Zakonnicy nie chcą zamku w Szczytnej, ale chcą pieniędzy

12.09.2012 07:00
Na zamku w Szczytnej od lat mieści się dom pomocy społecznej

Na zamku w Szczytnej od lat mieści się dom pomocy społecznej (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny zaoferowało staroście kłodzkiemu sprzedaż zamku w Szczytnej, w którym od lat działa dom pomocy społecznej. Państwowo-kościelna Komisja Majątkowa zamek oddała w 2006 roku zgromadzeniu, ale ono nie wie, co z nim zrobić. Starosta nie przyjął oferty.
XIX-wieczny neogotycki zamek i prawie dwuhektarową działkę zakonnicy początkowo wycenili na prawie 30 mln zł. Jednak wiedząc, że budżet starostwa nie jest duży, ostatecznie zaproponowali 15 mln zł z płatnością rozłożoną na 15 lat. W zamku mieszka 110 mężczyzn upośledzonych umysłowo, którymi opiekuje się 70 osób. Nadzór nad placówką ma starostwo w Kłodzku, bo to ono odpowiada za prowadzenie i organizację pomocy społecznej w powiecie.

- Dla zakonników rola właścicieli zamku jest problemem - przyznaje Krzysztof Mazur, pełnomocnik zgromadzenia. - Nie mają żadnego pomysłu, jak mogliby go wykorzystać.

Działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji państwowo-kościelna Komisja Majątkowa od 1989 roku oddała instytucjom kościelnym i zakonom około 500 nieruchomości zajętych przez państwo po drugiej wojnie światowej. Instytucje kościelne otrzymały ponad 60 tys. ha gruntów i ponad 143 mln zł rekompensaty. Decyzje komisji często wywoływały protesty lokalnych władz, bo bez ich wiedzy oddawano Kościołowi atrakcyjne działki. Wątpliwości budziła także wysokość rekompensat za nieruchomości, które znacznie przekraczały ich rzeczywistą wartość. Na początku ubiegłego roku komisja przestała istnieć.

Zamek w Szczytnej Komisja Majątkowa oddała Zgromadzeniu Misjonarzy Świętej Rodziny w 2006 roku. - Niestety, kiedy zdecydowała o zwrocie, nie było szansy na rekompensatę finansową albo przejęcie innej nieruchomości - mówi mecenas Mazur.

Zakonnicy dostali więc zamek. Jesienią 2010 roku starosta kłodzki pozwał skarb państwa o ponad 30 mln zł odszkodowania za zabranie nieruchomości. - Jeśli państwo odbiera nam własność, to należy nam się zadośćuczynienie - uzasadnia Krzysztof Baldy, wicestarosta kłodzki, który nadzoruje sprawę. - Wątpliwości budzi także fakt, czy Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny miało prawo ubiegać się o zwrot zamku. Według nas przed wojną należał on do prywatnej fundacji "Maria Wspomóż", a nie do zakonu.

Prokuratura w Legnicy od dwóch lata bada, czy orzeczenie Komisji Majątkowej nie zostało podjęte z naruszeniem prawa.

Baldy: - To z powodu tych zastrzeżeń nie bierzemy pod uwagę kupna zamku. Ale nawet jakby ich nie było, i tak nas na niego nie stać. Budżet powiatu to ok. 160 mln zł, nie jesteśmy w stanie wydać 15 mln zł na jeden dom pomocy społecznej.

W grudniu tego roku wygasa umowa dzierżawy zamku między starostwem a zgromadzeniem. Wynegocjowano jej przedłużenie o kolejny rok i nowe stawki za wynajem - 8 tys. zł za miesiąc, o 2 tys. mniej niż dotąd. - Najprawdopodobniej ta umowa będzie przedłużana co roku. Nie ma mowy o likwidacji domu pomocy społecznej. Nikt nie będzie nikogo stamtąd wyrzucał - mówi mecenas Mazur.

Komentarze (149)
Zaloguj się
 • dio62

  Oceniono 231 razy 201

  a może zakonnicy zabraliby się do uczciwej pracy i pomagali w opiece nad niepełnosprawnymi, zamiast klepać paciorki, gzić się między sobą i wyciągać brudne łapy po cudzą własność

 • e-komentarz

  Oceniono 194 razy 176

  To jest afera, a nie żaden Amber Gold. Tam naiwni wpłacali dobrowolnie.
  Tu nie. Tu nie pytając społeczeństwa dysponowano jego majątkiem.
  Wielomiliardowej wartości majątki oddane półdarmo lub darmo klechom
  teraz miałyby być odkupione przez państwo po wyższej cenie?
  A po latach pewnie znów "zwrócone" klechom? I tak w kółko?
  A mówiono że perpetuum mobile nie istnieje...

 • szats69

  Oceniono 144 razy 138

  "Państwowo-kościelna Komisja Majątkowa zamek oddała w 2006 roku zgromadzeniu"
  -------------------------
  Po pierwsze to wszystkie decyzje Komisji Majątkowej powinny zostać jeszcze raz prześwietlone, a właściwie to anulowane ze względu na sam charakter Komisji gdzie uprawiano wolną amerykankę i rozdawnictwo majątku panstwowego na szkodę Polski. Już nie wspominam o korupcji i przekrętach, czego nikt nie kontrolował - co wyszło dopiero po zamknięciu Komisji, a wcześniej oczywiście nikt o tym nie wiedział - gdzie było panstwo? Tak dbało o swoje/nasze interesy?

 • rts44

  Oceniono 149 razy 135

  Dostali bezprawnie i żądają za to zapłaty! ONI wywodzą się z najlepszych wzorców biznesmenów!!Tylko bezczelność popłaca w tym kraju!ALLELUJA I DO PRZODU jak mawia ich Guru RYDZYK

 • bun01

  Oceniono 124 razy 116

  Trudno o lepszy dowód na nieistnienie boga niż działania kościoła :-)

 • c.t.k

  Oceniono 116 razy 110

  Prokuratura bada,bada,bada......Kiedy klechy sprzedadzą w końcu zamek,prokuratura powie,ze dostali go bezprawnie.Tylko wtedy szukaj kasy.....w polu,w Atykanie,,,,,,,

 • notremak

  Oceniono 105 razy 97

  To jacyś dziwni zakonnicy. Normalne krajowe katabasy - jak Rydzyk - domagałyby się i zamku, i pieniędzy.

 • 33qq

  Oceniono 106 razy 94

  Dla zakonników rola właścicieli zamku jest problemem - przyznaje Krzysztof Mazur, pełnomocnik zgromadzenia. - Nie mają żadnego pomysłu, jak mogliby go wykorzystać.

  Jak nie mają? Pomysł jest _ wyciągnąć od gminy kasę i zarabiać na obsłudze DPSu.

  Katomarket w natarciu!

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 56 razy 54

  czy są jeszcze jakiekolwiek inne pasożyty w Polsce które nie pracując przez całe życie (!!!!) na starość dostają państwowe emerytury ?
  .
  .
  ludzie na szpitalnych korytarzach umierają...ale na emeryturki kasa musi się znaleźć ! jak to wytłumaczyć ludziom którzy całe życie placili skladki na ZUS a teraz leżą na szpitalnym korytarzu ?
  .
  .
  czy ktoś kiedys w naszym kraju zrobi porządek z ta czarną zarazą ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane