Dziennikarka, która rozpracowała SKOK-i, z nagrodą Woyciechowskiego

Za to, że ujawniała nieprawidłowości w SKOK-ach, ciągano ją po sądach. Bianka Mikołajewska, niegdyś dziennikarka "Polityki", a dziś "Gazety Wyborczej", dostała nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Bianka Mikołajewska otrzymała nagrodę za cykl artykułów w "Gazecie Wyborczej", poświęconych nieprawidłowościom i patologiom systemu SKOK-ów.

- Padło tu dziś zdanie o tym, że słowa mogą mieć moc sprawczą, moc zmieniającą świat. Trudno w tym kontekście znaleźć dziennikarza bardziej przegranej sprawy, niż ja - powiedziała łamiącym się głosem Bianka Mikołajewska, odbierając nagrodę. - Może mogłabym obok siebie postawić dziennikarzy, którzy pisali o nieprawidłowościach w służbach w czasach rządów PiS z lat 2005-2007 - Może tych, którzy piszą o odradzającym się w Polsce faszyzmie, o nacjonalistach. Może oni są dziennikarzami równie przegranej sprawy - dodała.

Z wyraźną goryczą Mikołajewska podkreśliła, że trudno mówić o sukcesie, "gdy po kilkunastu latach pisania o nieprawidłowościach w systemie SKOK, o powiązaniach SKOKów z politykami, po tym, jak te artykuły zostały zweryfikowane w kilkudziesięciu procesach sądowych od I do III instancji, wystarczy jedna publikacja, jedna wrzutka prasowa, która będzie wiązała prezydenta Komorowskiego z tą aferą, by kilkadziesiąt proc. Polaków pytanych w badaniach nie umiało wskazać, kto jest winien, i wskazywało np. na niego - mówiła z goryczą.

"Trudno mówić o sukcesie"

Mikołajewska stwierdziła też, że trudno mówić o sukcesie, skoro "wystarczą jedne przeprosiny jednego z tygodników za jeden artykuł o SKOK-ach, by lider największej, zwycięskiej w wyborach partii, był w stanie powiedzieć, że afery SKOK-ów nigdy nie było, i głównego bohatera moich tekstów wskazać jako godnego kandydata do Senatu".

- Jest coś w tym z klęski, że na takiego człowieka, o którego działaniach piszę, głosuje kilkadziesiąt tysięcy ludzi i zostaje on szefem komisji, która będzie odpowiadała za finanse naszego państwa. Traktuję tę nagrodę jako wsparcie na przyszłość i nie ukrywam, że boję się, że nadchodzą trudne czasy dla dziennikarzy ujawniających nieprawidłowości, którzy nie piszą tak, jak chciałaby władza - dodała laureatka nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (410)
Dziennikarka, która rozpracowała SKOK-i, z nagrodą Woyciechowskiego
Zaloguj się
 • sw.patryk

  Oceniono 239 razy 191

  WIELKI SZACUNEK ,SLOWA UZNANIA I PODZIEKOWANIA DLA PANI REDAKTOR BIANKI MIKOLAJEWSKIEJ - AUTORKI CYKLU ARTYKOLOW O SKOK - ACH , LAUREATKI TEGOROCZNEJ NAGRODY RADIA ZET . PANI REDAKTOR W KROTKICH SLOWACH POWIEDZIALA W TRAKCIE UROCZYSTOSCI COS , CO POZWALA MI WIERZYC W ISTNIENIE W POLSCE , PO WYBRANIU PRZEZ CZESC SPOLECZENSTWA PANA DUDY I JEGO POPLECZNIKA ET CONSORTES NA WLADCOW POLSKI , CHOC CZESCI SPOLECZENSTWA ROZUMNEGO ,PRZYZWOITEGO, NIEZAKLAMANEGO. KIEDYS TAKICH LUDZI OKRESLANO MIANEM " INTELIGENCJI " , W KTOREJ ISTNIENIE W POLSCE POWOLI PRZESTAJE WIERZYC .
  BARDZO PANI DZIEKUJE .

 • chasselas

  Oceniono 189 razy 167

  Jak zwykle - złapali PiSich złodziei za rękę, a już tłum płatnych propagandzistów twierdzi, że to nie ich ręka.

 • anija777

  Oceniono 154 razy 146

  Brawo Pani Bianko!!!
  Tak trzymać i nigdy się nie poddawać w tropieniu prawdy.
  SZACUN!!!

 • cambrone

  Oceniono 118 razy 106

  Duży wysyp płatnych,pisich trolli.Nowa transza kasy z Luksemburga dotarła?Raczej doskoczyła....

 • zgryz3

  Oceniono 108 razy 100

  Szacunek i uznanie, Pani Bianko. Jest jeszcze w Polsce paru przyzwoitych dziennikarzy rozumiejących swoją rolę

 • 99venus

  Oceniono 111 razy 97

  Serdeczne gratulacje,podziw dla odwagi i uznanie za walkę ze złodziejstwem i podłością.

 • lukbon45

  Oceniono 100 razy 90

  Gratulacje! Proszę dalej walczyć o prawdę, tak dzielnie, jak dotychczas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX