Siemoniak o Macierewiczu: "Czy przebieranie się ministra w mundur jest zgodne z przepisami"?

1. B. minister obrony w żartobliwy sposób zaatakował Macierewicza na Twitterze
2. Wytknął mu, że jest osobą cywilną, a występuje w mundurze wojskowym
3. Siemoniak: "Żandarmeria powinna wyjaśnić, czy to jest zgodne z przepisami"
- Żandarmeria Wojskowa powinna wyjaśnić, czy to przebieranie się ministra w mundur jest zgodne z przepisami - napisał na Twitterze Tomasz Siemoniak, były minister obrony. Minister Antoni Macierewicz pojawił się w mundurze polowym podczas wizyty w Afganistanie w grudniu ubiegłego roku.

W następnym wpisie Siemoniak dopisał, że "anonimowi żołnierze" zwracają mu uwagę, że wiceminister obrony Bartosz Kownacki "też się przebiera w mundur". - Zapytamy Żandarmerię Wojskową, czy reagowała - pyta żartem Siemoniak.Wiceminister obrony Bartosz Kownacki w mundurze

Wpis wywołał wiele komentarzy. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generał brygady WP w stanie spoczynku, podchwycił: "Tym bardziej, że ostatnio ponoć jakieś nowe przepisy w tej sprawie się ukazały" - napisał na Twitterze, opatrując wpis emotikonem z ludzikiem puszczającym oczko.

Te nowe przepisy to rozporządzenie ministra obrony Antoniego Macierewicza z marca tego roku, dotyczące zakazu noszenia wojskowego umundurowania. Generalnie - w mundurze mogą się pojawiać żołnierze zawodowi. Cywila, który nielegalnie nosi mundur, może wylegitymować Żandarmeria Wojskowa, a konsekwencje będzie mogła wyciągnąć policja. Złamanie zakazu jest wykroczeniem i może skończyć się grzywną, aresztem i przepadkiem umundurowania. Minister Macierewicz jest cywilem.

Wśród osób, których zakaz noszenia munduru nie dotyczy, są: żołnierze przeniesieni do rezerwy lub w stan spoczynku po zakończeniu pełnienia służby czynnej, weterani, kombatanci i osoby "które biorą udział w występach wojskowych zespołów artystycznych (w czasie tych występów) lub występują w filmach (w czasie ich realizacji).

Jacek Czarnecki, dziennikarz Radia Zet, wypomniał ministrowi Siemoniakowi, że w czasach rządów Platformy Obywatelskiej niejeden polityk zakładał mundur.I rzeczywiście: minister obrony w rządzie Platformy Obywatelskiej Bogdan Klich podczas wizyty u polskich żołnierzy w Afganistanie też pojawił się w mundurze. A obok niego - też w mundurze - stał ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.Ministrowie Bogdan Klich i Radosław Sikorski - obaj umundurowani - w Afganistanie
Wiesz, czego nie mogą ci zrobić mundurowi? [QUIZ]

Przesadziłeś/łaś w piątkową noc. Czy strażnik miejski może odprowadzić cię na izbę wytrzeźwień?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Komentarze (239)
Siemoniak o Macierewiczu: "Czy przebieranie się ministra w mundur jest zgodne z przepisami"?
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 53 razy 39

  <<<osoby "które biorą udział w występach wojskowych zespołów artystycznych (w czasie tych występów) lub występują w filmach (w czasie ich realizacji).>>>

  Myślę, że tu by się p. Macierewicz spokojnie załapał :-D

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 48 razy 28

  Ale o co chodzi? Występy klauna to też występ wojskowego zespołu artystycznego przecież ;-)

 • wunderwaffen

  Oceniono 23 razy 19

  PO JAKA CHOLERĘ WYTYKACIE PISOWCOM KAŻDĄ GŁUPOTĘ?
  W ten sposób dewaluujecie siebie jako recenzentów. Przecież PISowcy robią tyle naprawdę podłych rzeczy, grubego kalibru (głównie w mediach, sadownictwie i przy konstytucji), że wytykanie pierdół jedynie stwarza wrażenie, że się czepiacie byle czego! Jeżeli Wy czepicie się głupoty to ich PRowcy podkreślą to i zestawią z waszym znacznie gorszym grzeszkiem.

  PIS w ciągu pól roku zrobił tyle zła GRUBEGO KALIBRU, że powinniście codziennie przypominać im, że po wyzwoleniu natychmiast staną przed sądami i zapewne skończą w wiezieniach. Zamiast czepiać się pierdół.

 • sqlap72

  Oceniono 42 razy 18

  Jak jakiś świr lubi bawić się w wojsko, to kto mu zabroni? Ciekawe, czy trzyma pod łóżkiem skrzynkę z ołowianymi żołnierzykami?

 • japka_putina

  Oceniono 33 razy 17

  Wzorowanie się na ministrach z PO jest tutaj miłym akcentem, w dodatku Antoś będzie wkrótce mianowany marszałkiem przez Andrzejka, więc niech się oswaja. Zresztą syn Łukaszenki też nosi mundur. W tej strefie klimatyczno-politycznej taka jest norma.

 • vald

  Oceniono 12 razy 10

  Mama nadzieję że nie wpadnie nikomu do głowy wydać ze zbrojowni antkowi broń.
  Bo wtedy...pozostanie tylko jedno hasło : UCIEKAĆ!!!!!!!!

 • pandzik

  Oceniono 22 razy 10

  Zaraz sie obwiesi medalami ja północnokoreański aparatczyk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX