Nowa panorama Marsa. 1,3 miliarda pikseli

20.06.2013 11:18
Widok na Rocknest w kraterze Gale

Widok na Rocknest w kraterze Gale (NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Łazik Curiosity wciąż grzebie w marsjańskiej ziemi i przesyła naukowe analizy. NASA tymczasem opublikowała niezwykłą interaktywną panoramę Marsa o rozdzielczości 1,3 miliarda pikseli, która wprost przenosi nas na Czerwoną Planetę. Z wyjątkową dokładnością możemy zbadać szczegóły jej powierzchni.
Zdjęcia z Marsa mogą się już niektórym przejadać. W końcu na wszystkich widać to samo - pustynię. Piasek, kamienie. Nie możemy jednak tak łatwo przyzwyczajać się do tych, bądź co bądź, egzotycznych widoków. Nigdy wcześniej ludzie nie mogli z tak wielką łatwością i z tak ogromną dokładnością oglądać powierzchnię innej planety. Jeszcze nie tak dawno nasi przodkowie widzieli co najwyżej kropkę w okularze lunety. Dziś możemy obejrzeć z bliska każdy najmniejszy marsjański kamyczek.

Curiosity urzęduje obecnie w Rocknest - na terenie piaszczystego obszaru znajdującego w kraterze Gale. Z tego właśnie miejsca pochodzą zdjęcia, które złożyły się na gigantyczną interaktywną panoramę. Składa się na nią blisko 900 zdjęć wykonanych przez łazik w okresie od 5 października do 16 listopada zeszłego roku.Panorama pozwala nam niemalże zwiedzić piaszczysty krater. Możemy z bliska przyjrzeć się niesamowitym efektom erozji - choćby takich jak kawałek skały do złudzenia przypominający ptaka - czy też zobaczyć bezpośrednie efekty pracy łazika, na przykład jego laserowy podpis "L".

Na stronie NASA proponuje nam najciekawsze miejsca do zwiedzenia. Jednak chyba najfajniejszą sprawą w tej całej panoramie jest to, że samemu można sobie marsjańską pustynię zwiedzić i samemu wybrać sobie kamień, który nas może zainteresować.Laserowy podpis Curiosity (fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Komentarze (138)
Zaloguj się
 • muzzyczny

  0

  nowa panorama marsa
  slimeo.pl/img/products/311/12881838394235-big.jpg
  toż to zwykła ciekawość
  czyli curiosity

 • muzzyczny

  0

  takie marsy są tutaj

  hainanwel.com/en/unusual-world/1845-mars-curiosity.htmlCuriosity=Fake

 • czerwoneoczykoguta

  0

  pewnie postawią tam Tesco a soon as possible...

 • rympalek11

  0

  Marsjanie się gdzieś pochowali.

 • bator99

  0

  coś tam się dzieje, albo działo.

 • paastafarai

  Oceniono 2 razy 2

  Jaką piękną planetą jest nasza Ziemia...

 • d3mariusz

  Oceniono 12 razy -12

  pogromca_gamonia rzeczywisnie dobrze by bylo gdyby Kaczynski po wygraniu wyborow, takich jak ty pulglowkow zamknal w jakims obozie. Tam nauczyli by was nie pisac podobnych bzdur jakie ty tu wypociles zalosny zydo komuchowy robaku.

 • tennieztej

  Oceniono 3 razy -1

  Cholera, to przerasta mnie. Nie dość że muszę odbierać te małpy człekokształne tu na ziemi to jeszcze marsa mi do ogródka wrzuciła tzw. nauka na deser. Zaiste zbliżamy sie do czegoś czego nigdy nie pojmiemy. Muszę zatkać uszy, wtulić wzrok w mrok i...modlić się.

 • pogromca_gamonia

  Oceniono 8 razy 4

  Bardzo tam fajnie jest.

  U nas tez tak bedzie jak Kaczor wybory wygra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje