Lekcje etyki? Nie, dziękujemy. Winni rodzice czy urzędnicy?

11.09.2012 07:00
Na 66 gmin ze Świętokrzyskiego etyki uczy się tylko w dwóch. W Kielcach zajęcia prowadzono zaledwie w czterech szkołach. Brakuje chętnych czy chęci samorządowców?
Zobacz także
 • Kielce. Hangar na lotnisku w Masłowie, którego pilnuje ochrona Samoloty w areszcie. Absurdalna sytuacja na lotnisku w Masłowie
Komentarze (112)
Lekcje etyki? Nie, dziękujemy. Winni rodzice czy urzędnicy?
Zaloguj się
 • amkkmp

  Oceniono 60 razy 50

  Przyczyna rezygnacji jest najprawdopodobniej bardzo prosta - zwykle religia jest ujęta w planie pomiędzy innymi lekcjami, a lekcja etyka robiona dla grup międzyklasowych w piątek wieczorem. Pojawia się pytanie - czy zmarnować dwie godziny na religię, czy dwie godziny na okienka i pół piątku na dodatkowy blok zajęć? Wiadomo, co wybierze każdy pragmatyczny ateista.

 • miroo

  Oceniono 53 razy 49

  Miejscem religii jest kościół.

  Miejscem nauki jest szkoła.

  Precz z religią w szkole...

 • numbers31

  Oceniono 47 razy 43

  Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie czy legalny w UE powinien być system który wymusza na uczniu publiczne zadeklarowanie swojego wyznania. Są rejony Polski gdzie niekatolik będzie prześladowany przez nauczycieli i równieśników.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 42 razy 36

  Gdy wokół słychać lament i głosy protestów o usuwaniu historii i religii z liceów to w technikach sytuacja wygląda jeszcze bardziej tragikomicznie.
  Religii w technikum jest 240 godzin w cyklu kształcenia tj. 2 godziny tygodniowo przez 4 lata, prawdopodobnie ta liczba się nie zmieni, a nawet gdyby ją obniżono to przyjrzyjmy się przedmiotom bardziej ścisłym, a więc w domyśle niezbędny w kształceniu technicznym.
  Fizyki, biologii, chemii czy geografii jest po 30 godzin w cyklu kształcenia, a więc tylko jedna godzina przez jeden rok!
  Fizyki więc będzie 8 razy mniej niż religii, chemii będzie 8 razy mniej niż religii, biologii będzie 8 razy mniej niż religii, geografii będzie 8 razy mniej niż religii!
  Mowa tutaj o przedmiotach ogólnokształcących w technikum w tzw. zakresie podstawowym, jest jeszcze dodatkowa pula godzin na przedmioty ogólnokształcące w zakresie rozszerzonym i przedmioty uzupełniające. Będą to większości techników trzy przedmioty w wypadku mojego zespołu szkół jest to matematyka (dodatkowo 180 godzin, w podstawowym zakresie jest to 300, a więc mniej niż języka polskiego, którego jest 360) jakiś przedmiot/przedmioty do wyboru na 240 godzin u mnie w technikum informatycznym będzie to język angielski i na końcu jako obowiązkowy przedmiot uzupełniający historia i społeczeństwo (120h). Jeśli gmina jest bogata może poszerzyć nieco ilość godzin na przedmioty rozszerzone, jednak nie będzie to oszałamiająca liczba chociażby ze względu na limit godzin w tygodniu.
  Tak więc technicy w mojej szkole będą mieli 120+60 godzin na historię i społeczeństwo, czyli 6 razy tyle co geografii, 6 razy tyle co chemii, 6 razy tyle co biologii, 6 razy tyle co fizyki.

  pokazywarka.pl/r92cnh/

 • antyksen

  Oceniono 53 razy 33

  Oczywiście o sekowaniu uczniów nie chodzących na jedynie słuszną religię przez katolików i kler nikt w artykule nie wspomniał. Do tego zapewne religia miedzy innymi zajęciami, a etyka grubo po nich, na lekcjach zbiorowych.
  Wyjątkowo tendencyjny tekst.

 • fred_die

  Oceniono 40 razy 32

  Etyka została wprowadzona tylko po to aby katolicy mieli usprawiedliwienie na wprowadzenie religii do szkół. Niby że oni maja religię a cała reszta etykę. Po za tym religia jest tak samo prywatną i intymną rzeczą jak seks a tego zdaje się w szkole się nie uprawia (no może po za incydentalnymi wypadkami).

 • odowk

  Oceniono 30 razy 28

  Pierwsze pytanie, które zadać by należało na pierwszej lekcji etyki brzmi: czy taka segregacja dzieci w szkole jest etyczna i czy rodzice (również ci wierzący) zyskują to, co chcą?

  Przykład::

  Adaś jest chłopcem z rodziny katolickiej. Jego mama prenumeruje Tygodnik Katolicki, który pani katechetka uważa za esbecką szmatę. Jego mama bardzo ceni działalność księdza Bonieckiego, którego pani katechetka nazwała zdrajcą i sprzedawczykiem.

  Mama Adasia była kilka razy z nim na nabożeństwach ekumenicznych, gdzie wspólnie modlą się chrześcijanie różnych wyznań. Pani katechetka powiedziała, że ekumenizm jest masońskim wymysłem i jest propagowany po to, żeby zniszczyć katolików.

  Jedna z przyjaciółek mamy Adasia jest luteranką. Adaś poszedł wraz z nią i swoją mamą na wystawę i odczyt poświęcone kulturze luterańskiej w Polsce. Wszyscy byli zadowoleni, przyjaźnie nastawieni, a potem popijali herbatę, jedli ciasteczka i dyskutowali z pastorem. Następnego dnia dowiedział się od pani katechetki, że Luter był heretykiem, a wszyscy protestanci to fałszywi chrześcijanie, którzy nie uzyskają zbawienia.

  Adaś jest zdezorientowany. Jego mama też. Jest przecież katoliczką, ale wie, że świat się zmienia i idzie do przodu. Wie, że tekstów religijnych nie można czasem brać dosłownie. Pani katechetka jest innego zdania, ale sama nie zwraca uwagi na to, żeby się trzymać Przykazania Miłości, ale leci na to, co mówią w Radiu Maryja.

  Co w takim wypadku robić?

 • fjan

  Oceniono 39 razy 27

  Nie chodziłem na religię to z języka polskiego miałem dwóję. Zacząłem chodzić na religię miałem czwórkę z języka polskiego. Nauczycielka polskiego była dewotą i śledziła kto na religię nie chodzi.

 • dyskryminator_dyskryminowanych

  Oceniono 30 razy 26

  "Skoro nikt nam nie zgłasza zainteresowania etyką, to jednak coś znaczy - twierdzi Lato. Nasi rozmówcy podkreślają, że w katolickim społeczeństwie większość osób chce się uczyć religii. - To nie powinno dziwić - podkreślają".

  Zwłaszcza nie powinno dziwić, gdy religia jest w środku dnia (by nikt z niej nie uciekał), a etyka jest na ósmej, lub dziewiątej godzinie. Tak to praktykowano w naszym liceum. Odpowiedni podział godzin i można mówić, jak to uczniowie wolą wysłuchiwać bzdur o egzorcyzmach, śmiertelnym grzechu penetracji w prezerwatywie czy innym in vitro.
  Na szczęście i tak sporo osób chodziło na etykę- na pohybel czarnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje