Masz zdjęcia wysokiej wody? Wyślij je na Alert24 24.00 Kończymy relację na żywo. Na kolejną zapraszamy jutro
23.55 Stan Wisły w Warszawie obniża się,
jednak bardzo powoli. Dziś po godzinie 23 wynosił on 749 cm - zaledwie 31 cm mniej od odnotowanego ponad dobę wcześniej maksimum. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, poziom wody w rzece obniży się do stanu alarmowego (650 cm) we wtorek około godz. 8, a znaczniejszych spadków można oczekiwać dopiero od czwartku.
23.04 49-letni mieszkaniec zalanej przez powódź dzielnicy Tarnobrzega - Dzikowa jest prawdopodobnie
drugą ofiarą powodzi na Podkarpaciu . Jego ciało wyłowiono z wody w niedzielę wieczór. Pływające w wodzie ciało zauważył w niedzielę wieczór inny mieszkaniec Tarnobrzega, pływający łódką po zalanym osiedlu. Wezwani na miejsce policjanci i strażacy wyłowili ciało.
22.45 - Nie przewidzieliśmy, że woda wedrze się na osiedle. Spodziewaliśmy się raczej podmakania wałów - mówi
w rozmowie z ''Gazetą Wyborczą Wrocław'' prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. - Decyzję o budowaniu na Kozanowie nowych bloków już po powodzi w 1997 roku podjęli moi poprzednicy.
22.05 Poziom Wisły we Włocławku od rana
spadł o pół metra. Urzędnicy fali kulminacyjnej spodziewali się o ok. godz. 17-18. Wszystko jednak wskazuje na to, że kulminacja wystąpiła o 5 rano. Wpływ na spadek poziomu Wisły we Włocławku miało przerwanie wału przeciwpowodziowego w Świniarach na Mazowszu
21.50 Użytkownik serwisu Alert24.pl
przysłał nam zdjęcia dokumentujące jak podnosił się poziom Wisły w Warszawie.
21.30 Woda podmywa podstawy Wału Miedzeszyńskiego i podbudowę czteropasmowej jezdni - poinformował w niedzielę wieczorem zastępca prezydenta Warszawy Jacek Wojciechowicz. Dlatego o północy ulica zostanie wyłączona z ruchu.
Więcej 20.55 Alertowicz Artur Gotowski informuje, że na wale przeciwpowodziowym w bydgoskiej dzielnicy Fordon intensywnie dowożony jest piasek na wysokości oczyszczalni ścieków. Pojawiają się kolejne jednostki straży pożarnej. Podtopione są gospodarstwa, które znajdują się za wałem. Umacnianie wału ma zapobiec przedostaniu się wody i zalaniu oczyszczalni.
20.40 - Wody opadają, więc mamy poczucie, że zagrożenie najwyższą falą, jeśli chodzi o województwa południowe, jest za nami, ale głównym problemem są przesiąkania wałów. Dotyczy to też Warszawy - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że "nie mamy poczucia zagrożenia zalania dużych obszarów Warszawy, ale walka o wały trwa". Powiedział, że najnowsze prognozy pogody są optymistyczne. - Jeszcze w sobotę było 50-procentowe zagrożenie, że mogą się pojawić takie opady jak te, które były przyczyną powodzi. Jednak dziś modele o dużym prawdopodobieństwie wykluczają zagrożenie, które mogłoby być przyczyną zdarzeń tej skali - mówił premier.
20.00 Jutro od samego rana wojskowe śmigłowce za pomocą bloków betonu i worków z gruzem będą się starały załatać przerwany wał w miejscowości Świnary w gminie Słubice.
Więcej 19.37 Poziom Wisły w Lubelskiem opadł o kilkanaście centymetrów, ale jest nadal bardzo wysoki. Trwa walka o utrzymanie wałów. Służby ratownicze wciąż ewakuują mieszkańców z zalanych terenów - głównie z gminy Wilków.
19.27 Do Warszawy przyjechał z Berlina specjalista od ewakuacji. Będzie pomagał, jeśli będzie taka konieczność - mówi w
TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy mówi, że jutro będą zamknięte szkoły, przedszkola i żłodki w okolicach, którym grozi zalanie. Zapewnia, że worków do zabezpieczania powinno wystarczyć.
19.21 Władze Warszawy
rozważają zamknięcie Wału Miedzeszyńskiego od skrzyżowania z Traktem Lubelskim aż do Trasy Łazienkowskiej . Powodem jest zagrożenie powodziowe. Ruch kołowy wprawia w drgania grunt, co osłabia rozmięknięty wał przeciwpowodziowy. Wał Miedzeszyński miał by być zamknięty od północy.
19.15 4000 mieszkańców z 25 miejscowości w mazowieckiem będzie ewakuowanych - mówi na konferencji prasowej wojewoda jacek Kozłowski
19.10 Odwołano alarm powodziowy w Krakowie. Wisła przekracza jednak stan ostrzegawczy i w mieście wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.
18.58 Poziom wody Wisły w Warszawie wynosi obecnie 752 centymetry , czyli jest wyższy o metr i dwa centymetry od stanu alarmowego. Według specjalistów, największym problemem jest obecnie długość wysokiej fali powodziowej, która stwarza zagrożenie przemiękania obciążonych wałów.