Unijne dotacje dla rodziny. Skazany szef dolnośląskiego PSL

10.09.2012 12:46
Leszek G. (drugi z prawej) podczas dyskusji o gospodarce z (od lewej) Andrzejem Jarochem z PiS, Stanisławem Huskowskim z PO i Sergiuszem Najarem z SLD. 2008 rok.

Leszek G. (drugi z prawej) podczas dyskusji o gospodarce z (od lewej) Andrzejem Jarochem z PiS, Stanisławem Huskowskim z PO i Sergiuszem Najarem z SLD. 2008 rok. (Fot. Łukasz Giza/AG)

W poniedziałek wrocławski sąd uznał Leszka Gralę, szefa PSL na Dolnym Śląsku, za winnego ustawiania konkursów na dotacje unijne. Skazał go za to na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat i pół miliona złotych grzywny.
Grala (zgodził się na ujawnienie danych), prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, został skazany za przekroczenie trzy lata temu swoich uprawnień. DIR rozdzielał wówczas dotacje na prowadzenie działalności gospodarczej wśród młodych osób z terenów rolniczych. Każda z osób mogła dostać do 40 tys. zł na założenie swojej firmy.

Śledztwo prowadzone przez wrocławską prokuraturę wykazało, że niemal cały konkurs do czasu aresztowania Grali w 2009 roku był ustawiony. Dotacje dostawały w większości te osoby, które były wskazywane przez Gralę. W ten sposób pieniądze na otworzenie swojej firmy otrzymali m.in.: szwagierka Grali, córka jego teściowej, syn jego kierowcy oraz delegat do izby rolniczej, który miał mu organizować kampanię wyborczą. Grala nigdy bezpośrednio nie wskazywał pracownikom odpowiedzialnym za ocenę unijnych wniosków tych osób, które miały wygrać. Robił to za pośrednictwem Bożeny R., która była dyrektorem DIR i razem z nim zasiadła na ławie oskarżonych. W sumie w ten sposób niezgodnie z prawem zostało wydane blisko 400 tys. zł.

Sąd nie miał w poniedziałek żadnych wątpliwości, że Grala i R. są winni ustawiania konkursów na dotacje unijne. Obydwoje zostali skazani na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat i otrzymali pięcioletni zakaz pracy na stanowiskach w instytucjach państwowych, samorządowych i samorządach zawodowych związanych z realizacją programów unijnych. Oprócz tego Grala ma zapłacić 500 tys. zł grzywny, a Bożena R. - 270 tys. zł.

- Wina obydwojga oskarżonych nie budzi żadnych wątpliwości sądu. Leszek Grala osobiście wskazywał osoby, które miały dostać dotację. Niewątpliwie obydwoje oskarżeni oczekiwali korzyści osobistych w postaci przychylności. Stopień szkodliwości społecznej ich czynu jest wysoki, a pobudki, jakimi się kierowali, niskie - mówiła w uzasadnieniu wyroku sędzia Magdalena Krośnicka.

Grzywna zasądzona wobec Grali i Bożeny R. była surowsza, niż żądała tego prokuratura, która domagała się odpowiednio po 330 tys. zł i 300 tys. zł dla każdego z nich. - Jestem bardzo zadowolony z tego wyroku. Nie będzie apelacji - mówił w poniedziałek prokurator Bartosz Pęcherzewski.

Wyrok jest nieprawomocny. Grala nie przyszedł na ogłoszenie wyroku. Apelację w jego imieniu zapowiedział za to mec. Krzysztof Budnik, obrońca Grali.

Grala jest prezesem dolnośląskiego PSL od miesiąca. Zastąpił na tym stanowisku Tadeusza Draba, który zmarł nagle w sierpniu. Na Drabie ciążył prawomocny wyrok za składanie fałszywych zeznań. Zgodnie ze statutem PSL powinien on stracić członkostwo w partii. Jednak zachował je i w czerwcu został ponownie wybrany na szefa dolnośląskiego PSL. Część działaczy skłócona z Drabem twierdziła, że zawdzięcza on to nadzwyczajnemu poparciu Waldemara Pawlaka.

Rafał Dyjon, rzecznik dolnośląskiego PSL, stwierdził, że mimo wyroku nie ma przeszkód, żeby Grala nadal był szefem PSL i prezesem Dolnośląskiej Izby Rolniczej. - To przecież nieprawomocny wyrok. Struktury dolnośląskie PSL funkcjonują, a prezes Grala niedawno przedstawił swój plan pracy. Według naszego przekonania sąd nie zna się na tematyce środków unijnych i źle całą sytuację ocenił - powiedział po ogłoszeniu wyroku Dyjon.

Zobacz także
Komentarze (16)
Zaloguj się
 • tekameka

  Oceniono 13 razy 13

  Warto się jednak uczyć -
  przykład 1
  Podstawówka - niepełne gimnazjum - kradzież 2 win w sklepie - 2 lata odsiadki

  przyklad 2
  Podstawówka-gimnazjum-liceum-studia prawnicze - stanowisko w partii - kradzież 10 mln zł - wyrok w zawieszeniu

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 11

  "...został skazany na dwa lata w zawieszeniu na pięć lat, pół miliona złotych grzywny oraz zakaz pełnienia funkcji związanych z podziałem funduszy unijnych."
  ================================================================================
  To znaczy, że przy podziałach funduszy nieunijnych może nadal kombinować? No tak, przecież na tę grzywnę ze swojego nie wyłoży....

 • queserasera

  Oceniono 10 razy 10

  "Grala, który od ponad dwóch tygodni jest szefem PSL na Dolnym Śląsku..." - polska paranoja trwa w najlepsze. Dziki kraj!

 • aazz91060

  Oceniono 8 razy 8

  Obic mu tlusta morde, skopac tluste dupsko i do pierdla, zadnych zawiasow.
  Gwarantuje, ze bedzie chodzil jak szwajcarski zegarek.
  Zadnych dyskusji z taka gnida.! Od razu w ryj.!

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 7 razy 7

  Wszak Pawlak na zjeździe PSL pedziol: "Nie bijmy się w piersi za cudze grzechy"

 • bioder65

  Oceniono 7 razy 7

  sprawiedliwe POlskie sądy POd przewodnictwem ministranta.

 • krusnik02

  Oceniono 5 razy 5

  Coś takiego - nepotyzm w PSL? :D

 • totapis500

  Oceniono 5 razy 5

  Czas się zająć dotacjami dla niepełnosprawnych w PUP tam też dotacje tylko dla rodziny i znajomych

 • koniu150

  Oceniono 4 razy 4

  polityka pro rodzinna skorumpowanych buraków z pslu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje