Znaleźli najbardziej nieuchwytnego ssaka morskiego. Szukali go 15 lat i udało się go nagrać!

Wielu nie wierzyło, że istnieje naprawdę. Ale lata poszukiwań opłaciły się. Zespół biologów morskich znalazł płetwala i go nagrał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do niedawna nie wiedziano, czy ten wieloryb naprawdę istnieje. Jednak ssak został w końcu sfilmowany u wybrzeży Madagaskaru. Był tak nieuchwytny, że jeszcze do niedawna nie było wiadomo, czy to odrębny gatunek. Gdy po raz pierwszy widziano go w 2000 roku, wielu uważało, że to młody osobnik innych gatunków wielorybów. Liczba czy obszar zamieszkiwania walenia pozostają zagadką. Po polsku doczekał się bardzo wymownej nazwy: płetwal skryty.Bezcenne Znalezisko. Przez lata pojawiały się doniesienia o zaobserwowaniu płetwala skrytego. Żadne nie znalazło potwierdzenia - mówi biolog morski Salvatore Cerchio - Kryją się w niedostępnych regionach świata. Dodatkowym problemem jest to, że są, jak na walenie, bardzo małe. Mierzą ok. 10 metrów. Nie są też tak głośnie jak inne walenie.

Dlatego gdy w 2011 roku Cerchio usłyszał, że walenia widziano u wybrzeży Madagaskaru, od razu przeniósł się wraz z zespołem na wyspę. Opłaciło się: po latach poszukiwań płetwala skrytego udało się złapać. - To ekscytujące - zaznacza Cerchio - to pierwsze definitywny dowód na ich istnienie i pierwsza szansa na opisanie zwierzęcia - pisze w artykule do The Royal Society .

Cerchio i jego zespół zebrał dane o ssaku morskim. Płetwal skryty jest szary, z wyjątkiem białej plamy na dolnej szczęce. Żywi się planktonem. Jego "wielorybi śpiew", dźwięki, którymi zwierzęta porozumiewają się między sobą, różni się znacząco od innych wielorybów. Obecność matek z młodymi na miejscu badań sugeruje, że walenie rozmnażają się przy wschodnim wybrzeżu Afryki. Do tej pory uważano, że płetwal skryty występuje w wodach otaczających Japonię.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (23)
Znaleźli najbardziej nieuchwytnego ssaka morskiego. Szukali go 15 lat i udało się go nagrać!
Zaloguj się
 • hajaszek

  Oceniono 21 razy 19

  Dajcie mu spokój.

 • honkers

  Oceniono 9 razy 7

  Nic mnie tak nie wnerwia jak parszywe reklamy na filmach które zamierzam oglądać. Może byście przestali zasłaniać to co można oglądać po obejrzeniu jednej lub kilku reklam. Pazerność prowadzi do skretynienia i robienia z portalu przysłowiowego "żydowskiego klozetu".

 • plus_minus_zero

  Oceniono 5 razy 5

  Gdyby płetwal skryty występował w wodach otaczających Japonię TO BY JUŻ NIE WYSTĘPOWAŁ!

 • strach_sie_bac

  Oceniono 4 razy 4

  "Opłaciło się: po latach poszukiwań Płetwala Skrytego udało się złapać. "

  Człowiek to gorszy drapieżnik niż wszystkie koty razem wzięte. Sukces kuźwa niesamowity, poznamy jego środowisko życiowe, które jego cechy są cenne dla "ludzkości" a za jakiś czas będziemy walczyć o jego przetrwanie, bo piraci dla kasy wybiją.

 • kocurxtr

  Oceniono 2 razy 2

  "Do tej pory uważano, że płetwal skryty występuje w wodach otaczających Japonię."

  chyba 'występował'
  Japończycy znani są z ... zamiłowania do wielorybów...

 • i-meadow

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to "udało się go ZŁAPAĆ"??? Mam nadzieję, że natychmiast został wypuszczony?

 • w.zboralski

  Oceniono 1 raz 1

  "...i aby bestię zbadać, czy przypadkiem nie jest np. agresywna, będzie konieczne upolowanie i zrobienie seksji zwłok co najmniej 100 osobników tego podejrzanego o ludobójstwo gatunku!" - oświadczyli... islandcy "naukowcy" :(

 • ksobier

  0

  Jak to qfa zlapac. To co zarzneli go?

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 4 razy 0

  "Dodatkowym problemem jest to, że są, jak na walenie, bardzo małe. "
  Koniec cytatu.
  KTO to pisał???
  Wymowa jest jednoznaczna,a dziewczyny smutne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX