Zjednoczona Prawica o projekcie "Świecka szkoła": "To świecki przekręt". Jażdżewski odpowiada

Zjednoczona Prawica nazwała dziś projekt "Świecka szkoła" "świeckim przekrętem", a organizatorom zarzuciła "matactwa" i łamanie prawa. "Absurd" - odpowiada Leszek Jażdżewski, jeden z organizatorów akcji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Akcja "Świecka szkoła" ma na celu zaprzestanie finansowania religii z budżetu państwa. Organizatorzy w ciągu trzech miesięcy zebrali ponad 100 tysięcy podpisów.

Według nich lekcje religii w szkole kosztują obywateli 1 miliard 350 milionów złotych. Dlatego proponują, by za te środki opłacić uczniom np. dodatkowe lekcje języków obcych czy stworzyć nowe pracownie informatyczne w szkołach.

Projekt poparli m.in. prezydent Słupska Robert Biedroń, były mistrz świata w boksie Dariusz Michalczewski, profesor Jerzy Vetulani, dziennikarka Eliza Michalik, pisarka Manuela Gretkowska, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Maciej Nowak, a także politycy, m.in. Ryszard Kalisz, Janusz Palikot, Barbara Nowacka, Jan Hartman.

"Matactwa" i "łamanie prawa"

Dziś przedstawiciele klubu sejmowego Zjednoczonej Prawicy - Kaja Godek, Krzysztof Kasprzak i Andrzej Dąbrowski - zaatakowali organizatorów projektu, zarzucając im m.in. "matactwa" i "łamanie prawa". Na konferencji prasowej nazwali akcję "świeckim przekrętem" i stwierdzili, że nastąpiły "nieprawidłowości przy zbieraniu podpisów pod projektem". - To inicjatywa mniejszości. Zdają sobie sprawę z tego, że nie mogą w normalnym procesie demokratycznym osiągnąć swoich celów i dlatego wiedzą, że muszą mataczyć - mówiła Kaja Godek.

O komentarz do konkretnych zarzutów poprosiliśmy jednego z inicjatorów akcji, redaktora naczelnego magazynu "Liberte!" Leszka Jażdżewskiego.

Jażdżewski odpowiadaLeszek Jażdżewski: - Jeśli pani Godek sugeruje, żeby Kościół startował w otwartych konkursach, jak fundacje takie jak nasza, to popieram. Jeśli organizują przedsięwzięcia zgodne z intencjami tego, który rozpisuje konkurs - mają szanse na dofinansowanie. A jeśli Kościół zwróci otrzymane od polskich władz środki, idące w dziesiątki miliardów złotych, my chętnie zrzekniemy się naszej niewielkiej dotacji z Ministerstwa Kultury za zeszły rok.Leszek Jażdżewski: - Jeśli autorzy tych słów uważają, że lekcje religii nie mogą obywać się bez finansowania z budżetu, to znaczy, że nie wierzą, że niebiedny przecież Kościół będzie chciał te lekcje finansować, albo że nie będzie chętnych na takie lekcje nadobowiązkowe. Więcej wiary, droga prawico!Leszek Jażdżewski: - Dla wielu środowisk fakt, że można zebrać 100 tys. podpisów pod takim projektem ustawy jak nasz, jest szokiem. Mnie nie zaskoczył sondaż "Newsweeka", z którego wynika, że 62 proc. Polaków nie chce, podobnie jak Świecka szkoła, żeby lekcje religii były finansowane z naszych podatków. Jeśli Kościół ma całkowity wpływ na treść programową tych zajęć, a państwo nie ma tu nic do gadania, to powinien też wziąć za nie pełną odpowiedzialność finansową.- O naszej inicjatywie na Facebooku i w mediach głośno było na wiosnę. W celu wymaganego ustawą zawiadomienia marszałka o powstaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej zebraliśmy blisko 3 tysiące podpisów wśród osób popierających naszą inicjatywę. Ustawa nie przewiduje limitów czasowych na złożenie takiego zawiadomienia do marszałka Sejmu.

Zawiadomienie o powstaniu komitetu wraz z projektem ustawy i z podpisami złożyliśmy 5 maja. Odpowiedź z Kancelarii Sejmu za pierwszym razem do nas nie dotarła. Kiedy została wysłana ponownie, okazało się, że musimy uzupełnić braki formalne, m.in. dostarczyć uzasadnienie do projektu ustawy. Gdy je uzupełniliśmy, marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska formalnie przyjęła nasze powiadomienie 6 lipca. Nie spodziewaliśmy się, że cały proces będzie trwał tak długo. Był środek wakacji, wolontariusze rozjechali się na urlopy. Dopiero 17 lipca odbyła się pierwsza zbiórka na warszawskiej "patelni", w innych miastach w zasadzie ruszyły one dopiero w połowie sierpnia.- Te zarzuty są absurdalne, pewnie prawica chciałaby zakazać mediom rozmawiać z inicjatywami innymi niż te, które chcą zakazu aborcji, i zlikwidować nasze konto na Facebooku. Na szczęście - na razie? - prawo tego nie przewiduje.

Nie kupiliśmy żadnych reklam ani billboardów, jedyną formą zaistnienia w przestrzeni publicznej był happening z użyciem szkolnych ławek 9 maja przy okazji Pikniku Naukowego - to był dzień, na który przypadał oryginalnie nasz facebookowy event. Okazało się, że zebranych wówczas podpisów (nieco ponad tysiąc) nie możemy liczyć do ostatecznej puli i nie widnieją one w oficjalnych statystykach.

"Czekamy na opinię marszałka"

Andrzej Dąbrowski ze Zjednoczonej Prawicy zapowiedział pod koniec konferencji, że oczekują od marszałek przeanalizowania tej sprawy. - Jeżeli są dowody na to, że zostało złamane prawo, to powinny być wyciągnięte odpowiednie konsekwencje - dodał.

Z kolei Jażdżewski zapowiedział, że będzie konsultował się ze swoimi prawnikami.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (673)
Zjednoczona Prawica o projekcie "Świecka szkoła": "To świecki przekręt". Jażdżewski odpowiada
Zaloguj się
 • jdkonrad

  Oceniono 227 razy 221

  świecki przekręt!! czyli w XXI wieku to co jest świeckie jest be! ciekawe!
  czy ktoś z was naprawdę chce nas z powrotem wprowadzić w średniowiecze głosując na opcję smoleńską??!!

 • 7ogamihcra

  Oceniono 198 razy 186

  Pewne jest w tym przypadku, że albo jest NAUKA, albo jest RELIGIA .
  Nie można traktować bajeczek religijnych jako czegoś, czego można nauczać.
  Nie może bowiem istnieć nauka o czymś czego nie ma.

 • klara551

  Oceniono 180 razy 172

  Skąd się biorą tacy jak ci na zdjęciach co z lubością zabraniają innym myśleć samodzielnie czy żyć jak chcą? Nie wiedzą,że religie są a potem ich nie ma bo są inne? Podpierają się katolicyzmem jakby to była jedyna religia a przecież dłuższy staż ma choćby Hinduizm.A kto dziś po za fantastami wierzy w Zeusa,czy Ozyrysa a kiedyś byli wielcy. Za wasze podatki ale na kk możecie wasze dzieci uczyć regułek nawet przez 20 lat ale od moich podatków płaconych na państwo i moich dzieci wara.Wy możecie całe dochody oddać kk mnie to nie obchodzi, ale wara od decydowania za mnie. Mnie Bóg /również wasz/ dał wolną wolę i ja przed nim odpowiem a wam wara od narzucania mi i mnie podobnym waszych poglądów a raczej podglądów bo z chęcią byście siedzieli w mojej sypialni .Wy jesteście tymi co najpierw rzucą kamieniem a potem polecą do spowiedzi.

 • ar.co

  Oceniono 175 razy 165

  ... nazwali akcję "świeckim przekrętem"...

  A jak wiadomo, specjalistą od przekrętów w Polsce jest Kościół. Nic dziwnego, że kościółkowa prawica przeraziła się konkurencji! Ale nie bójcie się, to akurat przekręt nie jest, pierwsze miejsce Kościoła w robieniu przekrętów nie jest zagrożone.

 • alderaan

  Oceniono 154 razy 144

  To NIE JEST PRAWICA. To są katolicy, zbratani ze związkami zawodowymi, oferujący maksymalny socjal - czyli katokomuna lub inny podobny twór!
  Przestańmy nazywać prawicą kogoś, kto tak chce być nazywany. To jest komuna w wersji dla wierzących w ich jedyną religię !!!

 • starblast

  Oceniono 133 razy 129

  Zebranie 100 tys. podpisów dla całkowitego zakaz aborcji (z inicjatywy Godek)- wola większości
  Zebranie 100 tys. podpisów dla wycofania religii ze szkół (z inicjatywy innych osób)- wola mniejszości

  Hipokryzja Godek i jej popleczników...

 • e-komentarz

  Oceniono 126 razy 124

  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie
  warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych:
  h ttp://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19920360155
  Jeśli religię przeniesiono do szkół zwykłym rozporządzeniem ministra edukacji, to innym rozporządzeniem można ją przenieść na powrót do salek przykościelnych.
  Trzeba tylko wybrać rząd skłonny to zrobić, a tymczasem sprawy zmierzają we wręcz odwrotnym kierunku. Jest jednak jeszcze czas by ten kierunek odwrócić...

 • antropoid

  Oceniono 117 razy 113

  Cała tzw. prawica w tym kraju po czubki głów tkwi w tyłku kleru od tak dawna, że już nie pamięta drogi wyjścia, dlatego zawsze będzie pleść swoje oklepane androny o spiskach i przekrętach.
  Przekrętem to bylo wepchanie katechetów do szkół, bo nikt się obywateli o zdanie nie pytał, tylko wciskano im kit, że finansować to będzie kościół.

 • pysio62

  Oceniono 99 razy 97

  Juz w tej chwili PIS mowi, ze to matactwo i przekret. Co bedzie sie dzialo z wolnoscia i demokracja, jak Kaczynski i PIS zdobeda wladze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX