Muszki owocówki manewrują jak myśliwce [NAGRANIE]

Na widok niebezpieczeństwa muszki owocówki reagują jak myśliwce - wykonują niesamowicie szybkie manewry, zmieniając tor swojego lotu w ułamku sekundy. Naukowcom udało się je nagrać.
Aby uchwycić ruch skrzydeł i tułowia muszek, naukowcy z University of Washington użyli zestawu ultraszybkich kamer rejestrujących 7500 klatek na sekundę. To daje 40 klatek na jedno uderzenie skrzydeł. Badacze nagrywali reakcję owadów na widok nadchodzącego przeciwnika (w tej roli zbliżający się cień, niewidoczny na nagraniu). Badania zostały opublikowane w magazynie Science.

- Odkryliśmy, że muszki owocówki zmieniają kurs swojego ruchu w czasie krótszym niż jedna setna sekundy, czyli 50 razy szybciej, niż mrugamy okiem - mówi prof. Michael Dickinson, współautor badania - Muszki podczas lotu przechylają swoje ciało tak samo jak odrzutowce podczas manewru wymijającego.

- Podczas manewru muszki mogą przechylić swoje ciało o 90 stopni, a nawet więcej, latając prawie do góry nogami - komentuje Florian Muijres, przewodniczący badań.

Nagranie zostało spowolnione trzystukrotnie. W ostatniej części filmiku możemy zobaczyć animację manewru pokazaną w 3D (potrzebne są okulary w czerwonym i niebieskim kolorze).Mózg muszek, choć wielkości ziarnka piasku, przeprowadza skomplikowane obliczenia w bardzo krótkim czasie. Nie tylko ustala, gdzie znajduje się niebezpieczeństwo, ale też jak zareagować i którą drogę ucieczki wybrać. W jaki sposób musze mózgi i mięśnie przeprowadzają te niesamowicie szybkie i dokładne manewry - to następna zagadka, którą będą chcieli zbadać naukowcy. Na pewno będą mogli liczyć na wsparcie inwestorów. Już powyższe badania były współfinansowane przez ośrodki badawcze amerykańskiej armii.

Angielski zwrot opisujący manewr muszek i odrzutowców w powietrzu brzmi " banked turn". Nie udało mi się znaleźć polskiego odpowiednika. Jeśli jest wam znany - napiszcie proszę w komentarzach.

Komentarze (21)
Muszki owocówki manewrują jak myśliwce [NAGRANIE]
Zaloguj się
 • z-zimny

  Oceniono 45 razy 43

  "reagują jak myśliwce - wykonują niesamowicie szybkie manewry, zmieniając tor swojego lotu w ułamku sekundy"
  Myśliwce nie wykonują niesamowicie szybkich manewrów, w ułamku sekundy - mogą jedynie muszkom pozazdrościć.

 • katolik_polski1

  Oceniono 20 razy 18

  Na widok niebezpieczeństwa muszki owocówki reagują jak myśliwce - wykonują niesamowicie szybkie manewry, zmieniając tor swojego lotu w ułamku sekundy. Naukowcom udało się je nagrać.
  --------------------------------------------------
  Mocne !
  Od kiedy mamy muszki na tym swiecie ,od kiedy mysliwce ?
  Pewnie muszki podpatrzyly F-16 :)

 • m_234

  Oceniono 7 razy 7

  Tak, tak. A albatros lata jak szybowiec.
  Co było pierwsze?

 • hare-hare

  Oceniono 17 razy 5

  myślę że te muszki są bardzo religijne i naśladują lot aniołów

 • bosman_maly

  Oceniono 10 razy 4

  Jednak jakoś muszkę owocówkę w locie trafię i zgniotę ręką, muchy domowej już nie dam rady.

 • lisa2

  Oceniono 6 razy 2

  Co do szybkości reakcji muszki owocówki, to nie jest taka rewelacyjna - 40 klatek na 1dno uderzenie skrzydła przy 7500 klatek filmu na sekundę - to daje 187,5 uderzeń skrzydeł na sekundę a zmiana kierunku lotu to 0,01 sekundy - czyli co 1,875 uderzenia skrzydła. Z tego wynika, że reakcja na zagrożenie (wydanie rozkazów z mózgu do skrzydeł) musi być szybsza czyli co 1,5 uderzenia skrzydła.

  Przypominam sobie, że większe zwierzę od muszki owocówki, koliber, macha skrzydełkami 600-700 uderzeń skrzydeł w celu unieruchomienia ciała i wyssania z kielicha kwiatu pożywienia.

  Wynika z tego, że natura sama dopasowała czasy reakcji do masy ciała (mała masa-muszka, duża masa- koliber), szybkości zagrożenia (upadkiem-koliber, cień/zagrożenie-muszka) i pewnie do środowiska - przecież "ptaki wodne" - ryby - też poruszają się w "powietrzu" jakim jest dla nich woda - one w swoim środowisku latają pracując płetwami jak ptaki skrzydłami - ponieważ środowisko wodne jest gęstsze, to i płetwy są mniejszą wersją skrzydeł.

 • himils

  Oceniono 1 raz 1

  Gołym okiem widać, że ewoluowały na widok zagrożenia.

 • jezdziec_apokalipsy

  0

  Ruch skrzydeł w zasadzie jak u kolibra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX