Koniec ultimatum: chcą referendum o odwołanie HGW

- Rozpoczynamy zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz - informuje radny Maciej Maciejowski, były działacz PiS, dziś jeden liderów Stowarzyszenia Warszawska Wspólnota Samorządowa. I zapewnia: jeśli 130 tys. osób poprze wniosek, urzędująca prezydent straci mandat. - W referendum wezmą udział niezadowoleni.
Formalne ogłoszenie planu dziś o godz. 15 pod stołecznym ratuszem. Stowarzyszenie założone przez było już w tym miejscu trzy tygodnie wcześniej. Wówczas z pismem ostrzegawczym pt. "Ultimatum". Domagali się od Hanny Gronkiewicz-Waltz spotkania, na którym wycofa się z obowiązujących od stycznia podwyżki cen biletów, obniży stawki za wywóz śmieci, które rada Warszawy wprowadza od 1 lipca, w związku z ustawą, oraz przestanie zwalniać personel pomocniczy w przedszkolach. Na spełnienie żądań miała czas do dziś.

- Jesteśmy zdecydowani rozpocząć akcję - mówi Maciej Maciejowski. - Prezydent nie odpowiedziała na naszą propozycję dialogu. Zamiast się wytłumaczyć, ratusz wysyłał pogróżki, potem kompletnie zamilkł.

Różne opcje zjednoczone

Maciejowski mówi, że kołem zamachowym akcji mają być organizacje pozarządowe oraz środowiska niezadowolonych, które protestują w mieście w różnych sprawach. Patronem - Warszawska Wspólnota Samorządowa. Trzon tworzą głównie byli działacze partii politycznych. Od SLD i SdPl, przez Platformę po PiS, Polska Jest Najważniejsza, Solidarną Polskę, LPR, czy rządzącą w latach 90. Akcję Wyborczą Solidarność. Ich polityczne kariery załamały się z różnych przyczyn: odeszli z własnej woli, trafili na margines w wyniku wewnętrznych rozgrywek, bądź zwyczajnie ich wyrzucono. Organizacją kieruje Piotr Guział, burmistrz Ursynowa - dawniej mocno związany z lewicą, dziś człowiek o nieustalonych bliżej poglądach.

- Patrząc na liderów mogę przyznać, że większość wywodzi się z prawicy, ale np. na Bemowie, gdzie reprezentuje nas Włodzimierz Całka [były wpływowy działacz SLD - red.], skręcamy na lewo. Praga-Południe to byli ludzie Pawła Piskorskiego. Więc mamy pełne spektrum.

W komunikacie zapowiadającym dzisiejsze spotkanie WWS napisała, że "reprezentuje 50 radnych w 8 dzielnicach, współrządzi 5 dzielnicami", a głosy na stowarzyszenie oddało 100 tys. osób (część liderów dołączyła jednak w trakcie kadencji, stąd poparcie zbierali pod partyjnymi szyldami). Głównym koalicjantem WSS jest PiS. Mimo to radny Maciejowski na wsparcie ludzi Jarosława Kaczyńskiego nie liczy. - PiS ma tendencje do zawłaszczania cudzych idei, przejmowania sterów. My jesteśmy równi, stąd inicjatywa nie będzie miała partyjnych szyldów - wyjaśnia.

Potrzebne 130 tys. podpisów

Polityków Guział próbował pozyskać wcześniej, ponieważ żadna z opozycyjnych partii nie chciała mu dać oficjalnego wsparcia, w finale ogłosił, że obalać Hannę Gronkiewicz-Waltz będzie w obywatelskiej formule. Do zebrania jest 130 tys. podpisów osób uprawnionych do głosowania. Jeśli organizatorzy przejdą tę poprzeczkę, droga do referendum będzie otwarta.

Przy urnach musi się stawić minimum 30 proc. Maciejowski jest przekonany, że się stawi. - W głosowaniu wezmą udział niezadowoleni. Po sześciu latach stołecznych rządów PO takich grup jest bardzo dużo. Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana.

W stowarzyszeniu tworzony jest już plan po sukcesie. - Powinniśmy zaproponować społeczeństwu prawybory kandydata na prezydenta Warszawy - mówi radny. Pytany o formułę głosowania powszechnego, przyznaje, że wymaga pokaźnej przestrzeni, by zebrać zaangażowanych wyborców. Nie może wskazać miejsca, bo w obecnej fazie organizacyjnej nie zostało wybrane. Podaje za to kandydatów na fotel prezydenta: Piotr Guział, Ryszard Kalisz, Paweł Poncyliusz, Andrzej Rozenek. Dopuszcza też scenariusz z udziałem Hanny Gronkiewicz-Waltz, która w plenerowej formule miałaby się mierzyć z konkurentami. Jeśli zyska wsparcie większości uczestników prawyborów - jak mówi lider WWS, nie ma przeciwskazań, by ponownie objęła urząd.

Wcześniej niezadowoleni muszą się zorganizować w komitet referendalny (minimum 15 osób), który będzie formalnie reprezentował ideę. Jest już robocze hasło: "Na ratunek Warszawie". Piotr Guział oświadczył, że w komitecie obok niego i kolegów ze stowarzyszenia zamierzają zasiąść m.in. Paweł Kukuz, Piotr Ikonowicz oraz związkowcy z "Solidarności".

Więcej o:
Komentarze (92)
Koniec ultimatum: chcą referendum o odwołanie HGW
Zaloguj się
 • marimax

  Oceniono 207 razy 81

  Hanka powinna juz dawno temu siedziec w wiezieniu za wybudowanie dla swoich znajomych z ITI stadionu Legii
  Ta inwestycja kosztowala nas kilkaset milionow a obok stoi prawie nieuzywany stadion wybudowany za miliardy zlotych

 • sprzedanyzamlodu

  Oceniono 149 razy 55

  I przy okazji niech wyjaśni czemu sprzedała wraz ze swoimi sprzedawczykami z warszawskiej PO dochodowy SPEC za JEDNOROCZNY dochód ???

 • fidelxxx

  Oceniono 120 razy 44

  Maciejwski to były radny PiS usunięty z partii za obrazę Komorowskiego w takiej formie, że nawet Kaczyński uznał to za przegięcie.

 • dyskootantka

  Oceniono 106 razy 44

  Były radny Maciejowski, to ten, co zasłynął najbardziej "intelektualnymi" wypowiedziami? Teraz chce przypomnieć, że istnieje?

 • stedo

  Oceniono 146 razy 24

  Jak PIS tu przewodzi to się nie angażuję. Nie ma zmiłuj. Miałam do czynienia z tymi "ideowcami" i mam serdecznie dość!!

 • klan_fan

  Oceniono 73 razy 23

  A kogo chca chłopcy wysunąc na kandyata PiS w ewentualnych wyborach na urząd Prez. Miasta.W-wy?
  Bo ja nie chce z deszczu pod rynnę....

 • klara551

  Oceniono 87 razy 19

  A radny były PiSowiec hmmmm niezbyt gramotny człowieczek już złowił złotą rybkę i gotów poświęcić ją Warszawie? A może złowił złotą kaczkę na Tamce? I rybka i kaczka są tak prawdopodobne jak geniusz pana radnego.

 • bezczel666

  Oceniono 19 razy 15

  Żegnamy Bufetową...

 • tomasz62

  Oceniono 38 razy 10

  warszawiacy zróbcie to ,ale i tak HGW wyląduje w jakimś banku ,chyba że pło przegra wybory to może ktoś ją rozliczy i jej 21 pełnomocników w tym 2 od zawracania kijem Wisły

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX