Minister kontra naukowcy - trwa wielki spór o Puszczę Białowieską. O co w nim chodzi?

Będzie wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej - zdecydował minister środowiska. To kolejny etap sporu leśników z ekologami i naukowcami. O co chodzi w sporze o Puszczę - wyjaśniamy.

1. Czym jest Puszcza Białowieska?

To kompleks lasów w Polsce i na Białorusi, o powierzchni około 1500 km kwadratowych. Do Polski należy ponad 650 km kwadratowych. To jedyny polski obiekt przyrodniczy, którego część - Białowieski Park Narodowy - jest na Liście Światowego Dziedzictwa. To spis obiektów objętych szczególną ochroną. Listę ustala UNESCO - filia Organizacji Narodów Zjednoczonych.

2. Na czym polega wyjątkowość Puszczy?

Adam Wajrak, dziennikarz i ekolog twierdzi, że Puszcza Białowieska to "jedyny las jaki zna, bo reszta to plantacje". I rzeczywiście, zachowały się tutaj ostatnie na terenie wielkiego obszaru Europy - od północy Francji poprzez Holandię, Danię, Niemcy aż po Polskę -  fragmenty lasu pierwotnego. To las, który nie został zmieniony przez człowieka. O jego składzie decyduje po prostu sama przyroda.

W takim lesie drzewostan starzeje się w sposób naturalny, martwe drzewa są rozkładane przez drobnoustroje: bakterie, grzyby. Zróżnicowanie gatunków roślin i zwierząt jest o wiele większe niż  np. w lesie zdominowanym przez świerki. Drzewa, które rosną tu od ponad 150 lat uznaje się za ?potomków? tych, które tu w Puszczy kiedyś rosły. Może nawet 7000-8000 lat temu.

3. O co chodzi w sporze o Puszczę?

Zaczęło się tak: organ podległy ministrowi środowiska ogłosił plan zwiększenia blisko trzykrotnie ilości drewna, które leśnicy chcą usunąć z Puszczy. Leśnicy tłumaczą: Musimy wyciąć drzewa, bo niszczy je plaga kornika drukarza. W ubiegłym roku kornik zaatakował ok. 200 000 świerków. Wycinka drzew ma być jedynym sposobem, aby kornik nie przerzucił się na inne drzewa w Puszczy.

Przeciwko wycince protestują ekolodzy i naukowcy. Twierdzą, że puszcza sama poradzi sobie z inwazją kornika, a może przy tym jeszcze zwiększyć się różnorodność gatunków drzew. Wycinka  spowoduje, że Puszcza zmieni się w las, służący do celów gospodarczych - przestrzegają.

4. Jakie jest stanowisko Ministerstwa Środowiska?

Minister Jan Szyszko przekonuje, że wycinka uratuje unikatowe rośliny. Przy wycince będą brane pod uwagę: stan drzew, różnorodność  gatunków i gęstość lasu. Co pięć lat ma być prowadzona analiza stanu lasu. I to ona ma pokazać, czy podjęte działania będą skuteczne.

5. Czy Puszcza została stworzona ręką człowieka?

Tak powiedział w wywiadzie radiowym minister Szyszko. Czy ma rację? W pewnym sensie - tak. Na terenie Puszczy co najmniej od XV wieku prowadzono działalność gospodarczą. Okoliczni mieszkańcy wywozili z niej drewno. Działania takie z pewnością  zmieniły wygląd puszczy.  Podpalanie runa powodowało np. że bory sosnowe zmieniały się w bory mieszane, ze świerkami. Powstawały łąki, a znikały lasy łęgowe - te nad wodami.

Po rozbiorach Puszczę podzielono, znalazła się w rękach prywatnych, rozpoczęły się wycinki drzew. Największe spustoszenia przyniósł początek XX wieku. Gospodarkę rabunkową prowadzono aż do 1989 roku. Łącznie w latach 1945-2000 wycięto w polskiej części Puszczy około 9 milionów metrów sześciennych drewna, co na pewno zmieniło charakter lasu. Do Puszczy także ?dokładano?. Około 40 procent roślin w Puszczy pojawiło się na skutek działalności człowieka - to efekt sadzenia różnych gatunków.

Komentarze (210)
Minister kontra naukowcy - trwa wielki spór o Puszczę Białowieską. O co w nim chodzi?
Zaloguj się
 • big_gadu

  Oceniono 48 razy 44

  Chodzi o kasę za drzewo - szczególnie te najstarsze,
  a drukarz z kasą siedzi w głowie Szyszki !

 • hens

  Oceniono 43 razy 35

  Oczywiście wytnie się drzewa które niszczy plaga kornika drukarza..........he he
  I zostanie to zarażone ta plagą drewno sprzedane czy zdezaktywowane (spalone)
  A może pod pretekstem kornika wytnie się 200tys świerków ?
  JAKA TO KASA ? ? ? ............z tej sobiepańskiej ochrony.

 • guru133

  Oceniono 40 razy 34

  A poza tym Minister dewastacji Środowiska obwia się że kornik drukarz mógłby wydrukować orzeczenie TK, którego nie chce wydrukować rząd Beatki straSzydło.

 • Jan Styczeń

  Oceniono 33 razy 29

  Ten sam Szyszko, który w 2013 r. napisał interpelację do premiera na temat chemtrails. Paranoja.

 • guru133

  Oceniono 33 razy 27

  Codzi o to że Minister Dewastacji Środowiska bucefał Szyszko na siłę szuka przychodów do budżetu na zrealizowanie pińćset plus, nawet kosztem ochrony unikatowej przyrody w Polsce.

 • nina_b

  Oceniono 33 razy 25

  Kaprysy ponad prawem. Rozwalają wszystko po kolei.....bo po nas choćby popioły......tragiczne.

 • apep54

  Oceniono 27 razy 21

  O co chodzi ??? W Toruniu potrzebny starodrzew na ławki... Ojciec Rydzyk sobie wymarzył.Kto oprze się takiej prośbie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX