Pałac Kultury w prokuraturze za propagowanie komunizmu

31.08.2012 11:17
Pomnik Robotnika na ścianie Sali Kongresowej Pałacu Kultury. Zdjęcie z 2011 roku, teraz wieżowiec Złota 44 jest wyższy.

Pomnik Robotnika na ścianie Sali Kongresowej Pałacu Kultury. Zdjęcie z 2011 roku, teraz wieżowiec Złota 44 jest wyższy. (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Zarząd Pałacu Kultury popełnia przestępstwo, propagując komunizm - zawiadomił prokuraturę warszawski radny PiS. Chodzi mu o posąg mężczyzny, który trzyma księgę z nazwiskiem m.in. Lenina. Zawiadomienie zbiegło się z pogłoską, że pałac może stać się siedzibą Instytutu Pamięci Narodowej.
Posąg młodego mężczyzny w robociarskim stroju, w rozpiętej pod szyją koszuli spogląda na przechodniów z niszy na zewnętrznej elewacji Sali Kongresowej. Robotnik niczym tarczę trzyma na sercu olbrzymią księgę z nazwiskami klasyków na okładce: "Marx, Engels, Lenin". Pod Leninem jest sporo wolnego miejsca - wytężywszy wzrok, można dostrzec cień startego po 1956 r. czwartego nazwiska - Stalin.

- Są to twórcy teoretycznych podstaw oraz ludobójczy zbrodniarz ideologii komunistycznej. Nie ulega wątpliwości, że fakt prezentowania i udostępniania na widoku publicznym wyżej opisanej rzeźby przez Zarząd Pałacu Kultury i Nauki wyczerpuje znamiona opisanego czynu zabronionego w Kodeksie karnym - dowodzi warszawski radny PiS Maciej Maciejowski w doniesieniu złożonym w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ.

- Szykujemy naszą odpowiedź w tej sprawie. Ale przecież pałac jest zabytkiem, nie można z niego ot, tak sobie skuwać napisów - mówi Joanna Motylewska z pionu marketingu Pałacu Kultury. Pałac został wpisany do rejestru zabytków pięć lat temu, w lutym 2007 r. przez ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków Macieja Czeredysa.

- Wiem, że jest zabytkiem. Rozumiem jeszcze Engelsa, rozumiem Marksa, przyjmijmy, że to tylko prekursorzy doktryny komunistycznej. Ale już Lenin to przecież zwyczajny masowy ludobójca - upiera się radny Maciejowski. - Moim doniesieniem do prokuratury chcę zdopingować do działania. Marzy mi się skucie wszystkich socrealistycznych ozdóbek i gargulców z pałacu i zamienienie go w budynek przypominający amerykańskie drapacze chmur z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Ale jeżeli to jest niemożliwe, to przynajmniej skujmy Lenina lub chociaż umieśćmy obok tej rzeźby jakąś tablicę z historycznym komentarzem, wyjaśniającym, kim był Lenin.

Donos do prokuratury zbiegł się z informacją podaną przez dzisiejszą "Rzeczpospolitą". Dziennik, nie podając żadnych źródeł, poinformował, że warszawscy urzędnicy "nieoficjalnie rozważają" możliwość zaoferowania jako siedziby dla Instytutu Pamięci Narodowej pomieszczeń w Pałacu Kultury, które dziś zajmuje Muzeum Techniki. O kiepskiej sytuacji tego muzeum i jego możliwości wyprowadzki mówi się już od dłuższego czasu. IPN z kolei szuka nowej siedziby , bo budynek przy ul. Towarowej, w którym obecnie się znajduje, kupiła niedawno spółka powiązana z firmą deweloperską Skanska Property Poland. Prawdopodobnie w przyszłości będzie chciała w tym miejscu budować wyższy biurowiec.

- Nie chciałbym, żeby jakaś krzywda stała się Muzeum Techniki, natomiast umieszczenie IPN w Pałacu Kultury jest bardzo ciekawym pomysłem. To byłby w pewnym sensie akt ostatecznej dekomunizacji Pałacu Kultury - uśmiecha się radny Maciej Maciejowski.

Przeczytaj: Pałac Kultury propaguje komunizm? "To kuriozalne" [LIST]

Zobacz także
Komentarze (245)
Zaloguj się
 • polxyz44

  Oceniono 1 raz 1

  Tak długo jak ministranci i parobki plebana będą wybierani do rządzenia tak długo będziemy mieć idiotyczne pomysły i projekty. No ale to jest demokracja więc każdy wybiera co chce.

 • 2560a

  Oceniono 9 razy 9

  Chlopka zostawic,Lenina przekuc na Kaczynskiego

 • dimo333

  Oceniono 9 razy 5

  jak dlugo nie bedzie w katolandzie swobodnego dostepu do broni palnej tak dlugo bedziemy narazeni na wymysly chorych na umysle idiotow spod znaku jp2

 • walek.st

  Oceniono 14 razy 10

  Jest takie przysłowie: "Głupota ludzka nie zna granic". Moim prywatnym zdaniem pasuje ono idealnie jako podsumowanie tego artykułu. Talibowie w Afganistanie też zniszczyli zabytkowe figury Buddy, bo nie pasowały do ich systemu waroości. Moim zdaniem ten radny z PiS zachowuje się dokładnie tak samo jak ci afgańscy talibowie.

 • mirek11768

  Oceniono 11 razy 11

  LIŻE ROWA PREZESOWI TAK NA WSZELKI WYPADEK . . MOŻE BĘDZIE AWANSIK

 • dudibudi

  Oceniono 21 razy -15

  Pałac jako symbol sowietyzacji Polski powinien być już dawno wyburzony.

 • wojnart61

  Oceniono 14 razy 14

  Radnego należy oskarżyć, za próbę zacierania historii. Idąc dalej jego tokiem myślenia, to obozy zagłady .należy traktować jako propagandę faszyzmu.

 • cztery44442

  Oceniono 4 razy 4

  W prokuraturach powinni być również zatrudniani psychiatrzy, aby sprawnie i bez zbędnych kosztów ocenić, który wniosek o wszczęcie postępowania powinien być oddalony. Naprawdę budżet zaoszczędzi sporo kasy.

 • fafanek

  Oceniono 1 raz -1

  hahaha
  www.bbc.co.uk/news/world-asia-india-19433343
  te komentarze to zupełnie tak jak tego pana z Indii, który też nie wiedział kto to jest Hitler (poza tym, że to sławna osoba co wiele zrobiła dla niemieckiej gospodarki i kultury.. chyba ;) - no bo dizajn neonu zrobił jednak nie od czapy, tylko zupełnie zgodny ze stylem epoki. Chociaż - fakt: to POSTMODERNIZM.
  Zgłaszam do CWS !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje