Działacz PSL skazany za jazdę po alkoholu. "Sąd nie może być zakładnikiem"

08.09.2012 07:00
Sąd

Sąd (Fot. Michal Grocholski / Agencja Gazeta)

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opatowie prawomocnie skazany za jazdę pod wpływem alkoholu. Oznacza to, że straci stanowisko. - Prawo w powiecie opatowskim będzie przestrzegane - twierdzi starosta Bogusław Włodarczyk.
- Sąd utrzymuje w mocy wyrok pierwszej instancji, apelacja była bezzasadna. Żeby postępowanie było warunkowo umorzone, społeczna szkodliwość czynu nie mogła być znaczna. A w tym przypadku było inaczej - podkreślał w piątek Klaudiusz Senator, sędzia Sądu Okręgowego w Kielcach, uzasadniając wyrok.

Rafał Duda, działacz PSL w regionie opatowskim, jechał swoim oplem vectrą 8 marca ubiegłego roku. Policjanci zatrzymali go do kontroli, bo zaniepokoiło ich, że samochód porusza się wężykiem. Duda nie zgodził się na badanie alkomatem. Policjanci zawieźli go do szpitala. Badanie krwi wykazało, że ma 0,77 promila alkoholu w organizmie.

Pierwszy wyrok zapadł w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas sąd w Opatowie warunkowo odstąpił od wymierzenia kary, tłumacząc, że społeczna szkodliwość czynu nie była wysoka. Odwołała się prokuratura i pod koniec roku Sąd Okręgowy w Kielcach skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, bo nie wszystkie okoliczności zdarzenia zostały wyjaśnione.

W tym roku Sąd Rejonowy w Opatowie uznał, że jednak Duda jest winny. Nakazał mu wpłacić 1,5 tys. zł grzywny, pokryć koszty sądowe oraz na dwa lata zabronił kierować pojazdami. W piątek sąd okręgowy podtrzymał ten wyrok, choć obrońca oskarżonego Piotr Opala próbował przekonać, że kara wymierzona w pierwszej instancji jest zbyt surowa.

- Nie uwzględniono istotnej okoliczności, oskarżony uczestniczył w wielu akcjach charytatywnych, prowadzi ustabilizowany tryb życia, poza tym wyraził żal i skruchę - wymieniał.

Zaznaczył, że oskarżony przyznał się do zarzucanych czynów. Mówił, że ważną okolicznością usprawiedliwiającą Dudę, były problemy rodzinne. Dyrektor PUP tłumaczył bowiem, że do kierowania pod wpływem alkoholu zmusił go telefon od syna. - To, co się stało później, wywarło i tak duże piętno. To dość wystarczająca kara za popełnienie tego czynu - twierdził Opala.

Sędzia Senator obalił tę argumentację. - Nic nie ograniczało swobody podejmowania decyzji, oskarżony był poczytalny. Tłumaczenie o problemach rodzinnych dowodzi wręcz lekkomyślności, to karygodne zachowanie. Co to ma za znaczenie, że syn zadzwonił? - pytał.

Obrona podnosiła w apelacji, że jeśli wyrok zostanie podtrzymany, to Duda straci dyrektorskie stanowisko. - Sąd nie może być zakładnikiem zawodu, który wykonuje oskarżony. Mógł o tym myśleć przed popełnieniem czynu - zaznaczył sędzia.

Zwrócił również uwagę, że Duda został zatrzymany przez policję, bo sposób jego jazdy wzbudził czujność funkcjonariuszy. - Podnoszenie tego, że się przyznał, jest nieporozumieniem. Został zatrzymany na gorącym uczynku - przypomniał sędzia Senator.

- Nie potwierdzam, ale też nie zaprzeczam, czy Rafał Duda przestanie być dyrektorem urzędu pracy, ale prawo w powiecie opatowskim będzie przestrzegane - mówi Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski i szef powiatowych struktur PSL.Zobacz także
Komentarze (52)
Zaloguj się
 • gatkaszmatka_pl

  Oceniono 2 razy 2

  ,,,,wa medal mu jeszcze dać i premię za to

 • pan.lampka

  Oceniono 4 razy 2

  0,77 i węzykiem??? rotfllllll gosc z PSL-U??? oni dopiero po litrze zaczynaja halsować ...moze mial 1,77 to rozumiem? , 0,77 to sie moze ma po 4 browarach..a tyle to mi sie po zebach rozlewa jak pije :P a zPSL-u nie jestem :)

 • distepfano

  Oceniono 3 razy 1

  A z czego tę wódę zrobił ?
  Bo jak z jakiegoś wynalazku, to nie powinni go karać, bowiem to zrobił w imię NAUKI ;))

 • aietes

  Oceniono 7 razy 5

  tak samo tłumaczono postępowanie Plichty.
  Gdyby zabił, dostałby 1,5 roku w zawieszeniu na 3 lata.

 • 2-julita

  Oceniono 7 razy 1

  ciekawe czy dostanie za to karę
  już przestancie o tym pisać i drażnić ludzi bo się w koncu miarka przebieże

 • cracken001

  Oceniono 10 razy 6

  Hahaha-0,77 i jechal wezykiem??? Kiepski leb do gorzaly!!! W wielu krajach dopuszczalna ilosc to 0,8.On faktycznie NIe nadaje sie na ZADNE panstwowe stanowisko...jak to mowil Pawlak w "Nie ma mocnych"?? "Jak by tak calkiem nie pil,zadnego poszanowania by nie mial"

 • sylvy99

  Oceniono 2 razy -2

  www.youtube.com/watch?v=GfTigaesVyA
  Ok blablabla w wolnej chwili prosze was abyście obejrzeli ten prawie godzinny materiał. Opinia publiczna nie jest chyba świadoma co nas czaka po 1 stycznia 2012. Prosze również prześlijcie to znajomym poniewaz media milcza albo sa bardzo ogólnikowe w tej sprawie. Również jeżeli ktos ma jakies inne informacje o tym prosze o jakies namiary

 • felucjan

  Oceniono 18 razy 16

  Syn go zastąpi i po sprawie. Stanowisko nadal pozostanie w rodzinie, a rodzina w psl najważniejsza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje