Nowa panorama Marsa. 1,3 miliarda pikseli

Widok na Rocknest w kraterze Gale

Widok na Rocknest w kraterze Gale (NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Łazik Curiosity wciąż grzebie w marsjańskiej ziemi i przesyła naukowe analizy. NASA tymczasem opublikowała niezwykłą interaktywną panoramę Marsa o rozdzielczości 1,3 miliarda pikseli, która wprost przenosi nas na Czerwoną Planetę. Z wyjątkową dokładnością możemy zbadać szczegóły jej powierzchni.
Zdjęcia z Marsa mogą się już niektórym przejadać. W końcu na wszystkich widać to samo - pustynię. Piasek, kamienie. Nie możemy jednak tak łatwo przyzwyczajać się do tych, bądź co bądź, egzotycznych widoków. Nigdy wcześniej ludzie nie mogli z tak wielką łatwością i z tak ogromną dokładnością oglądać powierzchnię innej planety. Jeszcze nie tak dawno nasi przodkowie widzieli co najwyżej kropkę w okularze lunety. Dziś możemy obejrzeć z bliska każdy najmniejszy marsjański kamyczek.

Curiosity urzęduje obecnie w Rocknest - na terenie piaszczystego obszaru znajdującego w kraterze Gale. Z tego właśnie miejsca pochodzą zdjęcia, które złożyły się na gigantyczną interaktywną panoramę. Składa się na nią blisko 900 zdjęć wykonanych przez łazik w okresie od 5 października do 16 listopada zeszłego roku.Panorama pozwala nam niemalże zwiedzić piaszczysty krater. Możemy z bliska przyjrzeć się niesamowitym efektom erozji - choćby takich jak kawałek skały do złudzenia przypominający ptaka - czy też zobaczyć bezpośrednie efekty pracy łazika, na przykład jego laserowy podpis "L".

Na stronie NASA proponuje nam najciekawsze miejsca do zwiedzenia. Jednak chyba najfajniejszą sprawą w tej całej panoramie jest to, że samemu można sobie marsjańską pustynię zwiedzić i samemu wybrać sobie kamień, który nas może zainteresować.Laserowy podpis Curiosity (fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Komentarze (138)
Nowa panorama Marsa. 1,3 miliarda pikseli
Zaloguj się
 • kadykianus

  Oceniono 530 razy 498

  Zbliżyłem sobie jakiś kamień. I dopiero wtedy uświadomiłem sobie, że siedząc przed kompem na Ziemi patrzę na powierzchnię innej planety tak, jakbym tak stał. To niewiarygodne jak daleko zaszliśmy. Nauka jest wspaniała.

 • lukasz_rxs

  Oceniono 190 razy 172

  Mój pierwszy telefon (jakieś 14 lat temu) miał moc obliczeniową większą niż pierwszy lądownik księżycowy. Teraz w ręku trzymam średniej jakości smartfona i zdałem sobię sprawę ile miliardów godzin spędzili wszyscy naukowcy w laboratoriach, po to by na tym smarcie oglądać foteczki z Marsa... Trzymam w ręku spełnione marzenia wizionerów patrzących w przyszłość. Mimo mojej otwartości na wiedzę i dość dużej śwaiadomości technicznej, nie potrafię wyobrazić sobie gdzie jeszcze dotrzemy jako ludzkość za mojego życia...

 • spitek11

  Oceniono 148 razy 126

  Nie ma puszek po piwie ani żadnych innych śmieci. Nasi chyba tam jeszcze nie dotarli.

  ---
  spitekpit.blox.pl/html

 • korolog

  Oceniono 66 razy 64

  Niech łazik kieruje się na wschód. Tam musi być jakaś cywilizacja.

 • dejtrejder

  Oceniono 275 razy 51

  Wygląda to tak jakby Rostowski był tam ministrem finansów przez 10 lat. Normalnie gorzej niż na mongolskim stepie...

 • 68jacekw

  Oceniono 78 razy 38

  Czy na zdjęciu nr.3 widać kapsel od piwa?Moim zdaniem Tyskie ale moge sie mylić z tej odległości.

 • sieradz2

  Oceniono 37 razy 23

  Może w niedalekiej przyszłości ludzie będą kolonizować Czerwoną Planetę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje