Sensacyjne odkrycie: największy znany wirus - Pandoravirus. 1000 razy większy od wirusa grypy

Jest tysiąc razy większy od wirusa grypy, ma ponad 2,5 tys. genów i żyje w morzu - to główne cechy największego dotychczas odkrytego wirusa - Pandoravirusa. Jego odkrywcy sugerują, że może należeć do niewyodrębnionej wcześniej domeny życia - najwyższej jednostki w systematyce biologicznej. O jego znalezieniu donosi magazyn ?Science?.
Naukowcy odkryli największego znanego wirusa na świecie. Mierzący mikrometr (tysięczna cześć milimetra) Pandoravirus jest tysiąc razy większy od wirusa grypy. W dodatku ma 200 razy więcej genów niż on - ponad 2,5 tysiąca. Ok. 93 proc. z nich nie było znanych wcześniej naukowcom. - Wierzymy, że otwieramy właśnie puszkę Pandory, nie dla ludzkości, ale dla dogmatów związanych z wirusami - mówi " The New York Times" francuski naukowiec dr Jean-Michel Claverie, współodkrywca wirusa.

Pierwszego gigantycznego wirusa odkryto 10 lat temu. Ostatniego "największego wirusa" wykryto w 2011 roku w wodach koło Chile, nazwano go Megavirus chilensis. Miał 1,9 tys. genów.


Porównanie wielkości Pandoravirusa i wirusa grypy - 1000 razy mniejszego niż Pandoravirus. Znajdowałby się on gdzieś w zaznaczonym małym niebieskim kółku

Ludziom nie zagraża

Nie ma się co martwić, wirus nam nie zagraża. Jak podaje amerykańskie National Public Radio, Pandoravirus nie jest groźny dla ludzi. Żyje w morskich głębiach. - Nie wywołuje chorób czy jakichkolwiek innych dolegliwości - mówi radiu biolog Eugen Koonin.

Pandoravirus nie wygląda jak zwykły wirus - nie ma regularnego kształtu i przypomina bakterię. Naukowcy podejrzewają, że to wymyślny kamuflaż. Ameby i inne organizmy, biorąc wirusa za bakterię, zjadają go, narażając się na infekcję.

"Alternatywne drzewo życia"

Rozmiar wirusa, mimo że imponujący, może nie być najważniejszą dla nauki cechą Pandoravirusa. - Sądzimy, że dotknęliśmy alternatywnego drzewa życia - mówi Claveire.

Obecnie dzielimy żywe organizmy na trzy domeny. Do pierwszej zaliczamy przede wszystkim bakterie, do drugiej wszystkie jądrowce: zwierzęta, rośliny, grzyby i porosty, a do trzeciej archeony. Nigdzie tam jednak nie znajdziemy wirusów. Do dzisiaj zresztą trwa debata wśród naukowców, czy wirusy w ogóle "żyją".

Dr Claverie spekuluje, że Pandoravirus i inne gigantyczne wirusy mogły wyewoluować z nieznanego typu mikroorganizmu, który oddzielił się od innych organizmów żywych miliardy lat temu. - Typy komórek, z których te wirusy wyewoluowały, zanikły - tłumaczy. Dlatego być może stanowią nową, czwartą domenę.

Jednak naukowcy bardzo sceptycznie podchodzą do tych rewelacji. - Nie przedstawili na swój pomysł żadnych dowodów - mówi T. Martin Embley w rozmowie z "The New York Times". - Te gigantyczne wirusy są, co prawda, niezwykłe, ale są również spokrewnione z innymi wirusami - mówi z kolei Koonin.

Za małe na mikroskop

Wirusy odkryto dość późno - pod koniec XIX wieku, gdyż ówczesnymi mikroskopami optycznymi nie można było ich wykryć. W 1898 r. Holender Martinus Beijerinck, badając chorobę atakującą tytoń, stwierdził, że istnieją nieznane dotąd cząsteczki organiczne, mniejsze od bakterii. W 1931 r. dzięki mikroskopowi elektronowemu udało się po raz pierwszy zobaczyć wirusa.

Wirusy nie mają struktury komórkowej ani metabolizmu. Do rozmnażania potrzebują żywej komórki, którą infekują. U ludzi wywołują wiele chorób, zarówno powszechnych, jak przeziębienie czy ospa, jak również groźne AIDS, wściekliznę, gorączkę krwotoczną Ebola.

Przeczytaj cały artykuł na portalu magazynu "Science" - wymagane jest logowanie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej nt. najnowszych naukowych odkryć? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (107)
Sensacyjne odkrycie: największy znany wirus - Pandoravirus. 1000 razy większy od wirusa grypy
Zaloguj się
 • zetpaw

  Oceniono 119 razy 83

  A ja jestem spokojny i czekam na jak zwykle wyważoną opinię naszych biskupów !
  Bioetyków u nich dostatek !

 • minipolak

  Oceniono 42 razy 28

  Na tym zdjeciu to wygladawielgachny. Jest tak wielki jak moja dlon.
  Potwor.

 • jerzysm42

  Oceniono 74 razy 24

  Czym się chwalą.
  I tak ten wirus jest mniejszy od Kaczyńskiego.

 • mutant_popromienny

  Oceniono 38 razy 24

  Przyznaje , to istotnie niezwykle odkrycie.
  Jednak nie zacmi tego sprzed dwoch lat , dotyczacego organizmow opartych na zwiazkach arsenu w jednym z kalifornijskich jezior slonych...
  kopalniawiedzy.pl/Ziemia-NASA-zycie-arsen-Jezioro-Mono-Mono-Lake-Kalifornia-GFAJ-1,11982

 • gt1971

  Oceniono 35 razy 21

  Naukowcy podejrzewają, że to wymyślny kamuflaż.
  Ameby i inne organizmy, biorąc wirusa za bakterię, zjadają go, narażając się na infekcję.
  Wydaje mi się, że naukowcy fantazjują troszeczkę.
  A gdyby był 1000 razy mniejszy, to ameby i inne organizmy nawet by go nie zauważyły i też by go zjadły nie wiedząc o tym.

 • plus_minus_zero

  Oceniono 58 razy 16

  ciekawe kiedy odkryją wirusa odpowiedzialnego za uzdatnienie ludzi na plagę głupoty religijnej!

 • verte34

  Oceniono 48 razy 16

  Lipa.
  Widziałam go u siebie w lodówce, już wiele lat temu.

  --
  www.pl.dawanda.com/shop/pracowniakucoloty

 • borsuk969

  Oceniono 25 razy 9

  Odkryto Coś-a?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX