Tęcza może stać jeszcze 3 miesiące. Autorka: odbudujemy

Zatrzymanie podpalacza Tęczy na pl. Zbawiciela

Zatrzymanie podpalacza Tęczy na pl. Zbawiciela (fot. Komenda Stołeczna Policji)

Tęczę na pl. Zbawiciela podpaloną przez pijanego wandala chcą odnowić artystka Julita Wójcik i grupa ochotników, którzy już się zwołują na Facebooku
Tęcza z pl. Zbawiciela to 16 tys. sztucznych kwiatów nawleczonych na stalową konstrukcję, która ma 26 metrów rozpiętości i 9 metrów wysokości. Instalacja zdobiła pl. Zbawiciela od czerwca. Już nie zdobi, bo w nocy z piątku na sobotę została podpalona.

Według ustaleń policji podpalaczem jest 29-letni Paweł P. Mężczyzna został zatrzymany właściwie na gorącym uczynku. - Kiedy policjanci powiadomieni przez świadków dotarli na pl. Zbawiciela, mężczyzna właśnie podkładał ogień pod drugą część tęczy - relacjonuje podkom. Agnieszka Hamelusz ze śródmiejskiej policji. - Był agresywny, musieliśmy użyć kajdanek.

P. był kompletnie pijany, miał we krwi 2,4 promila alkoholu. Noc spędził w izbie wytrzeźwień, w niedzielę postawiono mu zarzut niszczenia mienia. Policja nie zdradza, czym się kierował. Wiadomo, że nigdy wcześniej nie był nawet notowany.

- Sądzę, że to był rodzaj chuligaństwa, wygłupu, może jakiegoś zakładu. Byłoby szkoda, gdyby się okazało, że tęcza znalazła się na linii konfliktu "naród kontra społeczeństwo" - mówi "Gazecie" Julita Wójcik, autorka instalacji. - Będę dążyła do jej odnowienia. Zacznę od wznowienia działalności Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego "Tęcza" - dodaje.

Pod tą nazwą artystka organizowała warsztaty m.in. podczas których ok. tysiąca osób przyczepiało kwiatki do stalowej konstrukcji. Bo "Tęcza" to także dzieło wielu ludzi. Być może właśnie dlatego po jej podpaleniu Zarząd Instytutu Adama Mickiewicza (właściciela instalacji) wydał emocjonalne oświadczenie: "Kimkolwiek jesteś, wandalu, zniszczyłeś instalację artysty, która od pierwszego dnia pięknie zrosła się z naszym miastem. Zniszczyłeś dzieło sztuki, obiekt, który od blisko pół roku wywoływał uśmiech na twarzach tysięcy warszawiaków, przyjezdnych z całego świata, a nawet kibiców. Zniszczyłeś pracę tysiąca wolontariuszy - kobiet, mężczyzn i dzieci naznaczonych wykluczeniem, bezrobotnych, biednych, upośledzonych, którzy poświęcili swój czas i energię, by sprawić radość innym. Nasza tęcza powstała za pieniądze podatnika, a więc również twoje i tobie podobnych. Nie szkoda ci? Jakiekolwiek były twoje motywy zniszczyłeś symbol pojednania, przyjaźni i tolerancji wspólny wszystkim kulturom, jak ziemia długa i szeroka. Zniszczyłeś, nieuku, znak Przymierza". - Informacja o podpaleniu była szokiem. Byliśmy bardzo emocjonalnie związani z tym projektem - przyznaje Magdalena Mich z IAM.

Pierwotnie tęcza miała stać na pl. Zbawiciela do 9 września. Urzędnicy przedłużyli jednak pozwolenie do końca stycznia 2013 r. W weekend nikt nie umiał miarodajnie odpowiedzieć, czy instalację uda się odtworzyć. Z punktu widzenia finansów nie powinien to być problem, bo instytut jest ubezpieczony. Pozostaje kwestia pozwoleń wydawanych m.in. przez ZDM oraz zebrania chętnych, którzy pomogli by Julicie Wójcik ponownie przymocować sztuczne kwiaty.

Ale tych ostatnich chyba nie zabraknie. Pierwsi już się organizują na Facebooku. Chcą sami z siebie odbudować tęczę już w najbliższą środę. Napisała do nas Irena Mrozek: "17 października skrzykujemy nasze siły, żeby tęczę odbudować (...). Tęcza stała się symbolem nas wszystkich, Warszawiaków, którzy cieszyli się, że powstają specyficzne i fajne miejsca. Dlatego, w ramach pokuty za wydanie na świat wandali, którzy wszystko mają za nic, chcemy odtworzyć tęczę właśnie tego dnia o 22.00".

Akcję można śledzić na Facebooku .Zobacz także
 • W tym miejscu jeszcze niedawno stał miś Słomiany miś z filmu Barei spłonął w nocy na Bemowie
 • Mężczyzna podpalił samochody zaparkowane w centrum Warszawy Podpalacz aut zostaje w areszcie. Co jeszcze podpalił?
 • Jacek T. podczas jednego z zatrzymań - warszawski sąd uznał, że jest mniej niebezpieczny niż nasz gryficki podpalacz Podpalacz to kibol? Podpalał, bo nie wszedł na mecz?
Komentarze (71)
Tęcza może stać jeszcze 3 miesiące. Autorka: odbudujemy
Zaloguj się
 • gazecina_wypierdcza

  Oceniono 92 razy 34

  to jeden z tych "pińciuset tysiency" co "pokojowo demonstrowali"

  spóźnił się na autobus powrotny do Torunia ....

 • stanislawolek

  Oceniono 56 razy 30

  ....ależ dlaczego - wczasy i to 5 lat ?!

  ...obciąć dłoń i puścić wolno ....będzie miał jeszcze jedną do następnego razu ...

 • kor102

  Oceniono 37 razy 25

  Byłby w mafii, to by go wypuścili jak tych z Pruszkowa.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 29 razy 21

  Mamy ot nowego "bohatera". Jak zostanie skazany, zostanie więźniem politycznym dla wielu. Czy jemu na drugie może jest Eligiusz? (byłoby pięknie). No cóż, może jeszcze on oskarży autorów instalacji obrazę uczuć? (wiadomo, czego synbolem jest tęcza). A czy był pijany? Skądże, to "ruskie doktory" badały mu krew. Prawdziwy bohater IV RP.

 • beretzantenka

  Oceniono 28 razy 20

  Kara wysoka ale niech bedzie nauczka dla kazdego wandala .
  I tych pseudoartystow od graffiti na swiezo pomalowanych obiektach
  Nie wiem co takiemu zlapanemu na goracym uczynku sie zwykle robi
  ale chyba za malo bo ich bazgroly sa wszedzie widoczne .

 • qfadrat

  Oceniono 25 razy 13

  nic dziwnego, ze 2000 lat temu Rzymianie zatrzymali sie na Odrze. Dalej nie bylo zadnej cywilizacji...

 • qfadrat

  Oceniono 24 razy 10

  ... i tylko patrzec jak senator Romaszewski wezmie bydlaka w obrone a Ziobro zarzada komisji sledczej w sprawie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje