Alkohol tuczy bardziej, niż sądzimy

02.01.2013 14:17
Niby kojarzymy alkohol z pustymi kaloriami i od dziecka znamy pojęcia piwnego brzucha, to jednak wciąż nie doceniamy, jak bardzo kaloryczny jest alkohol. Jak podaje BBC, ostatnie badania naukowców dowodzą, że - trzymając dietę i licząc kalorie - dość powszechnie pomijamy wypijany alkohol.
Ostatnie badania Światowego Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF) na czterech tysiącach Brytyjczyków pokazały, że odchudzający się, obliczając kaloryczność swojej diety, często w ogóle nie biorą pod uwagę alkoholu. Tymczasem stanowi on nawet do 10 proc. dziennego spożycia kalorii przez pijących. Duża lampka wina zawiera około 180 kilokalorii, a jedno piwo ponad 200. To nie wszystko. Alkohol jest niewiele mniej kaloryczny od samego tłuszczu. Na gram alkoholu przypada 7 kcal, podczas gdy na gram tłuszczu 9 kcal. Dla dalszego porównania, gram białka czy węglowodanów zawiera jedynie 4 kcal. Do tego alkohol, w przeciwieństwie do tłuszczu, praktycznie nie zawiera żadnych dodatkowych wartości odżywczych.

Kate Mendoza,szefowa WCRF, stwierdziła : - Ostatnie badania pokazują, że ludzie są całkowicie nieświadomi zawartości kalorii w drinkach, które piją, i w ogóle nie biorą ich pod uwagę, ustalając swoją dietę.

Rozwiązaniem na to zdradliwe działanie alkoholu nie musi być abstynencja. Już samo zmniejszenie dawek czy rozcieńczanie alkoholu znacząco zmniejszy kaloryczność drinków. Niemniej naukowcy podkreślają, że alkohol nie tylko przyczynia się do otyłości - jednej z głównych przyczyn raka, a sam także jest bezpośrednim czynnikiem ryzyka jego rozwoju. Możliwe, że działa tak poprzez uszkadzanie naszego DNA.

Dla przypomnienia - mężczyźni potrzebują średnio 2500 kcal dziennie, a kobiety 2000 kcal. Zaleca się, by mężczyźni nie pili więcej niż cztery jednostki alkoholu dziennie, a kobiety nie więcej niż trzy. Dwie jednostki alkoholu odpowiadają kuflowi piwa, pięćdziesiątce wódki albo dużej lampce wina.

wideo

Komentarze (51)
Zaloguj się
 • bravissimo999

  0

  Jest ciekawy artykuł na ten temat: oczymlekarze.pl/zdrowy-styl-zycia/dieta/1128-czy-alkohol-tuczy-wyniki-badan

 • rysiyk

  Oceniono 1 raz 1

  Ja tam umrę stary, brzydki i chory. Wy jak sami sobie chcecie możecie umrzeć piękni, młodzi i zdrowi.

 • panpapaj

  0

  Seta z rana, lepsza jak śmietana!

 • dektaa

  Oceniono 1 raz 1

  No to już teraz wiem dlaczego po ostrej popijawie mam zawsze taki opuchnięty ryj

 • panchamityle

  Oceniono 3 razy 3

  Jakoś niezwykle rzadko spotykam alkoholika z ogromnym brzuchem ;)

 • zyks

  Oceniono 3 razy 3

  Hmm. Tak mówią naukowcy brytyjscy. A naukowcy francuscy twierdzą, na podstawie swoich wnikliwych badań, że wino, szczególnie czerwone, dzięki zawartości garbników, antyoksydantów, flawonaidów i wielu różnych innych takich, mam dobroczynny wpływ na zdrowie, szczególnie na serce. Naukowcy natomiast niemieccy znaleźli w piwie wiele zbawiennych dla zdrowia składników. Ale, oczywista, nie należy pić więcej niż 2 -3 litry dziennie :))

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 2 razy 0

  To dlatego tak trudno spotkać szczupłego biskupa .

 • bp_2

  0

  Alkoholicy mają zwykle marskość wątroby, tzn. są szczupłymi wrakami człowieka.
  Te "badania" powinni zrobić na populacji reprezentacyjnej np. w Rosji co drugi mężczyzna to alkoholik ... tzn. szczupły, częsący się men....

 • aala43

  Oceniono 3 razy 3

  a ja sie zawsze zastanawiam skad sie bierze tylu bardzo chudych alkoholikow (obserwuje panow pod sklepem, ktorzy czyhaja na doplate do tanich trunkow - wszyscy bardzo szczupli!!! az im zazdroszcze:-)))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje