Odnalezione w komputerze. Nowa książka abp Józefa Życińskiego

29.01.2014 20:00
Abp Józef Życiński zmarł 10 lutego 2011 roku

Abp Józef Życiński zmarł 10 lutego 2011 roku (Fot. Iwona Burdzanowska / AG)

"Transcendencja i naturalizm" to całkiem nowa książka abp Józefa Życińskiego. Teksty udało się odnaleźć w komputerze metropolity lubelskiego zmarłego w 2011 roku.
- Okazuje się, że on po swoim odejściu jeszcze ciągle jest płodny - mówi w wypowiedzi dla radia eR ks. prof. Michał Heller, przyjaciel abp Życińskiego, który napisał przedmowę do książki "Transcendencja i naturalizm", która ukaże się 6 marca nakładem wydawnictwa Copernicus Center Press.

Książkę uda się wydać dzięki ks. Tomaszowi Adamczykowi, który był sekretarzem arcybiskupa i przejrzał zawartość jego komputera. Znalazł różne, niepublikowane wcześniej teksty, które abp Życiński przygotowywał przed śmiercią.

- Okazuje się, że to się składa na bardzo piękną książkę - uważa ks. prof. Heller.

- W formie eseistycznej, bardziej popularnej jest tam przedstawiona jego filozofia - mówi ks. Heller.

"Życiński cieszy się pięknem świata, jego pełną racjonalności poezją, estetyką równań matematycznych. Są to dla niego ślady Transcendencji. Ale nie ślady podobne do odcisku pieczęci na dokumencie, lecz ślady tkwiące dyskretnie, bo immanentnie, w całym Wszechświecie" - napisał Heller we wstępie do książki. Wcześniej ks. Heller redagował inną książkę abp Życińskiego wydaną pośmiertnie "Świat matematyki i jej materialnych cieni".

Ku pamięci

Abp Józef Życiński zmarł w Rzymie 10 lutego 2011 roku. W trzecią rocznicę jego śmierci następca abp Życińskiego abp Stanisław Budzik odprawi mszę w archikatedrze. Dzień wcześniej 9 lutego o godz. 19 w auli KUL im. kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się koncert pamięci abp Życińskiego. Wystąpi Kwartet Śląski z pianistą Wojciechem Świtałą. W programie będą następujące utwory: Kwartet smyczkowy g-moll Claude Debussy'ego, II Kwartet smyczkowy "Messages" Andrzeja Panufnika, Kwintet fortepianowy f- moll Cesara Francka. Słowo o muzyce wygłosi Teresa Księska-Falger.

W sobotę 22 lutego w sali Moniuszki Teatru Wielkiego w Warszawie odbędzie się koncert "Arcybiskup Józef Życiński In Memoriam". Chór Filharmonii Narodowej i orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zaprezentują "Polskie Requiem (wersja lubelska)" Krzysztofa Pendereckiego oraz "Kol Nidrei" opus 47 Maxa Brucha.

TAK WYGLĄDAŁ POGRZEB ABP ŻYCIŃSKIEGO - DUŻE ZDJĘCIAKomentarze (8)
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 7 razy 5

  Moda zapanowała na pośmiertne pisanie "KSIĄŻEK".
  Nawet wbrew woli autora.
  Nawet testamentu nie szanując
  Dziwisz też taki "pisarz"

 • ritak44dwa

  Oceniono 6 razy 2

  Pewnie nie bardzo wiesz kto to był abp Józef Życiński, mały człowieczku.

 • kibic_rudego

  Oceniono 14 razy -4

  I po co GW bierze udział w tym przekręcie, wiecznie żądnych kasy obywateli Watykanu i zawraca nam du**pe pierdołami ?

 • ulebyk

  Oceniono 15 razy -9

  Życiński to akurat był jeden z dyżurnych klechów michnikowszczyzny. Politruk Michnika w sutannie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje