Polon i rad to francuskie odkrycie? Burza na popularnym profilu facebookowym

Zażarta dyskusja o Polon i Rad na Facebooku

Zażarta dyskusja o Polon i Rad na Facebooku (Fot. Facebook.com/IFeakingLoveScience)

Według facebookowego profilu "I fucking love science" odkrycie radu i polonu zawdzięczamy tylko Francji. To nie spodobało się polskim użytkownikom Facebooka. "Jest powód, że Polon nazywa się Polonem, a nie Francjum" - dowodzi użytkowniczka Marta.
Bardzo popularny facebookowy profil "I fucking love science" zamieścił specjalny układ okresowy pierwiastków. Przy każdym z pierwiastków zaznaczono kraj, któremu zawdzięczamy jego odkrycie. Profil jest bardzo popularny - obserwuje go prawie 5 milionów osób, więc pod tym układem od razu pojawiły się setki komentarzy. Bardzo dużo z nich zamieścili Polacy.

Wielu z nich nie podobało się, że polon i rad odkryte przez Marię Skłodowską-Curie i jej męża zostały przyporządkowane Francji, a nie Polsce i Francji. Maria Skłodowska-Curie otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za wydzielenie czystego radu, natomiast polon swoją nazwę otrzymał na cześć znajdującej się wtedy pod zaborami Polski.


"Polon i rad są w połowie polskie i w połowie francuskie" - pisze Sabina. "Gdzie jest Polska? Nie pamiętacie o Marii Skłodowskiej-Curie?" - pyta Błażej. "Rad i polon zostały odkryte przez Marię Skłodowską-Curie, która była Polką, nie Francuzką. OK, odkryła je z mężem, który był Francuzem, ale nadal powinny znajdować się tam dwie flagi. Jest powód, że polon nazywa się polonem, a nie Francjum" - dowodzi Marta.

Na zarzuty Polaków odpowiadali inni użytkownicy. "Jasno jest napisane, że to kraj odkrycia pierwiastka, a nie pochodzenia jego odkrywcy. Jeśli wam to przeszkadza, zróbcie własną grafikę, która pokaże kraj pochodzenia odkrywcy pierwiastków" - odpowiada Leno z USA. Podobnie pisze administrator profilu: "Jest tutaj bardzo dużo ludzi, którzy muszą nauczyć się czytać. Podpis mówi: kraj, gdzie odkryto pierwiastek, nie narodowość odkrywcy".

Polacy nie są jedynymi, których oburzył układ okresowy. Hindusi dowodzą, że w ich kraju wiele pierwiastków odkrytych przez Europejczyków było od dawna znanych. Meksykanie natomiast twierdzą, że wanad powinien być przypisany im, a nie Szwedom. Komentarze szwedzkich użytkowników pokazują z kolei, że są oni dumni z silnej reprezentacji swojego kraju w układzie. Szwecja pod względem liczby flag zajmuje trzecie miejsce. Pierwsze ma Wlk. Brytania, drugie - Stany Zjednoczone.

Zobacz także
 • Aleksiej Grigorijewicz Żełtikow
Ślusarz w warsztatach moskiewskiego metra.Skazany na śmierć 31 października 1937. Rozstrzelany następnego dnia.
Zrehabilitowany w 1957. Fotografie ofiar Stalina, jak maski pośmiertne, tyle, że "zdjęte" za życia. "Wielki Terror" [ALBUM]
Komentarze (223)
Polon i rad to francuskie odkrycie? Burza na popularnym profilu facebookowym
Zaloguj się
 • staszek_psychiatra

  Oceniono 327 razy 241

  Są powody. Dla których msc pracowała we Francji a nie w Polsce. Mąż nie jest powodem. Tylko też skutkiem. Otóż w Polsce nie mogła się uczyć, studiować. Zresztą we Francji też miała kobieta pod górkę. Ale tam uznano jej pracę. Dodatkowo była ateistką, co w Polsce do dziś jest uważane za równoznaczne z upośledzeniem.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 164 razy 124

  W naszym kraju można co najwyżej odkryć cielca świebodzińskiego czy Tadka Oszusta z Torunia...

 • zalobanarodowa

  Oceniono 343 razy 115

  Napisali wyraźnie: "kraj odkrycia pierwiastka". Znów z polaczków wychodzą kompleksy. Chcesz mieć polską flagę, odkryj nowy pierwiastek W POLSCE.

 • harcepan.mawekrwi

  Oceniono 107 razy 69

  Możemy sobie rozpaczać i mówić że Skłodowska była polską uczoną, ale nie ma żadnej wątpliwości i nie powinno być że pierwiastki Rad i Polon nie zostały odkryte w Polsce, ale we Francji.

 • black-emissary

  Oceniono 151 razy 67

  Super, teraz newsy robi się o dyskusjach na FB... zawód dziennikarza musi być fascynującym zajęciem...

  A "kontrowersja" sztuczna, rad i polon odkryli Francuzi we Francji, to, że jedna z nich urodziła się w Polsce nie daje Polsce żadnych praw do tego odkrycia.

 • szary_user

  Oceniono 105 razy 57

  Bla bla bla, święte oburzenie, a ostatnia wypowiedź powinna zamknąć ignorantom usta, bo Skłodowska-Curie była obywatelką Francji.

 • grymas50

  Oceniono 46 razy 38

  Panie Brudziński. Panie Hofman i pozostali SŁUSZNI. Jak to jest?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje