu, a nie poprzez kontakt osobisty. Stąd nie ma przesłanek i dowodów, aby stanowił on zagrożenie - podkreśla mec. Jerzy Zięba.

Agnieszka.drabikowska@kielce.agora.pl

Więcej o:
Komentarze (91)
Pedofil na wolności. Bo nie zna danych dziecka
Zaloguj się
 • jkredman

  Oceniono 11 razy 11

  parę miesięcy temu - ABW przeszukała mieszkanie i piwnicę właściciela strony AntyKomor.pl, funkcjonariusze aresztowali jego laptop,
  niedawno ABW nachodzi sołtysa z Graczy za wpisy na blogu

  i tylko pedofile i inne zboki mogą spać spokojnie

 • jimir

  Oceniono 13 razy 11

  Kocham naszych Sędziów !
  Pedofile NIE LĘKAJCIE SIĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • galt.john

  Oceniono 13 razy 11

  a jednoczesnie ABW i policja sciga goscia ktory na blogu napisal ze premier TUsk jest klamca
  ;-)
  niech zyje panstwowy wymiar sprawiedliwosci puszczajacy pedofilow wolno, scigajacy gosci piszacych prawde na blogach i niszczacy przedsiebiorcow z wprawa godna carskiej opryczniny

 • kurde-balans11

  Oceniono 26 razy 10

  w wieku 10 lat to się klockami bawiłem,a ta smarkula robiła rozbierane sesje.Fajne nam rośnie pokolenie.

 • frytus1979

  Oceniono 15 razy 9

  ten kraj jest naprawde nie udolny, ze nie wspomne o sadownictwie, czlowiek bulke ukradnie z glodu to tak mu dowala ze szkoda gadac a takiego skur.....a wypuszcza . CHORE!

 • japolak

  Oceniono 17 razy 9

  Nie cierpię pedofilii - choć sam nie byłem molestowany ani moje dzieci. To obrzydliwe draństwo nękać młode, bezbronne osoby. Obojętne - czy ksiądz, urzędnik, państwowy, pijany tatuś.

  Dorośli niech robią co chcą, dobierają się hetero, homo, w trójkąt - ale wara od dzieci!

 • jerklo

  Oceniono 10 razy 8

  JAK MU ODPUSCILI TO ZNACZY ZE TO KSIADZ ALBO INNY MNICH-ZBOCZENIEC

 • senior2244

  Oceniono 8 razy 8

  Wg sądu ważne że nie molestował tego samego dziecka.Inne mógł molestować.Jakieś zaćmienie umysłu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX