UNICEF ujawnia ile płaci

Margit Kossobudzka, AP
30.05.2011 , aktualizacja: 30.05.2011 17:40
A A A Drukuj
Po raz pierwszy organizacja UNICEF publicznie ujawniła, ile płaci firmom farmaceutycznym za szczepionki dla dzieci. Nie każdemu przypadło to do gustu

Fot. Jerome Delay ASSOCIATED PRESS
UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci - największa na świecie organizacja, której działalność poświęcona jest ochronie zdrowia, zapewnieniu edukacji i przestrzeganiu praw dziecka) wsadził kij w mrowisko. Opublikował na swojej stronie internetowej, ile płaci firmom farmaceutycznym za 16 różnych szczepionek. Dane obejmują także zmiany w cenie tych szczepionek w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

W tabelach są luki, bo nie wszystkie firmy zgodziły się na publikacje danych, a to był warunek ich ujawnienia (m.in. Novartis AG i Merck, czy Japan BCG Loboratory odmówiły zgody na ujawnienie cen). Co UNICEF chce przez to osiągnąć?

- To nasz pierwszy krok, ale zamierzamy wykonać kolejne. Będziemy odkrywać szczegóły "umów szczepionkowych" - twierdzi Shanelle Hall, dyrektor ds. podziałów zasobów leków w UNICEF-ie. Organizacja liczy na to, że przejrzystość w tej kwestii zmusi firmy do obniżania cen, a to pozwoli na ratowanie większej liczby dzieci.

- Jawność siłą rzeczy spowoduje większą konkurencyjność i możliwość wyboru tych, którzy oferują najwięcej za najmniejszą cenę - wyjaśnia Hall. Jej zdaniem skorzystają na tym także ci, którzy kupują szczepionki na własną rękę, np. rządy państw. Im lepiej będą poinformowane, kto, co i za ile może sprzedać, tym lepsze podejmą decyzje. - Będą bardziej stanowcze w negocjacjach z firmami farmaceutycznymi - podkreśla Hall. - Ta publikacja przyszła w krytycznym momencie, gdy na rynku pojawiły się wreszcie szczepionki zdolne ochronić dzieci przed groźnymi chorobami płuc i biegunkami - dodaje.

Jest o co walczyć. W ostatnim roku UNICEF wydał 757 mln dolarów na zakup 2,5 mld dawek szczepionek dla 99 krajów. Lista ujawnia duże różnice w cenach (to najbardziej może denerwować przedstawicieli firm). Okazuje się, że zachodnie koncerny życzą sobie czasami dwa razy więcej za swoje produkty niż firmy z Indii czy Indonezji. Nie są to może wielkie kwoty - kilka, kilkadziesiąt centów na jednym opakowaniu szczepionek - ale biorąc pod uwagę liczbę potrzebnych dawek, różnice mogą już iść w miliony. I tak za potrójną szczepionkę DTP (krztusiec, tężec, błonica) firma Serum Institute of India chce od UNICEF-u 17 centów, a Sanofi Pasteur - już 40 centów. Różnica między tymi koncernami jest też wyraźna w przypadku szczepionki na odrę, świnkę i różyczkę (MMR) - odpowiednio 1,75 dol. i 2,9 dol. Sanofi więcej się domaga też za szczepionkę przeciwko żółtej febrze - 94 centów za opakowanie, podczas gdy firma Bio-Manguinhos sprzedaje ją za 65.

W ostatniej dekadzie koszt szczepionek na odrę, polio i tężec niemal się podwoił. Jednak ceny kilku preparatów pozostały bez zmian lub nawet nieco spadły, kiedy na rynku pojawiali się konkurenci.

Niektóre preparaty - te, które są na rynku od dłuższego czasu i są tworzone przez wiele różnych firm - kosztują tylko grosze za dawkę. Tak jest ze szczepionkami na tężec, gruźlicę czy z doustną szczepionką na polio. Ale nie na nich najbardziej zależy UNICEF-owi. Organizacja chce obniżenia cen preparatów nowszej lub najnowszej generacji - szczepionek skojarzonych: bezpieczniejszych i chroniących przed kilkoma chorobami naraz. Preparaty np. przeciwko tężcowi, krztuścowi i błonicy, przeciwko żółtaczce typu B i bakterii Haemophilus influenze (HIB) kosztują już nie kilka centów za dawkę, ale kilka dolarów. Na szczepionkę chroniącą dziecko przed dziesięcioma szczepami bakterii wywołującymi choroby płuc, infekcje uszu i zapalenie opon mózgowych trzeba już wydać 3,5 dol. A wiele szczepionek, żeby dawały ochronę, trzeba podawać w więcej niż jednej dawce.

Jest i druga strona medalu. Wysoka cena nowoczesnych szczepionek jest po części usprawiedliwiona tym, że firmy inwestują w technologię, bezpieczeństwo, badania. W dobie narastającej niechęci do szczepień najmniejsze obniżenie standardu, najmniejszy błąd mogą wyrzucić koncern z rynku na lata. Ich preparaty muszą więc być całkowicie bezpieczne, potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi. To nie tylko kosztuje, ale też długo trwa. A to z kolei znowu kosztuje.

Firmy często odpierają ataki tych, którzy twierdzą, że ceny ich leków są za wysokie, wyciągając właśnie argument bezpieczeństwa. Chcecie tanich leków z Indonezji? Proszę bardzo, ale czy oni mają tak drobiazgową kontrolę jakości? I nie można odmówić im racji.

UNICEF i tak w porównaniu z indywidualnymi klientami płaci śmiesznie mało. Rynkowe ceny w USA za wspomniane nowoczesne szczepionki wynoszą nie trzy czy trzy i pół dolara, ale odpowiednio 71 i 114 dol. za dawkę.

Jednak misją organizacji jest zaszczepienie jak największej liczby dzieci i trudno się dziwić, że walczy ona o jak najniższy koszt preparatów.

Daniel Berman, szef Lekarzy bez Granic, uważa, że Globalny Sojusz na rzecz Szczepień (organizacja wspierana finansowo m.in. przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, główny sponsor szczepionek kupowanych przez UNICEF) powinien jeszcze bardziej napiąć muskuły i nakłonić firmy do tego, by produkowały szczepionki, które nie wymagają przetrzymywania w lodówce i mogą być podawane np. w formie doustnej, a nie w zastrzyku.

Dokładny spis cen poszczególnych szczepionek znajduje się na stronie organizacji UNICEF-u: http://www.unicef.org/supply/index_57476.html.

Podziel się

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (6)

  • czarnaziemia

    0

    Zgadzam sie ze slowami Radka i ubolewam, ze tak malo osob poddaje w watpliwosc istote i sklad szczepionek.

    Moja Mama pracowala w Laboratorium Centralnym w duzym wojewodzkim szpitalu.
    W zwiazku z czym ja NIE jestem szczepionym dzieckiem!
    Mielismy zakaz szczepienia mnie! W szkole opiekunowie mieli zakaz poddawania mnie fluoryzacji zebow i szczepieniom.

    Pogooglujcie prosze na temat szkodliwosci szczepionek oraz fluorzacji, fluoryzowania wody pitnej.

    Ja dzis mam 30 lat, lekow nie biore (oprocz kropli na suche oczy). Mieszkam w Azji, podrozuje po swiecie, takze Afryce. Jeszcze sie na nic nie szczepilam i nie zamierzam.
    Na przeziebienie - zabek czosnku, imbir w plasterkach, cytryna.
    Aha, kiedys w jednym z hoteli w ktorym bylam, goscie z Europy pochorowali sie na malarie. Lkali tabletki i nie opuszczali hotelu. Ja nie zachorowalam, a bylam chyba jedna osoba, ktora sie wczesniej nie zaszczepila, choc byly takie zalecenia.
    Poza jakims jednym,

  • heniek_666

    0

    Obawiam się, że nie do końca bredzi.

  • radekpol127

    0

    Widzisz , ty nie rozumiesz. A zrozumialbys natychmiast jakbys mial na rekach swoje szczepione dziecko , z ktorym nie masz kontakut, ktore patrzy a ktorys naroznik i jest jakby w innym swiecie. To autyzm. Te tego nie rozumiesz, ty bredzisz, prawda o szczepionkach jest taka sama jak ta ze z "Aurory wystrzal padl ...."

  • radekpol127

    Oceniono 1 raz -1

    Niestety artykul napisany przez kogos kto nie wie lub nie moze napisacy aby nie stracic pracy, o tym , ze bizness szczepionkowy jest robiony tylko dla kasy a zdrowie dzieci nic nie znaczy, doslownie nic. Jest juz wiele dowodow na to , ze to wlasnie szczepionki sa powodem istnienia AIDS, teraz ADHD, lawinowo wzrastajaca liczba autystycznych dzieci , itd, itd. Tysiace innych schorzen. O tak na przyklad, infekche ucha u dzieci sa najbardziej popularnym efektem ubocznym szczepionek, ale doktor CI tego nie powie bo albo nie wie albo wie dokladnie ale jego utrzymanie jest oparte wlasnie na sprzedazy szczepionek, i inncy chemikalii w postaci lekow, ktore bardzo czesto bardziej szkodza niz lecza. Odosnie szczepionek to polecam ogladniecie Billa Gatesa, ktory na konferencji w Kaliforni wprost powiedzial , ze ma nadzieje iz szczepienia zmniejsza populacje ludnosi swiata o okolo 15%. Nagly wzrost poroniem, wzrost kobiet cierpiacych na nieplodnosc pokazuje, ze metoda dziala. Zbrodniarz Gates inwestuje tez w GMO , M*on**sant*o. Jak napisze inaczej to cenzura nie pusci, sorry. Nie mozna dopuscic do popularyzowania szczepionek w postaci spraya. Bo wtedy zdrowe, nieszczepione dzieci beda zmuszone do wdychania tych swinstw. Tak , sa instytuty prowadzace porownania, dzieci nieszczepione sa poprostu zdrowsze, jako niemowlaki znacznie mniej placza, itd itd. Co zawiera szczepionka: rtec, olow, aluminium, fenol, antyfreez, MSG, aceton, formaline ... ... Jak to sie stalo , ze na swiecie jest mnostwo fanatycznych nieukow, ktorzy wierza iz te neuro trucizny potrafia czlowieka uchronic przed choroba to jest juz sprawa masowego prania mozgow i finansowania tego. O tym jest powyzszy artykol. Polecam pismo medyczne a Journal of Immunotoxicology, 2011;8 68-79. Szukaj na www.informahealthcare.com artykol pani Helen Ratajczak: "Theoretical aspects of autism:Causes- a review" Praca oparta na kilkuset badaniach z czysta , prosta knokluzja, ze to wlasnie szczepionki powoduja autyzm i wiele innych schorzen. Polecam tez prace pani doktor Tenpenny, albo dr Tedd Elsner: www.exemptmychild.com albo vactruth.com , prace doktora Andrew Moulden, ktory udowodnil przed US Health Dep , ze dziecko dostalo autyzm po szczepionkach, itd itd - rodzina dostala wielkie odszkodowanie, czyli udowodniono wine a i tak business szczepionkowy kwitnie. Ludzie obudzcie sie , nie badzie niukami, chronmy nasze dzieci i nas samych. Polecam tez strone: marytocco.com. Wiekszosc dzieci doktorow w USA jest nie szczepiona. Najwieksza smiertelnosc dzieci do 5 roku zycia jest w USA, tutaj dawaja do 40 szczepionek nie liczac sezonowych na grype !!!! Nie pozwolcie aby te smutne statystyki , ponad 1% autystycznych dzieci i ponad 15% z learning disorder czyli niemozliwoscia normalnego uczenia sie , aby te statystyki staly sie rowniez polskimi. Trzeba odwaznie powiedzeic NIE dla szczepien. TO nie sa szczepienia to jest zatruwanie dla kasy, to jest produkcja ludzkich tragedii dla kasy, to jest gorsze od faszyzmu, tak i to sie dzieje teraz , w bialych rekawiczkach. Douczcie sie i nie sluchajcie doktorow, co sami maja wyprane mozgi. Dr Elsner w swojej ksiazce, Exempt my child, przyznaje sie ,ze po medycznej uczelni to mial "wyprany mozg", tragedia poszczepionkowa jaka spotkala jego synka pchnela go to wnikliwej ananlizy i teraz jest goracym oredownikiem NIE SZCZEPIENIA. Polecam www.exemptmychild.com , dr Ted Elsner. Zobaczie co sie dziej z WHO, Swiatowa Organizacja Zdrowia. PRobowano wmowic nam pandemie na przykladzie jednej z najlagodniejszych gryp sezonowych, rzady (bez Polski !!) kupowaly miliony szczepionek!! Czysta korupcja, te same mechanizmy rzadza cala sluzba zdrowia, tez ta w Polsce !! Obudzcie sie , na internecie jest mnostwo prawdziwych informacji. Polecam zaczac od dr Elsnera , Andrew Moulden, Tennpenny i wielu wielu innych. Obudzcie sie !!!

  • istvan73

    0

    @radekpol127

    bredzisz jak wariat

  • radekpol127

    Oceniono 2 razy -2

    Artykul jest napisany przez kogos kto w ogole nie ma pojecia , ze ten caly mechanizm szczepionkowy funkcjonuje tylko i wylacznie dla pieniedzy. Jesli chodzi o zdrowie to jest dokladnie tak: im wiecej sie szczepisz, czyli wprowadzac neurotrucizny, ciezkie metale ... itd do ciala tym bardziej chorujesz i placisz oczywiscie. Epidemia ADHD w USA czy lawinowo wzrastajaca liczba autystycznych dzieci jest tego przykladem. Polecam www.exemptmychild.com albo vaccinetruth.com . W zadnym wypadku nie wolno dopuscic do popularyzowania szczepionek w postaci spraya. Bo wtedy trucizny beda puszczane w powietrze na szkolnych przerwach itd itd i w ten sposob dzieci zdrowe, ktore maja zdrowo myslacych rodzicow , ktorzy nie szczepia beda narazone na wdychanie. Co zawiera szczepionka: rtec, olow, aluminium, fenol, MSG, antifreeze, aceton, ... Poszukajcie na googlu to znajdziecie. Polecam prace pani doktor Tenpenny. Odnosnie najwiekszego zbrodzniarza 21 wieku, Billa Gatesa, ktory finansuje masowe mordy szczegolnie w tzw trzecim swiecie, polegajace na szczepieniach dzieci i rodzicow tlumaczac im , ze to ma na celu ich zabezpieczenie przed chorobami a naprawde ma na celu ich sterylizacje. Liczba niedoniesionych plodow nagle zaczela wzrastac nie tylko w rozwinietych krajach ale przede wszystkich w krajach 3 swiata. Gates finansuje produkcje GMO , M*on**sant*o. Jak napiesze inaczej to cenzura nie pusci tego komentarza. Sorry. Bill Gates na konferencji w Kaliforni, wprost wypowiedzial te slowa, ze dzieki szczepionkom liczba ludnosci na ziemi powinna byc zredukowana o okolo 15%. Nie wierzysz to zobacz sam, googluj: "Bill Gates, reduction population through vaccination". TO bylo na TED conference. Pamietajcie, ze najwieksza smiertelnosc dzieci do lat 2 jest w USA, gdzie juz teraz pakuje sie dzieciom ponad 40 szczepionek nie liczac te na grype sezonowa. Sam znam dzieci autystyczne, ktore juz w 2 miesiacu zostaly zaszczepione. Taki doktor wzial kase i nic mu nie mozna zrobic a rodzice sa skazani na tragedie do konca zycia. Liczy sie kasa, prawda o szczepionkach musi wyjsc na jaw. Poczytajcie , douczcie sie. Ta 80 letnia teoria o powstawaniu antycial nie ma nic wspol nego z prawdziwa reakcja organizmu czlowieka na metale ciezkie wstrzykiwane wprost do miesnia pomijajac naturalne bariery jakie ma nasz organizm do rozpoznawania obych cial. Dla pieniedzy kaleczy sie dzieci , rodziny. Polecam tez medyczne pismo - THeoretical aspects of autism: Causes - A review, gdzie na podstawie kilkuset badan udowodnia sie ,ze autyzm jest powodowany przez szczepionki. googluj www.informahealthcare.com/imt . Journal of Immunotoxicology, 2011;8(1) 68-79
    Autyzm nie jest genetyczny, jak to wielu pajacow wmawia aczkolwiek kobiety w ciazy sa szczepione, czyli jest wprowadzana rtec do organizmu , wiec tak , dzieci moga rodzic sie z objawami autystycznymi, ale to nie genetyczne uwarunkowania !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX