Po skandalu na Kopcu: Burmistrz zaprasza kibiców Legii

03.08.2012 19:22
Środowe uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego - przemawia generał Zbigniew Ścibor-Rylski

Środowe uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego - przemawia generał Zbigniew Ścibor-Rylski (Fot. Bartosz Krupa)

Myślę, że nie mieści się to w kanonie zachowań warszawiaków. Zwłaszcza kibiców Legii Warszawa, którzy zawsze z dumą podkreślają miłość do swojego miasta i jego wspaniałej historii - tak o skandalu z 1 sierpnia do kibiców Legii Warszawa pisze burmistrz Mokotowa Bogdan Olesiński i zaprasza ich na spotkanie.
To właśnie na terenie dzielnicy Mokotów stoi kopiec Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia duża grupa kibiców wybuczała i wygwizdała polityków PO i samorządowców biorących udział w rocznicowych uroczystościach. Krzyczeli: "I sierpem, i młotem czerwoną hołotę". Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski apelował do nich: "Serce boli, dlaczego wydajecie takie okrzyki? Zastanówcie się. Jak można? Gdzie macie komunę? Wiele tysięcy osób oddało życie, aby nie było komuny. Przepraszajcie, bo inaczej nie przyjmiemy waszych hołdów".

Część osób krzyczała: "przepraszamy", większość znów buczała.

List burmistrza różnymi drogami, głównie elektronicznymi, dzielnica wysłała już do kibiców Legii Warszawa.

Pomysł spotkania zyskał aprobatę środowisk powstańczych - Edmunda Baranowskiego, wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich, oraz Wojciecha Militza, prezesa Środowiska Żołnierzy Pułku AK "Baszta" i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych.

List otwarty do kibiców Legii Warszawa

Od wielu lat samorząd Mokotowa organizuje wspólnie ze środowiskiem kombatantów i władzami Warszawy uroczystości upamiętniające wybuch i przebieg walk powstańczych na terenie naszej dzielnicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu środowiska weteranów, z roku na rok, bierze w nich udział coraz większa liczba mieszkańców.

Chlubą Mokotowa jest to, że ich przebieg ma apolityczny i choć oficjalny, to prawie rodzinny charakter. Czymś zupełnie naturalnym jest widok maszerujących trasą z parku Dreszera pod pomnik przy ul. Dworkowej bohaterskich Powstańców, w otoczeniu rodzin z dziećmi, przy licznej asyście mokotowian.

Tak było przez wiele kolejnych lat, aż do 1 sierpnia 2012 roku. W tym roku na Kopcu Powstania Warszawskiego, powstałym z gruzów spalonego miasta, doszło do zachowań, które nie miały prawa się zdarzyć.

Mnie, jako gospodarzowi i współorganizatorowi uroczystości, trudno jest się pogodzić z faktem, że w miejscu tak ważnym dla Powstańców można chcieć zignorować pamięć poległych, obrazić żyjących i obecnych z nami Bohaterów. Nawet jeśli dopuszcza się tego niewielka grupa, która nie rozumie znaczenia słowa patriotyzm i naraża na szwank całe kibicowskie środowisko.

Myślę, że nie mieści się to w kanonie zachowań warszawiaków. Zwłaszcza kibiców Legii Warszawa, którzy zawsze z dumą podkreślają miłość do swojego miasta i jego wspaniałej historii. Kibiców, którzy sami przecież składają kwiaty i zapalają znicze podczas powstańczych uroczystości. Mam przekonanie, że wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, aby słowo warszawski kibic nie kojarzyło się Polakom negatywnie.

Incydent na Kopcu odbił się w Polsce szerokim echem i stał się dla nas sprawą honoru. Mojego, jako gospodarza i współorganizatora, ale również honoru całego środowiska kibiców Legii Warszawa.

Uważam, że zawsze jest miejsce i czas na rozmowę oraz kompromis.

Drugiego października organizujemy, jak co roku, uroczystości wygaszenia Ognia Pamięci, symbolizujące zakończenie Powstania. Obchody będą miały miejsce na tym samym Kopcu Powstania Warszawskiego.

Proszę więc o spotkanie z przedstawicielami Waszego środowiska. Zastanówmy się wspólnie, jak zapewnić im godny i apolityczny przebieg. Jest czas na to, abyśmy razem zapobiegli przekształcaniu się powstańczych uroczystości w partyjne wiece czy areny walk politycznych i nikczemnych manipulacji. Uszanujmy wolę żyjących weteranów Powstania.

Upływ czasu sprawia, że na kolejne rocznice przybywa ich coraz mniej. Czy w drodze na swoją ostatnią wartę powinni ze sobą nieść wspomnienia z ostatnich wydarzeń na Kopcu?

Możemy to zmienić. Możemy sprawić, że te ich wspomnienia z uroczystości (być może ostatnich, w których ze względów zdrowotnych biorą osobisty udział) będą wyglądały zupełnie inaczej.

W porównaniu z ich poświęceniem taki gest to z naszej strony niewielki wysiłek. Zróbmy to, pokażmy, że pojęcie honoru i szacunku naszym pokoleniom również nie jest obce.

Przedstawicieli środowiska kibiców Legii Warszawa, zainteresowanych udziałem w organizowanym przez nas spotkaniu, proszę o zgłaszanie się drogą elektroniczną na adres e-mail: burmistrz@mokotow.waw.pl

Bogdan Olesiński, burmistrz dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

Zobacz także
Komentarze (88)
Zaloguj się
 • ritak44dwa

  0

  Może to nowe ugrupowanie - wielbiciele Macierewicza, który nie daje się zepchnąć na margines.
  Spóźnia się na uroczystość, żeby zademonstrować jakie ma poparcie, demonstrowane gromkimi oklaskami.
  Ciekawe ile ma wspólnego z formą protestu (buczeniem),

 • grzechotnik59

  0

  Dlaczego nie publikujecie wypowiedzi (dotyczące tego tematu) PP. Kaczyńskiego, Hofmana, Ziobry, Rydzyka itp. Czyżby wszyscy oni stosowali zasadę Rydzyka" rubcie co mówię a nie to co robię"

 • jan.58

  Oceniono 1 raz 1

  O tym trzeba pisać i mówić jak najwięcej !

  www.wiadomosci24.pl/artykul/raz_sierpem_raz_mlotem_239166.html

 • obrazalski

  Oceniono 4 razy 4

  "To już nie PiS, to piss…"
  To, co się stało na Powązkach, zostało już dostatecznie skomentowane, więc nie będę się zajmował analiza zachowania bandy półgłówków. Bardziej wydaje mi się godne uwagi zachowanie polityków po tych wydarzeniach.
  Jak można było się spodziewać, prawie...

  czytaj: odyseja1948.wordpress.com/

 • senior2244

  Oceniono 7 razy 5

  Nic nie pomoże.Ta PiSowska hołota nie jest w stanie zrozumieć co można a co nie.Kibole to jest zaplecze tej szmatławej patii/sekty kaczora i rydzyka/ i to jest wdzięczność za ratowanie z kryminału przez PiS, przywódcy kiboli z kryminału.

 • sigm_0

  Oceniono 6 razy 4

  izolacja, zamknąć stadiony, rozwiązać kluby piłkarskie, niech kibicują grze w pikutki

 • nedlog123

  Oceniono 9 razy -3

  Kurcze, a ja myslalem ze ten portal czytaja troche inteligentniejsze osoby niz wp czy interie. A tu jednak to samo szambo moralne, gwizdanie na grobach i sranie po krzakach

 • litrahalf

  Oceniono 8 razy 6

  Zaproszenie na rozmowę!!? Ich trzeba DENAZYFIKOWAĆ!

 • litrahalf

  Oceniono 10 razy 6

  Przecież ci kibole to zwyczajni nazistowscy bandyci o identycznej mentalności jak ci, którzy mordowali Warszwę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje