Tęcza może stać jeszcze 3 miesiące. Autorka: odbudujemy

14.10.2012 15:01
Zatrzymanie podpalacza Tęczy na pl. Zbawiciela

Zatrzymanie podpalacza Tęczy na pl. Zbawiciela (fot. Komenda Stołeczna Policji)

Tęczę na pl. Zbawiciela podpaloną przez pijanego wandala chcą odnowić artystka Julita Wójcik i grupa ochotników, którzy już się zwołują na Facebooku
Tęcza z pl. Zbawiciela to 16 tys. sztucznych kwiatów nawleczonych na stalową konstrukcję, która ma 26 metrów rozpiętości i 9 metrów wysokości. Instalacja zdobiła pl. Zbawiciela od czerwca. Już nie zdobi, bo w nocy z piątku na sobotę została podpalona.

Według ustaleń policji podpalaczem jest 29-letni Paweł P. Mężczyzna został zatrzymany właściwie na gorącym uczynku. - Kiedy policjanci powiadomieni przez świadków dotarli na pl. Zbawiciela, mężczyzna właśnie podkładał ogień pod drugą część tęczy - relacjonuje podkom. Agnieszka Hamelusz ze śródmiejskiej policji. - Był agresywny, musieliśmy użyć kajdanek.

P. był kompletnie pijany, miał we krwi 2,4 promila alkoholu. Noc spędził w izbie wytrzeźwień, w niedzielę postawiono mu zarzut niszczenia mienia. Policja nie zdradza, czym się kierował. Wiadomo, że nigdy wcześniej nie był nawet notowany.

- Sądzę, że to był rodzaj chuligaństwa, wygłupu, może jakiegoś zakładu. Byłoby szkoda, gdyby się okazało, że tęcza znalazła się na linii konfliktu "naród kontra społeczeństwo" - mówi "Gazecie" Julita Wójcik, autorka instalacji. - Będę dążyła do jej odnowienia. Zacznę od wznowienia działalności Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego "Tęcza" - dodaje.

Pod tą nazwą artystka organizowała warsztaty m.in. podczas których ok. tysiąca osób przyczepiało kwiatki do stalowej konstrukcji. Bo "Tęcza" to także dzieło wielu ludzi. Być może właśnie dlatego po jej podpaleniu Zarząd Instytutu Adama Mickiewicza (właściciela instalacji) wydał emocjonalne oświadczenie: "Kimkolwiek jesteś, wandalu, zniszczyłeś instalację artysty, która od pierwszego dnia pięknie zrosła się z naszym miastem. Zniszczyłeś dzieło sztuki, obiekt, który od blisko pół roku wywoływał uśmiech na twarzach tysięcy warszawiaków, przyjezdnych z całego świata, a nawet kibiców. Zniszczyłeś pracę tysiąca wolontariuszy - kobiet, mężczyzn i dzieci naznaczonych wykluczeniem, bezrobotnych, biednych, upośledzonych, którzy poświęcili swój czas i energię, by sprawić radość innym. Nasza tęcza powstała za pieniądze podatnika, a więc również twoje i tobie podobnych. Nie szkoda ci? Jakiekolwiek były twoje motywy zniszczyłeś symbol pojednania, przyjaźni i tolerancji wspólny wszystkim kulturom, jak ziemia długa i szeroka. Zniszczyłeś, nieuku, znak Przymierza". - Informacja o podpaleniu była szokiem. Byliśmy bardzo emocjonalnie związani z tym projektem - przyznaje Magdalena Mich z IAM.

Pierwotnie tęcza miała stać na pl. Zbawiciela do 9 września. Urzędnicy przedłużyli jednak pozwolenie do końca stycznia 2013 r. W weekend nikt nie umiał miarodajnie odpowiedzieć, czy instalację uda się odtworzyć. Z punktu widzenia finansów nie powinien to być problem, bo instytut jest ubezpieczony. Pozostaje kwestia pozwoleń wydawanych m.in. przez ZDM oraz zebrania chętnych, którzy pomogli by Julicie Wójcik ponownie przymocować sztuczne kwiaty.

Ale tych ostatnich chyba nie zabraknie. Pierwsi już się organizują na Facebooku. Chcą sami z siebie odbudować tęczę już w najbliższą środę. Napisała do nas Irena Mrozek: "17 października skrzykujemy nasze siły, żeby tęczę odbudować (...). Tęcza stała się symbolem nas wszystkich, Warszawiaków, którzy cieszyli się, że powstają specyficzne i fajne miejsca. Dlatego, w ramach pokuty za wydanie na świat wandali, którzy wszystko mają za nic, chcemy odtworzyć tęczę właśnie tego dnia o 22.00".

Akcję można śledzić na Facebooku .Zobacz także
Komentarze (71)
Zaloguj się
 • poznaniak42

  0

  Wiekszosc wpisow to przyklady Polskiej "tolerancji" . A kto daje przyklad ? - jesli masz w glowie mozg - wiesz , jesli sieczke bedziesz dalej bredzil.

 • dmowski-r

  Oceniono 2 razy 0

  To badziewie powinni dawno śmieciarze wyrzucić.

 • kalebas

  Oceniono 1 raz 1

  Odbudujemy tęczę na miarę naszych możliwości !

 • braunal

  Oceniono 1 raz -1

  Potrzeba Polsce więcej takich bohaterów.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 3 razy -1

  To jeden z tych palikotowo-platformerskich "wolontariuszy" któzy w 2010 sikali do zniczy na Krakowskim Przedmieściu.

 • wapienko

  Oceniono 1 raz 1

  A szczeć na znicze pod krzyżem można ?

  Gazeto, widziałaś i nie oburzałaś się ???

  Ciekawe dlaczego.

 • elasp

  Oceniono 3 razy 1

  Bardzo dobrze, że podpalił tę arcybzdurną tęczę.

 • niepyszczyc

  0

  Teczowo ryzawy wariat.

 • darq_123

  Oceniono 4 razy 4

  Zadziwjajace jak wiekszosc wypowiadajacych sie, mniemam ze osoby inteligentne i wyksztalcone, krytykuje owego podpalacza. Uzywa takich slow i argumentow jakby conajmniej mialo 2,4 promila alkoholu i w imie czego? Teczy, ktora tak naprawde nikogo nie interesowala tylko bywalcow kawiarni i pubow na pl. Zbawiciela. I teraz wszyscy hipsterzy wypisuja glupoty zeby przypiac i spalic, odrabac reke, jakie to jest nie polskie. Zalosne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje