Tak kradną kieszonkowcy. Trzy sposoby [WIDEO]

Warszawscy doliniarze trzymają się mocno, ale po piętach depcze im konkurencja z zagranicy. Przyjeżdża nawet z Afryki.
- Przez ostatnie lata liczbę kradzieży kieszonkowych udało nam się obniżyć o ok. 40 proc. - oblicza mł. insp. Bogdan Krzyszczak, naczelnik wydziału wywiadowczo-patrolowego w Komendzie Stołecznej. Działa tu jedna z niewielu w Polsce policyjnych sekcji ścigających doliniarzy.

Kradzież kieszonkowa to robota dla zawodowców. Starzy warszawscy złodzieje trzymają się mocno, ale młodych - tak wynika z obserwacji policjantów - raczej nie przybywa. Do stolicy przyjeżdżają za to ci, którzy do tej pory grasowali w innych miastach. Ostatnio na gościnnych występach policja zatrzymała m.in. złodziei notowanych do tej pory przez policję z Białegostoku, Kielc, Olsztyna, Radomska. U nas łatwiej im się ukryć w tłumie. W ręce funkcjonariuszy coraz częściej wpadają złodzieje z Rumunii, Gruzji, a nawet z Afryki Płn. Przynajmniej od kilku lat policjanci zatrzymują kieszonkowców z Algierii, Tunezji i Maroka. Specjalizują się w kradzieżach w restauracjach.

W ciągu trzech kwartałów tego roku policja odnotowała ponad 1,6 tys. kradzieży kieszonkowych. Czyli przeciętnie pięć dziennie. - Niedużo jak na takie miasto jak Warszawa - podkreśla naczelnik Krzyszczak. Statystykę podbiły nieco piłkarskie Mistrzostwa Europy. Tłumy na ulicach i pod stadionem, wielu pod wpływem alkoholu - to idealne warunki dla złodziei. Policja miała z nimi sporo pracy. Udało się np. zlikwidować rumuńską grupę okradającą kibiców z biletów. Kobiety czyściły osoby stojące w kolejce do wejścia na Stadion Narodowy. Skradzione bilety przekazywały towarzyszom, którzy natychmiast próbowali je sprzedawać innym kibicom. Takie kradzieże odnotowano przed meczami Polska - Grecja i Polska - Rosja. Kobiety zostały zatrzymane przed meczem Grecja - Rosja i do końca Euro 2012 takich przypadków już nie było.

Metody trzy

Są trzy podstawowe metody stosowane przez kieszonkowców: ("przewieszka" (wykorzystywana w lokalach) - złodziej przysiada się do sąsiedniego stolika, wiesza na krześle marynarkę albo kurtkę, wkłada pod nią rękę i nie obracając się, przeszukuje ubranie siedzącego za plecami gościa lokalu; ("podsiad" (komunikacja miejska) - złodziei jest przynajmniej dwóch, jeden blokuje wejście lub wyjście z autobusu czy tramwaju, udając np., że się potknął, drugi w tym czasie napiera na ofiarę i okrada ją; ("sztuczny tłok" komunikacja miejska) - kilkuosobowa grupa doliniarzy tworzy wokół swojej ofiary tłok, jeden wyciąga portfel i przekazuje dalej. Najlepsi złodzieje potrafią okraść pasażera i wysiąść na tym samym przystanku, na którym weszli do środka.

- Z naszych obserwacji wynika, że 90 proc. takich kradzieży to skutek ludzkiej niefrasobliwości - mówi mł. insp. Bogdan Krzyszczak. Policjanci jeżdżą więc komunikacją miejską i udając kieszonkowców, przyklejają pasażerom na portfele naklejki z napisem "Nie daj się złowić". Potem zaczepiają te osoby i opowiadają, jak łatwo paść ofiarą złodziei. - Często słyszymy odpowiedź: "Mnie to nie dotyczy" - opowiada naczelnik Krzyszczak. - Wtedy prosimy pasażera, by sięgnął po portfel. Zmienia zdanie, gdy widzi naklejkę.

Policjantom udało się nakłonić do współpracy producentów serialu "Na Wspólnej". W jednym z odcinków wyemitowanych rok temu przed Bożym Narodzeniem był poruszony problem kradzieży kieszonkowych. - Ich liczba w tamte święta znacznie spadła - dodaje Bogdan Krzyszczak.

Od poniedziałku piszemy o kradzieżach w Warszawie. Co się kradnie, kto kradnie i jak to się robi.

Ktoś was okradł? Perfidnie oszukał? Piszcie: stołeczna@agora.pl.

Zobacz także
 • Policja Jak złodzieje wyciągają pieniądze? Zobacz ich metody
 • Miejsce tragicznego wypadku Zabił po pijanemu innego kierowcę: 8 lat więzienia
 • Broń znaleziona u mężczyzny Ostrzelał przedszkole, "żeby wyregulować celownik?
Komentarze (23)
Tak kradną kieszonkowcy. Trzy sposoby [WIDEO]
Zaloguj się
 • el_bigos

  Oceniono 100 razy 98

  Czemu i9ch ryje są zamazane, przecież to zwykli złodzieje! Co to za kraj, w którym prawo chroni wizerunek pospolitych przestępców????

 • marooned.mb

  Oceniono 43 razy 41

  Zwinięto mi portfel w Barcelonie w metrze. Całość trwała do 5 sekund i była pod okiem 2 kamer. Oczywiście w jednym z najbardziej złodziejskich miast świata nie ma co liczyć na pomoc ochrony/policji w ustaleniu, więc portfela i dokumentów nie odzyskałem, ale do rzeczy.
  Sytuacja tak banalna, że chwilę wcześniej też bym rzekł: "mnie to nie dotyczy". Wsiadałem za znajomymi, jako jedna z ostatnich osób. Nagle jeden typ się odwrócił, że niby chce wysiąść, więc w niego bombnąłem. Złapałem za okulary, które wisiały na koszulce i jakieś 2 sekundy później skumałem, chwyciłem za mocno zapiętą wcześniej kieszeń.. była pusta. On wraz z kumplem zaczęli się śmiać, a jak go złapałem, to stwierdzili, że widzieli "takiego małego w kapeluszu" i zaczął wrzeszczeć po hiszpańsku, pewno, że go trzymam. Bariera językowa utrudniła problem.
  Na policji podobna do nas parka z Czech z tym samym problemem, też im ktoś mówił, że widział "takiego małego w kapeluszu".

  "To mnie nie dotyczy" jest mrzonką. Ciasne spodnie i kieszeń na mocne klipsy, których "nie da się nie poczuć" jest mrzonką. Jak znajdziesz się obok złodzieja, to po paru sekundach wyskoczysz z portfela czy komórki nawet nie wiedząc kiedy.

  Pokazywać ich twarze! Chcę wiedzieć jak wygląda jeden z drugim!
  A wchodząc w tłum staram się chodzić z rękami na kieszeniach. Jakoś trzeba se radzić.

 • quad.net.pl

  Oceniono 33 razy 31

  DAJCIE TEN FILM BEZ ZAMAZANYCH TWARZY ! CHCEMY WIEDZIEĆ NA KOGO UWAŻAĆ !

 • yebacenzure

  Oceniono 7 razy 7

  zwykly portfel meski, paseczek semtexu zamiast pieniedzy. zabezpieczenie tak zeby nie dalo sie od jednego zamachu otworzyc + detonator dla tych co jednak im sie uda....., spakowac tak zeby boki byly widoczne paski papieru. centymetrowe gazety lub uje bac kawalek polityki i wsadzic.
  portfel w tylna kieszen i w autobus.
  ------------
  jak po chwili uslyszysz gdzies J E B to wiesz ze zadzialalo.
  dobrac wielkosc tak by paluszki poszly ale dlon zostala....
  kilka J E B i po tygodniu sprawa sama zniknie.

 • ab1999

  Oceniono 8 razy 6

  A jam pytanko, czy ktoś został oskubany w turystycznej miejscowości w Egipcie lub Tunezji?

 • meid

  Oceniono 3 razy 3

  Polecam serial na National Geographic Channel, wlasnie o tym jak w roznych miastach na swiecie kieszonkowcy okradaja turystow. Jest tez na ich stronie internetowej - "Miejski przekret"; podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,12678458,Miejski_przekret__czyli_tak_nas_okradaja_na_wakacjach.html

 • rozbojnick

  Oceniono 11 razy 3

  Twoja przeglądarka nie jest kompatybilna z odtwarzaczem wideo, prosimy użyj innej...

 • alexy-dwa

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego nie pokarzecie mord tych s k u r w y s y n ó w ??? Dobrym starym sposobem na ,,doliniarzy'' jest kilka żyletek na sztorc w kieszeni.Jak sobie paluszki potną to maja kilka dni na ,,chorobowym''.

 • troll_bagienny

  Oceniono 5 razy 1

  Bierzmy przykład z krajów muzułmańskich, gdzie za kradzież ucina się łapska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje