Nowy szef Lasów Państwowych jest spokrewniony z Jarosławem Kaczyńskim

17.11.2015 20:28
Konrad Tomaszewski

Konrad Tomaszewski (BARTOSZ BOBKOWSKI)

Minister środowiska Jan Szyszko powołał na stanowisko dyrektora generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego, swego bliskiego współpracownika spokrewnionego z Jarosławem Kaczyńskim.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Tomaszewski, urodzony w 1949 roku, jest absolwentem wydziału leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był m.in. pracownikiem Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Najwyższej Izby Kontroli. W latach 1997-2001 pełnił już funkcję dyrektora Lasów Państwowych. Był także szefem gabinetu politycznego ministra Szyszki.

O powrocie Tomaszewskiego do Lasów Państwowych już dwa lata temu pisał "Newsweek". Konrad Tomaszewski ma być kuzynem Jana Marii Tomaszewskiego, ciotecznego brata Jarosława Kaczyńskiego. Według tygodnika Jan Maria to najbliższy obok Marty Kaczyńskiej krewny prezesa PiS.

Wszystkie afery Tomaszewskiego

O Tomaszewskim zrobiło się głośno dwukrotnie. Po raz pierwszy pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy to jego nazwisko było wymieniane w tzw. aferze w Matemblewie. Chodziło o rzekomą sprawę zamiany gruntów leśnych w woj. pomorskim na atrakcyjny teren budowlany w Gdańsku-Matemblewie. W 2005 roku sąd uniewinnił Tomaszewskiego. Zanim zapadł wyrok uniewinniający, m.in. w związku z tą sprawą złożył dymisję ze stanowiska szefa gabinetu ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszki (PiS).

W 2009 roku Tomaszewski został uniewinniony w innej sprawie, która dotyczyła zarzutu przerobienia w 2001 r. dokumentu urzędowego. Prokuratura zarzucała, że po odwołaniu go z funkcji szefa LP, sfałszował zarządzenie wprowadzające konkursy na stanowiska dyrektorów regionalnych LP i nadleśniczych. Przestępstwo miało polegać na zmianie daty dokumentu. Według następcy Tomaszewskiego, czyli Janusza Dawidziuka (rząd SLD), Tomaszewski liczył na wysokie stanowisko w LP, więc nie wprowadził przygotowanego już zarządzenia, bo wtedy musiałby przejść drogę konkursową. Gdy stanowiska nie dostał, wprowadził je, by "utrudnić następcy powoływanie i odwoływanie dyrektorów regionalnych i nadleśniczych".

Tomaszewski nie przyznawał się do zarzutów. Według jego obrońcy Generalna Dyrekcja LP instrumentalnie posłużyła się prokuraturą, by załatwić "niewygodną w owym czasie" sprawę powołań. Sąd uznał, że zarzut był "wewnętrznie sprzeczny", a oskarżony udowodnił swą niewinność, gdyż zgłosił świadków, którzy zeznali, że widzieli zarządzenie podpisane przez niego, gdy był jeszcze dyrektorem. (PAP)

Dotychczasowy szef Lasów Państwowych Adam Wasiak pełnił funkcję od początku 2012 roku.

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (284)
Nowy szef Lasów Państwowych jest spokrewniony z Jarosławem Kaczyńskim
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 228 razy 200

  Czy może TERAZ rozumiecie, bezmyślni wyborcy PiS, dlaczego wasi idole nakręcili patriotyczną histerię wokół próby prywatyzacji Lasów Państwowych?

  Otóż WŁAŚNIE DLATEGO, że to prywatny folwark z dużą kasą dla krewnych, znajomych i kolesi.

  A krewnych, znajomych i kolesi trzeba chronić.

  Ale jak próbowałem Wam to tłumaczyć pół roku temu, to JA byłem "lemingiem"...

 • tad-tad

  Oceniono 135 razy 123

  Dlaczego się nie dziwię, ano dlatego że standardy w firmie Kaczyńskiego , o nazwie złodziejstwo i oszustwo, to jest norma, ta przestępcza organizacja pokazała w latach 2005 2007, jakie obowiązują tam standardy, od byłego brata głównego mafioza . po najsmutniejszą mendę z tego ugrupowania. Aby rządzić to trzeba mieć pieniądze, a jak się już DORWIE DO KORYT, TO TRZEBA POUSTAWIAĆ RODZINĘ I ZNAJOMYCH, BĘDZIE ŁATWIEJ KRAŚĆ.

 • Danuta Śniegowska

  Oceniono 99 razy 95

  ależ!!!! nigdy partia prawa i sprawiedliwa nie może być umoczona w aferach z prostego powodu,
  bo jest to nic innego, jak sprawa polityczna, tak dzisiaj uzasadnił Maliniak z duda pomocy, hehe! Białoruś od dzisiaj blisko !!!!

 • buffalo69

  Oceniono 81 razy 75

  Co się dziwicie? Przecież pisowcy zawsze mówili, że troska o rodzinę jest dla nich najważniejsza. A to dopiero początek. Zgodnie z programem wyborczym partii każdy pisowiec ma obowiązek traktować sprawy rodziny priorytetowo.

 • chi-neng

  Oceniono 83 razy 75

  Hahaha....Coraz lepiej ! Nie jest to smieszne, prawde mowiac. Ani tragikomiczne, tylko tragiczne.

  Dlaczego, dlaczego, dlaczego ... nie chcieliscie mi uwierzyc, gdy Wam zatruwalam zycie przez 5 lat ? Nie sama zreszta, bo bylo tu kilka innych osob, ale byliscie w wiekszosci zbyt zajeci narzekaniem i domaganiem sie zmian....ALE PRZECIEZ NIE TAKICH ZMIAN SIE SPODZIEWALISCIE.

  Pisze to nie z zarozumialosci, czy zlosciwosci tym razem, tylko z przerazenia, bo to sa w dalszym ciagu TYLKO POCZATKI.

  Powielalam, powielalam i powielalam ...Przypomnilam...Podawalam chronolgie tego czego juz dokonali w tych latach 'pokatastrofalnych' i co juz 'zawlaszczyli' . Ku pamieci przypomnialam kim jest klan Kanczynskich i ich afery, kim jest PiS...

  Pytanie jest:

  CO CHCECIE ZROBIC TERAZ?

  Czy w dalszym ciagu bedzie tylko narzekanie, ze wszystko jest wina Tuska i Kopacz?
  Czy w dalszym ciagu bedziecie tylko narzekac, krytykowac - tym razem tez wladze dyktatorow?

  CZY NIE NADSZEDL JESZCZE CZAS NA PRZEBUDZENIE SIE I DZIALANIE?
  KIEDY CHCECIE TO ZROBIC?
  JAK WAS POZRA Z KRETESEM?

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 65 razy 59

  Idą chłopcy na całość, bo za punkt honoru maja przelicytować poprzedników.
  To bardzo, bardzo... polskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje