PiS i Kukiz'15 składają projekty zmian w konstytucji. Wygaszenie kadencji sędziów TK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Projekty przewidują wygaszenie kadencji obecnych sędziów TK
2. Orzekanie przez TK odbywałoby się obecności co najmniej 13 sędziów
3. Do wydania wyroku potrzebna byłaby większość 2/3 głosów
4. Sędziowie mają być wybierani przez Sejm większością 2/3 głosów


Posłowie PiS i Kukiz'15 złożyli w czwartek projekty ustawy o zmianie konstytucji. W piątek pojawiły się one na sejmowych stronach.

Projekty są dwa. Pierwszy zakłada, że Trybunał Konstytucyjny "podejmuje uchwały większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej 13 sędziów Trybunału". W tej chwili wystarczy do tego zwykła większość przy obecności dziewięciu członków TK.

W myśl drugiego projektu sędziowie mają być wybierani przez Sejm "większością 2/3 ustawowej liczby posłów". Obecnie wymagana jest do tego zwykła większość. Wnioskodawcy zmianę uzasadniają tym, że "od 8 lat w skład sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie został wybrany żaden kandydat wskazany przez największe ugrupowanie opozycyjne". Kwalifikowana większość ma ich zdaniem wymusić wybór sędziów "w drodze konsensusu wszystkich istotnych sił parlamentarnych".

Przedstawicielem wnioskodawców projektu jest poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski.

Zwiększenie składu Trybunału

Projekt mówi także o tym, że kadencja sędziów TK, wybranych przed dniem wejścia w życie ustawy, wygasa w 60 dniu od dnia jej wejścia w życie". Na ich miejsce zostaną powołani nowi.

Przed wygaszeniem kadencji skład TK zostałby zwiększony z 15 do 18 sędziów. Jak uzasadniają wnioskodawcy, rozszerzenie składu miałoby "zakończyć dyskusję dotyczącą trzech sędziów Trybunału wybranych w poprzedniej kadencji".

Oznacza to, że wybrani 8 października sędziowie zostaną zaprzysiężeni przez prezydenta. Będzie to, jak podkreślają wnioskodawcy, wykonanie wyroku TK z 3 grudnia. Natomiast nowi sędziowie, którzy złożyli już ślubowanie Andrzejowi Dudzie, "zostaną skutecznie przyjęci w skład Trybunału Konstytucyjnego".

Prezesa i wiceprezesa ciała powoływać ma prezydent spośród "co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego". Do tej pory liczba kandydatów nie była sprecyzowana przez konstytucję.

Projekt przewiduje również, że zgodność ustawy o TK z konstytucją ma badać Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu napisano, że "brak takiej regulacji w obecnych przepisach sprawia, iż Trybunał może orzekać we własnej sprawie, co jest absolutnie niedopuszczalne i rodzi uzasadnione, poważne obawy dotyczące niezbędnego obiektywizmu i profesjonalizmu w tego typu sprawach".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (237)
PiS i Kukiz'15 składają projekty zmian w konstytucji. Wygaszenie kadencji sędziów TK
Zaloguj się
 • rezun-one

  Oceniono 72 razy 52

  Drodzy panowie Kukiz i Kaczyński, nie zapomnijcie tylko o zdanie zapytać Suwerena który w referendum tą Konstytucję przyjął.
  Bez zatwierdzenia w referendum, wszystkie wasze zmiany, będą jedynie częścią waszego aktu oskarżenia o zdradę stanu.

 • maly_zlosliwiec

  Oceniono 69 razy 47

  Kukiz jest najbardziej niebezpiecznym facetem. Zachcialo sie wladzy. Rzeczywiscie, wszystko rozwali. Tylko w przyrodzie, tak latwo zniszczyc, to co dobre. Ale stworzyc na nowo, cos dobrego
  jest niezwykle trudno. Walec historii bedzie jak mlot Thora. Okruchy zostana...

 • ter5919

  Oceniono 57 razy 41

  Kukiz nie idz droga Lepera, Kaminski cie schleje Zero podrzuci ci prochy a Agent wreczy ci laüowke i po tobie.

 • arek1-2345

  Oceniono 47 razy 31

  Muzyk i polityka..... Mieliśmy w historii Targowice, która doprowadziła do trzechg rozbiorów Polski. Teraz po raz kolejny sejm chce doprowadzić do rozbioru Polaków i tego co zostało z majątku i ustawodawstwa i prawa... Rzucił się pis i kukiz jak hieny wygłodniałe po 8 latach i nic nie chcą zostawić bo niby komuchy i inne pier..dy. Bawią sie oni naszym kosztem: dług publiczny rośnie i jestem ciekaw w jaki sposób oni to zasypią. Zowu sięgną po emerytury i wszelkie pieniadze na kontach bankowych albo zrobią dewaluacje złotowki jak za komuny: Ci co mieli kasę w bankach stracili wielokrotnie.... zabiorą ludziom w ramach solidarności bo przecież nie może być dług a ludzie jeśli nie zdechną to sobie poradzą

 • kruk6666

  Oceniono 33 razy 25

  Kukiz to pieniacz i chochoł , żeby napisać konstytucję ,trzeba umieć pisać , a sądząc po bełkotliwych tekstach które produkuje pisać nie potrafi , jedno co mu się udało to wydymać tych co na niego głosowali.to nie Kukiz to KuPiS.

 • lakman

  Oceniono 27 razy 23

  Do uchwalenia ustawy o zmianie Konstytucji potrzebnych jest 307 głosów w Sejmie. Policzcie się dobrze wnioskodawcy.

 • tomtg123

  Oceniono 33 razy 21

  Kukiz jest po prostu "filią" PiSu, która ma za zadanie zbierać głosy ludzi, których PiS wkurzył, ale PO też i potem dawać je PiSowi w prezencie.
  "Zbuntowani" wyborcy , z reguły młodzież, zagłosowali przeciwko układowi - a teraz ich "wybranek" siedzi na ławce rezerwowych PiSu i w razie potrzeby dostarcza głosy i daje twarz różnym pisowskim pomysłom.
  Ciekawe ilu "zbuntowanych" już się zorientowało, że nie są zbuntowani, tylko wydymani, przez pana Pawełka ?
  Ten sejm jeszcze troche potrwa, kto się jeszcze nie zorientował, to jeszcze będzie miał okazję się przekonać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX