Mnóstwo szkieletów na budowie metra? "To jakiś obłęd"

11.09.2012 12:00
Budowa stacji metra u zbiegu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej

Budowa stacji metra u zbiegu Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Czy w rządzonym przez PO ratuszu powstała tajna instrukcja w sprawie szkieletów odnajdywanych przy budowie metra? - pyta poseł PiS Artur Górski. Chce, by kulisy sprawy odsłoniła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Mówi Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady: - Przez przypadek wiem, jak to się zaczęło: od anonimowego wpisu w jednym z portali, że na budowie II linii metra wykopywane są setki szkieletów, które w tajemnicy, w workach, wywożone są na wysypisko. A kto to ujawni, straci pracę. Temat żyje w internecie, ma coraz bardziej dramatyczne tytuły.

IPN jest zasypywany mailami, głównie anonimowymi. - Nie mamy uprawnień policyjnych, żeby jechać na miejsce i zatrzymywać budowę - twierdzi Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN. - Poprosiliśmy prokuraturę o informację, czy odkrycie ludzkich szczątków rzeczywiście miało miejsce i IPN powinien się tym zająć.

Co z tymi zwłokami?

Poseł Górski też zainspirował internet. Nie jest jedynym w PiS, który drąży temat szkieletów. - Radni powiedzieli mi, że jeden przypadek odkopania szczątków mają potwierdzony - mówi. PiS interpeluje też do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i działa w internecie. Gorącego newsa pt. "Poseł Artur Górski w sprawie licznych zwłok na budowie metra" eksponuje partyjny portal.

Wersja krążąca wśród zainteresowanych jest ustalona. To szczątki ofiar Powstania Warszawskiego i komunistycznych mordów. Mają być wydobywane codziennie i są ich już setki. Zastraszeni robotnicy milczą. Akcja ma politycznego patrona: to politycy warszawskiej PO, którzy wydali tajną instrukcję w sprawie szkieletów wydobywanych na terenie budowy metra.

Szczegóły opisuje poseł Górski: "Zgodnie z decyzją władz Warszawy (...) robotnikom, którzy znajdują ludzkie szczątki, podobno zakazano zgłaszania takich przypadków do IPN, na policję czy do jakichkolwiek organów władzy publicznej". Twierdzi też, że władze miasta obawiają się opóźnień na budowie. Przed Radą stawia więc następujące zadania: zweryfikować "fakty", spowodować "zabezpieczenie szczątków ludzkich w celu ich zbadania przez IPN", następnie "godnie pochować".

"Nikt tego nie bada, nikt tego nie ujawnia".

Jego oceny pokrywają się z poglądami Komitetu "Podlasie XXI", który jako pierwszy nagłośnił kulisy sprawy. Adam Czeczotkowicz i Marek Czerniawski to "historycy i humaniści", na co dzień działają w Białymstoku. Bywają też w stolicy, zwykle pod pomnikiem Romana Dmowskiego. Twierdzą, że mają świadka wydobycia blisko 50 szkieletów. Na filmie w internecie spacerują i rozmawiają o bezczeszczeniu. Przykładowy dialog: "Doszły do nas informacje, że firma, która to buduje, oraz nadzorcy przymykają oczy na pewne fakty, które dla nas są druzgoczące" - mówi pierwszy badacz. "Raczej popełniają przestępstwo profanacji zwłok, tak?" - ciągnie dialog jego towarzysz. I dostaje odpowiedź: "No, profanacja zwłok to jest przestępstwo. Wykopano paręnaście ładunków wybuchowych, bomb z II wojny światowej, z I wojny światowej. A jakaś dziwna jest cisza, nikogo więcej nie wykopali. A prawda jest inna". "Wykopywane szkielety, czaszki, tak?" - pyta badacz i słyszy: "Zwłoki ludzkie, z różnych okresów. Nikt tego nie bada, nikt tego nie ujawnia".- To jest jakaś horrendalna sprawa, kompletny obłęd - ocenia Andrzej K. Kunert. - Nie ma cienia dowodu, żadnego dokumentu na potwierdzenie znalezienia ludzkich szczątków. Odpowiem panu posłowi Górskiemu na jego pismo. Poproszę go o przedstawienie nam jakiegokolwiek potwierdzenia, że taka sytuacja miała miejsce.

Obrzydliwa plotka

Na tym jednak sprawa się nie skończy. Radni PiS czekają na oficjalne dane o procedurach w sprawie szczątków, które podczas ostatniego spotkania komisji infrastruktury obiecał przedstawić prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk. - Wiemy, że każdy tego typu artefakt oznacza zwolnienie prac budowlanych - mówi Maciej Wąsik, szef klubu PiS w Radzie Warszawy. - Ale nasza cywilizacja jest to winna przodkom, w imię zasad humanizmu.

Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy, potwierdza, że dotąd był tylko jeden przypadek odnalezienia szczątków ludzkich na budowie II linii metra. - Reszta to szczątki zwierzęce - precyzuje.

Słyszymy, że prace nadzoruje archeolog, a żadna tajna instrukcja nie istnieje. Kolejne dementi składa Mateusz Witczyński z konsorcjum budującego metro. - To jest obrzydliwa plotka. Szczątki miałyby leżeć pod ulicami? Przecież gdy je budowano, przeorano grunt do głębokości czterech metrów - zauważa. - Czy ktoś w czasie wojny grzebał zmarłych siedem metrów pod ziemią? Nawet podczas pokoju nie kopie się tak głębokich grobów.

Zobacz także
Komentarze (385)
Zaloguj się
 • jarabbit

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze znaleźli podziemny,tajny garaż a w nim skorodowane czarne wołgi w których porywano dzieci w latach 70-ych hahaha

 • jan-marian69

  Oceniono 1 raz 1

  Chodzą plotki o odnalezieniu szkieletu prezesa Jarosława, jeszcze z czasów Powstania Warszawskiego. POlszewia nigdy nie zgodziła by się NATO, żeby umieścić go w muzeum POwstania. Podobnie zresztą jak kilka lat temu POd Grunwaldem (też całą sprawę starannie wyciszono), a wiarygodni świadkowie opowiadali, że szkielet małego rycerza herbu Smoleńsk o dzielnym wyrazie czaszki zabrała czarna wołga na POznańskich numerach prowadzona przez bufetową...

 • szymek_50

  Oceniono 4 razy -2

  Odnalezione ludzkie szkielety należy godnie pochować na koszt urzędu. Ceremonia pochówku może być problematyczna.

 • 2-julita

  Oceniono 11 razy -9

  przecież tam było powstanie , najpierw Niemcy mordowałi Polaków potem weszli Rosja , to są ich ofiary , prawdy nie da się ukryć

 • 3.janusz

  Oceniono 23 razy 11

  Czyż PiS mogłoby istnieć bez trupów i szkieletów??? - szczególne zainteresowanie politycznego TRUCHŁA..

 • nierzad_fachowcow

  Oceniono 24 razy 20

  Metro jest nie w smak PISiorom. Kaczor obiecywał, że rozbuduje Wawę, a nie wybudował nawet mostu. Jedyne, czym mógł się pochwalić to muzeum Powstania Warszawskiego. A za HGW inwestycje ruszyły pełną parą i to jest nie w smak PISiorom, więc blokują metro.

 • andypedy

  Oceniono 23 razy -17

  PO samo rozglasza te plotki zeby pozniej pokazac jacy wariaci sa w PiS-ie.
  Robi to na okraglo rzucajac lemingom przynety a ci sie ciesza i rechotaja jak stado debili (ktorym sa)

 • antyksen

  Oceniono 24 razy 18

  Znając PiS i ich zamiłowanie do skakania po smoleńskich trumnach śmiem sądzić, że nawet odkopany szkielet wykorzystają dla zatrzymania budowy i zrobienia afery. Takie działanie powoduje, że nawet, gdyby trafił im się poważny problem, nikt ich już poważnie nie potraktuje.

 • pisdzielec_lyknie_kazde_gowno

  Oceniono 9 razy 7

  czy to Jarka, czy to Szmacierewicza...Każdego który coś tam im nasra na talerzyk na odczepnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje