Wojna polsko-turecka pod flagą biało-czerwoną

Kiedyś Sobieski, dziś hakerzy walczą z Turkami. Kolejna odsłona konfliktu. Polacy ?sprowokowani" intensywną działalnością Turków, którzy podmieniają strony polskich szkół, urzędów, czy gazet, zaatakowali tureckie strony rządowe. Hakerzy twierdzą, że w niedzielę przeprowadzili największy cybernetyczny atak na tureckie strony.
- Zaatakowano tureckie strony rządowe. Nieformalna grupa udostępniła manifest, będący wytłumaczeniem dla ich poczynań - poinformował Alert24 Mateusz - Balansując na granicy prawa polskiego, jak i tureckiego, postanowiliśmy działać. Nie podoba nam się fakt podmieniania przez tureckich "script kiddie", wszystkich witryn bazujących na gotowym, ogólnodostępnym oprogramowaniu. Nie mamy zamiaru tolerować, rosnącej ilości włamań, które serwują tureccy pseudo-hakerzy, wykorzystujący tylko i wyłącznie znane powszechnie luki oraz gotowe rozwiązania (exploity) - piszą polscy hakerzy.

Problem masowych podmian stron internetowych to bolączka internetu. Serwery hostingowe, firmowe, instytucjonalne i rządowe padają nieustannie ich ofiarami. Prym w tym swoistym "sporcie" na świecie wiedzie niepozorna Turcja, której ofiarami padają również polskie zasoby internetu. Hakerzy z Turcji na podmienionych stronach umieszczają rozmaite przekazy, od zwykłego przechwalania się i prostej informacji o włamaniu, po antyrządowe czy choćby antyamerykańskie treści fanatyzmu.

Techniki stosowane przez Turków należą do najprostszych i najszybszych metod przejęcia kontroli nad treściami strony internetowej. Nie jest wielką sztuką dokonać takiego włamania. W środowisku programistów tacy pseudohakerzy nazywani są "script-kiddies". I nie mają poważania.

Rafał Pawlak, szef portalu hacking.pl zajmującego się bezpieczeństwem informatycznym, tłumaczy: - Ataki Turków polegające na podmianie polskich serwisów internetowych obserwujemy od kilku lat. Najczęściej są to zmasowane akcje, w wyniku których kilkadziesiąt stron zmienia swoją zawartość. Nie są to zaawansowane techniki ataku. Wandale wykorzystują dziury w aplikacjach obsługujących strony (CMS) i przy wykorzystaniu dostępnych w sieci programów modyfikują treści stron głównych - mówi.

Ataki trwają w sieci od dłuższego czasu. Ostatnio podwójną ofiarą stała się strona internetowa sądu w Wałbrzychu. Najpierw zaatakowali ją Turcy, a potem... Polacy, żeby pokazać, że to co zrobili, wcale nie jest takie trudne. I nie ma się czym chwalić.

Polscy hakerzy twierdzą, że do ataku na strony rządowe zostali zmuszeni biernością tamtejszych władz, które nie reagują na przestępczą działalność Turków w sieci: - Tureckie władze nie chcą, bądź też nie są w stanie zająć się własnymi internetowymi wandalami, zatem my, naszym atakiem mamy zamiar uświadomić im, że nie sa bezkarni. Oko za oko, ząb za ząb! - butnie rzucają hakerzy. I chwalą się - Podmienionych zostało około 20 stron rządowych, 25 stron edukacyjnych oraz ponad 250 stron wielu rożnych firm. Na stronie hacking.pl można znaleźć niepełną listę zaatakowanych stron. Zamiast standardowej treści było tam zdjęcie sfatygowanego w bitewnej pożodze polskiego sztandaru z napisem "Poland. First to fight" (Polska. Pierwsi do walki).

Większość zaatakowanych stron dziś po południu działała już poprawnie.

Mateusz pisze: - Z nieoficjalnych informacji wynika, iż sprawcami ataków są hakerzy o pseudonimach: G997, ElusiveN, cOnd, Pr0metheuS, Adish, 0in, Mario_VS i suN8Hclf.

Alert24: - Czy to coś w rodzaju zawodów? Kto kogo "zhakuje"?

Rafał Pawlak z hacking.pl: - Wygląda na to, że właśnie w takim kierunku to zmierza. O ile techniki ataków nie są zbyt wyszukane, to efekty jak najbardziej zauważalne. Miejmy nadzieję, że cała sprawa skończy się na takiej zabawie, bo w przypadku, gdyby do gry weszli prawdziwi hakerzy, mogłaby z tego wyniknąć swoista cyberwojna.Wiesz coś, czego nie wiedzą inni? Masz informacje, które mogą zainteresować opinię publiczną? Poinformuj Alert24Chcesz mieć zawsze świeże informacje z Twojego regionu? Ściągnij alertownię na swoją stronę internetowąCzy taka forma walki z hakerami ma sens?
Zobacz także
  • Tak dzisiaj wygląda strona dzielnicy Ochota... Hakerzy zaatakowali stronę dzielnicy Ochota
  • Atak hakerów na stronę Politechniki Krakowskiej?
Skomentuj:
Wojna polsko-turecka pod flagą biało-czerwoną
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje