Alkohol tuczy bardziej, niż sądzimy

02.01.2013 14:17
Niby kojarzymy alkohol z pustymi kaloriami i od dziecka znamy pojęcia piwnego brzucha, to jednak wciąż nie doceniamy, jak bardzo kaloryczny jest alkohol. Jak podaje BBC, ostatnie badania naukowców dowodzą, że - trzymając dietę i licząc kalorie - dość powszechnie pomijamy wypijany alkohol.
Ostatnie badania Światowego Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF) na czterech tysiącach Brytyjczyków pokazały, że odchudzający się, obliczając kaloryczność swojej diety, często w ogóle nie biorą pod uwagę alkoholu. Tymczasem stanowi on nawet do 10 proc. dziennego spożycia kalorii przez pijących. Duża lampka wina zawiera około 180 kilokalorii, a jedno piwo ponad 200. To nie wszystko. Alkohol jest niewiele mniej kaloryczny od samego tłuszczu. Na gram alkoholu przypada 7 kcal, podczas gdy na gram tłuszczu 9 kcal. Dla dalszego porównania, gram białka czy węglowodanów zawiera jedynie 4 kcal. Do tego alkohol, w przeciwieństwie do tłuszczu, praktycznie nie zawiera żadnych dodatkowych wartości odżywczych.

Kate Mendoza,szefowa WCRF, stwierdziła : - Ostatnie badania pokazują, że ludzie są całkowicie nieświadomi zawartości kalorii w drinkach, które piją, i w ogóle nie biorą ich pod uwagę, ustalając swoją dietę.

Rozwiązaniem na to zdradliwe działanie alkoholu nie musi być abstynencja. Już samo zmniejszenie dawek czy rozcieńczanie alkoholu znacząco zmniejszy kaloryczność drinków. Niemniej naukowcy podkreślają, że alkohol nie tylko przyczynia się do otyłości - jednej z głównych przyczyn raka, a sam także jest bezpośrednim czynnikiem ryzyka jego rozwoju. Możliwe, że działa tak poprzez uszkadzanie naszego DNA.

Dla przypomnienia - mężczyźni potrzebują średnio 2500 kcal dziennie, a kobiety 2000 kcal. Zaleca się, by mężczyźni nie pili więcej niż cztery jednostki alkoholu dziennie, a kobiety nie więcej niż trzy. Dwie jednostki alkoholu odpowiadają kuflowi piwa, pięćdziesiątce wódki albo dużej lampce wina.

wideo

Komentarze (51)
Alkohol tuczy bardziej, niż sądzimy
Zaloguj się
 • ziarnoo

  Oceniono 105 razy 85

  Jest przyczyna, nie jest przyczyna, moze tak a moze nie. Slabo mi sie robi jak czytam te teksty. jesli kawa to tylko z mlekiem, oooo bron boze mleko do kawy nie!! cherbata z cytryna? ona zakwasza organizm!! nie pij!! a za chwile magnez najlepiej wchlania sie z witamina C jak tu zyc? jak tu zyc?

 • lizzy1

  Oceniono 72 razy 50

  Wszystko to guzik prawda! Wszyscy nałogowi alkoholicy powinni być monstrualnie otyli, a najczęściej jest dokładnie odwrotnie- mają dużą niedowagę.

  Owszem, jeśli lubimy sobie od czasu do czasu machnąć kilka piwek, czy lampek winka, to towarzyszy temu gastrofaza. W ruch idą różne tuczące zakąski i to dzięki nim można przybierać na wadze.

 • poljack

  Oceniono 43 razy 43

  Brzuch ma się nie od piwa tylko na piwo .

 • qazokm

  Oceniono 26 razy 24

  To dlaczego moja sasiadka chuda jak szczapa, a jej konkubent tak samo?

  A chleją równo, w zasadzie nie trzeźwieją...

 • ziarnoo

  Oceniono 32 razy 24

  herbata a nie cherbata - oczywiscie przepraszam za pomylke

 • aniol.stroz

  Oceniono 22 razy 16

  Pół litra wódki ma 3500 Kcal. Mój sąsiad (alkoholik), który tyle wipija dziennie do 14.00 wyglada wręcz na anorektyka a w/g tego artykułu powinien być opasłym grubasem. Mądrale.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 17 razy 15

  jles - szacun.
  Za kilokalorie.
  Nawet brzuch piwny ci wybaczę, za to, że prawidłowo posługujesz się jednostkami.

 • 5m00tny

  Oceniono 18 razy 14

  A tam tuczy. Ważne że ćpanie alkoholu jest legalne! Alkohol swoją drogą zajmuje piąte miejsce (na 20) na liście najgroźniejszych substancji psychoaktywnych. Zaraz za heroiną i kokainą...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje