W czasie rozbiórki zawaliła się ściana. Dwie osoby nie żyją

07.02.2013 10:32
Teren byłej Fabryki Porcelany Książ, gdzie dzisiaj rano zawaliła się ściana, przysypując pracowników firmy rozbiórkowej

Teren byłej Fabryki Porcelany Książ, gdzie dzisiaj rano zawaliła się ściana, przysypując pracowników firmy rozbiórkowej (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Przed godz. 10 przy ul. Uczniowskiej w Wałbrzychu zawaliła się ściana 30-metrowej wieży rozbieranego budynku byłej Fabryki Porcelany Książ. Pod gruzami znaleźli się robotnicy z firmy rozbiórkowej. Akcja poszukiwania zakończyła się o godz. 17
Pod gruzami znalazły się cztery osoby. Pierwszą z nich wydobyli policjanci, którzy przypadkiem znajdowali się na miejscu wypadku. Została zabrana przez pogotowie do szpitala jeszcze przed przyjazdem strażaków. Kolejnych robotników wydobywali z gruzów już strażacy.

Wkrótce udało się odkopać dwie osoby. Jedna, niestety, zmarła na miejscu, kolejną odwieziono do szpitala. Poszukiwania czwartego robotnika trwały do godz. 17. Niestety, mężczyzna nie przeżył.

Na miejscu wypadku długo nie pracował cięższy sprzęt, bo strażacy uznali, że mogłoby to być niebezpieczne dla poszukiwanego robotnika. Ratownicy podawali więc sobie cegły i gruz, odkrywając kolejne warstwy gruzowiska, i przeszukiwali teren. W poszukiwaniach pomagały także psy, ale nie podjęły tropu. Po godz. 14 na teren wjechały podnośniki, które usuwały najcięższe płyty. To pod nimi znajdował się poszukiwany.

Jak poinformowała Sylwia Grzondziel ze Specjalistycznego Szpitala w Wałbrzychu, robotnicy, który trafili do szpitala, mają 26 i 37 lat: - Młodszy z nich jest w stanie ogólnym dobrym. Natomiast 37-latek ma uraz kręgosłupa i miednicy. Śmigłowcem został przetransportowany do Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie jest operowany.

Według informacji inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy młodszy z rannych to operator koparki, który po zawaleniu się ściany ruszył na pomoc pozostałym robotnikom i sam także ucierpiał. Starszy poszkodowany to kierownik rozbiórki, zatrudniony w firmie z Jelcza-Laskowic.

Ściana wieży rozbieranego budynku prawdopodobnie zawaliła się samoistnie. Według pierwszych informacji nie była odpowiednio zabezpieczona.

Na miejscu było dziewięć jednostek straży pożarnej, pogotowie, policja i straż miejska, a także trzy wrocławskie specjalistyczne jednostki poszukiwawcze z psami i jedna z Lubina z urządzeniem do wyszukiwania przysypanych osób.

Zawalenie się ściany zostało zakwalifikowane jako katastrofa budowlana - dlatego sprawę będzie badać prokurator, a na miejscu są także dwaj inspektorzy z Państwowej Inspekcji Pracy.

- Udało nam się ustalić, że w chwili zawalenia się ściany na całym, bardzo rozległym terenie dawnej fabryki pracowało 29 osób z różnych firm - mówi Agata Kostyk-Lewandowska, rzeczniczka PIP we Wrocławiu. - Dopóki trwają poszukiwania, nie możemy badać przyczyn wypadku. Będziemy na pewno ustalać, czy pracownicy firm byli przeszkoleni, czy był tam projekt rozbiórki i czy robotnicy znali kolejność prac rozbiórkowych.

Fabryka porcelany Książ w Wałbrzychu, na terenie której doszło do wypadku, została wybudowana pod koniec lat 80. XX w. W 2004 r., pomimo prób restrukturyzacji, firma została postawiona w stan upadłości.

Komentarze (6)
Zaloguj się
 • conick_polny

  Oceniono 7 razy 7

  Ostatnio z okna hotelu obserwowałam robotników remontujących wielki kościół. Na samym szczycie skośnego dachu, dostrzegłam kolesia, siedział sobie spokojnie i w coś tam stukał młotkiem. Bez żadnej uprzęży, żadnych zabezpieczeń. Zastanawiam się czasami, czy szkolenia BHP cokolwiek by w takich przypadkach dały... Ja nie jestem po szkoleniu i pracuję w innej branży, ale wystarczy, że korzystam z logiki i rozsądku, by wiedzieć, że to grozi śmiercią. Ręce opadają.

 • zz1026

  Oceniono 7 razy 3

  standardem w2 t firmach budowalnych jest zatrudnbianie ludzi na czarno bez szkolenia bez bhp

  wiec pracodawca ma ostro przej...e

 • wodakrolewska

  Oceniono 5 razy 1

  U nas na takich wypadkach kasę zwijają urzędnicy a osoby poszkodowane niech się same martwią

 • tohvri9

  Oceniono 5 razy 1

  Fabryka porcelany Książ - dolny-slask.org.pl/3642590,foto.html

 • zenblue1

  0

  W Wałbrzychu w ostatnich latach tak dużo się burzy że rozbiórkowcy nie nadążają z robotą a to powoduje wypadki
  Dobrze by było żeby coś wybudowali

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje