12 propozycji siedziby dla IPN. "Wszystkie złe"

24.08.2012 18:59

Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Skandaliczna bierność, sabotaż, zamach na Instytut Pamięci Narodowej - takie zarzuty padały z ust polityków PiS i Solidarnej Polski pod adresem rządu Tuska po tym, jak siedzibę IPN kupił deweloper. Tymczasem Ministerstwo Skarbu Państwa ujawnia: tylko w latach 2009-2012 IPN dostał 12 propozycji nieruchomości na nową siedzibę.
Ministerstwo proponowało Instytutowi następujące nieruchomości: * dziesięć hektarów przy Racławickiej przy stadionie Gwardii, * czterohektarową działkę na Jagiellońskiej 49, dwuipółhektarową działkę przy ul. 11 Listopada, * hektar przy Dominikańskiej 9, * 3,2 tys. m kw. w budynku przy Smolnej 12, *2,5 tys. m kw w budynku przy Tamka 1, * 1,4 tys. m kw. u zbiegu Nowowiejskiej i Polnej, * 1,4 tys. m kw. przy ul. Kolumba, * 400 m kw. w budynku przy Puławskiej 2 b, *390 m kw. w budynku przy Nowym Świecie 21. "W ocenie Instytutu nieruchomości te nie odpowiadały jego potrzebom lub ich zagospodarowanie wiązało się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów. W związku z tym IPN nie występował z wnioskiem o ustanowienie trwałego zarządu" - informują urzędnicy ministerstwa.

W czwartek Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa. zaproponował IPN 6 tys. m kw. w biurowcu na Służewcu, przy Wołoskiej 7, z którego wkrótce ma wyprowadzić się Agencja Rozwoju Przemysłu (przeniesie się do dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR przy rondzie de Gaulle'a). Podtrzymał propozycję przekazania gruntu przy Dominikańskiej i dołożył jeszcze ofertę udostępnienia dwóch kondygnacji w budynku przy Twardej 44, u zbiegu z Sienną.

Prezes Instytutu Łukasz Kamiński powiedział w piątek, że ustosunkuje się do propozycji lokalizacyjnych, gdy zostaną oficjalnie przedstawione przez MSP. - Być może uda się znaleźć jakąś nieruchomość należącą do skarbu państwa, bo część naszych funkcji to nie są zwykłe funkcje biurowe i nie możemy ich wykonywać w wynajmowanych obiektach. I oczywiście będzie to wymagało także finansów, a więc życzliwości Ministerstwa Finansów i Sejmu przy układaniu kolejnych budżetów - powiedział dziennikarzom.

W remont budynku przy Towarowej, który kilka dni temu kupiła spółka należąca do firmy Skanska, Instytut zainwestował w ostatnich latach aż 17 mln zł, m.in. wzmacniając stropy i urządzając magazyn akt. - Optymalnym rozwiązaniem byłoby pozostanie w tym budynku, natomiast wydaje się, że nie jest już realne - powiedział dziennikarzom Kamiński. Zaraz jednak dodał: - Nie rozmawiałem jeszcze z firmą Skanska. Takie spotkanie odbędzie się w najbliższym tygodniu.

IPN do przeprowadzki zapraszały władze Radomia oraz Łodzi, oferując Instytutowi budynki do wykorzystania. - Jestem ogromnie wdzięczny za tę propozycję, mam jednak nadzieję, że centrala IPN pozostanie w Warszawie. Trudno sobie wyobrazić możliwość przeprowadzki fachowych pracowników i chęć aż tak radykalnej zmiany własnego życia, która musiałaby być z tym związana - powiedział Kamiński.

Zobacz także
Komentarze (408)
Zaloguj się
 • raft4

  0

  absolutnie się zgadzam z kleklektykiem, idealna okazja !!!!!!! Walczą o nią tylko pisiory aby oczernianiem zwalczać innych

 • totapis500

  0

  Czy tych naukowców z Instytutu Prac Niepotrzebnych nie można by było po prostu zapuszkować za błazenadę dostali z budżetu 250 milionów a prowadzili 450 spraw przeciw biednym chłopakom z ZOMO.

 • hardy1

  Oceniono 9 razy 7

  Jedna, radykalna ale i jedyna prawidłowa decyzja - to rozwiązać IPN jako organ politycznej walki a nie instytut historyczny. Skończy się "walka teczkami". Przy okazji zaoszczędzi się aż 200 milionów złotych rocznie.

  Dokumenty przekazać do "Archiwum Akt Nowych" (chyba nie pomyliłem nazwy), gdzie dostęp będą mieli wszyscy historycy, a nie "polityczni niby-historycy", propagandziści działający na zlecenie polityczne, zwłaszcza ich wodza, pis-prezesa.

  Prokuratorzy z IPN mogą przejść do zwykłej prokuratury, gdzie wreszcie zajmą się pracą a nie leniuchowaniem na bardzo dobrze płatnych posadkach (w IPN prokurator ma kilka spraw rocznie, zwykły prokurator ma kilkaset takich spraw. W IPN prokurator dostaje dużo wyższą pensję za "walkę pis-polityczną". Propagandziści i służalcy na zlecenie polityczne zawsze są bardzo dobrze wynagradzani).

 • poloniaincalifornia

  Oceniono 13 razy -9

  Chcecie wymazac pamiec o waszych rodakach
  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Med-THeI38w

 • arkady.ronin

  Oceniono 13 razy 13

  A dla mnie to IPN nie ma sensu. To takie dziwne muzeum. Brakuje tylko jeszcze katedry IPN na UW i będziemy mieli kraj jak z Pratcheta.

  Czas kiedy można było kogoś za rękę złapać już minął. Pieniądze z IPN lepiej na PAN przeznaczyć - Ci smutni starsi Panowie chociaż mają szansę coś pozytywnego dla potomnych zostawić.

  Jakie szaleństwo sprowadziło nas do tego by uwieczniać czas pogardy? Jakim dziedzictwem jest IPN dla kolejnego pokolenia? Odpowiem za Siebie - dla mnie IPN nie wnosi niczego do mojego życia, wręcz okrada mnie z czasu bombardując negatywną energią myślową - nie potrzebuje tego - wolę artykuły o nowych inicjatywach, technologiach, lądowaniu lądownika na marsie i temu podobne... IPN jak dla mnie miałby wartość gdyby wysyłał ludzi na księżyc, a on ich tylko wysyła do piekła a to całkiem nudne jest.

 • poloniaincalifornia

  Oceniono 17 razy -7

  IPN mogl miec swoja stala lokacje 10 lat temu w wykupionym budynku. Jak zwykle zawalil Minister odpowiedzialny za to (Lewica). Ataki na IPN to nastepna proba paralizowania Panstwa Polskiego od wewnatrz.
  To na reke zdrajcom takim jak General Jaruzelski, Kiszczak, Walesa nie zapominajac o mordercach narodu Polskiego, ktorzy do dzis bezkarnie spaceruja po Warszawie. Tych, ktorzy wieszali, strzelali w tyl glowy, gwalcili, palili, torturowali obywateli panstwa Polskiego.
  Tusk znowu oklamal narod nie dotrzymujac slowa. Sam byl za lustracja, (tak mowil w telewizji), a teraz co? Dostal nowy rozkaz z Kremla czy z Munchen?
  Ci wszyscy 'tutejsi' nie sa prawdziwymi Polakami, jesli sa za zniszczeniem IPN.
  Ich teza больше не нужны jest gowno prawda!
  Ta instytucja dla przypomnienia nazywa sie Instytut PAMIECI Narodowej i musi przetrwac na nastepne pokolenia. Inaczej w najblizszej przyszlosci narod ten bedzie mowil albo po niemiecku, albo po rosyjsku.
  Chcecie zyc w skansenie Europy? Towarzyszu obudz sie! Po takich jak Wy tez oni przyjda.
  Kto wtedy bedzie chcial lub pamietal o tym?
  To tak jakby na tego typu poroniony i samobujczy pomysl zamknieto Library Of Congress.
  Nie da rady i nie uda sie komunistom zniszczyc tego instytutu pamieci narodowej.
  Wiele i niepotrzebnie pieniedzy poniesie ta walka o byt tak waznej instytucji panstwowej, aczkolwiek prawda, dokumenty i fakty nie zagina. To co tutaj wam pisza w tej gazecie to gowno prawda.

 • peloxxx

  Oceniono 13 razy -7

  A konfidenci chcieli by najlepiej zaorac IPN

 • drasyr

  Oceniono 14 razy 10

  Moja trzynasta propozycja dla IPN to: Likwidacja IPN. Obecnie już nie ma kogo lustrować. Obecni politycy już są zlustrowani z wszystkich możliwych stron, na kogo się chciało znaleźć haka to się znalazło a obecnie IPN to tylko lukratywne miejsce pracy dla prokuratorów zarabiających nie wiadomo dlaczego lepiej od prokuratorów zajmujących się przestępstwami. W dobie szukania oszczędności prace IPN powinny być włączone do zadań Prokuratora Generalnego.

 • gregory502

  Oceniono 6 razy 4

  Ludzie !!!!!!!!!!!
  Donoszenie jak świat swiatem zawsze istniało i chocbyście kupke zrobili to chisterią historii nie zmienicie
  Skąd donosiciel z okresu międzywojennego miał wiedzieć że nastąpi okupacja a po niej "wyzwolenie" nastana inne rządy i donosiciel w słusznej sprawie stał się niesłusznym kapusiem którego należało pognębić albo fizycznie zniszczyć
  Skąd donosiciel z okresu powojennego miał wiedzieć czy donosi słusznie czy niesłusznie Nie przekona mnie nikt że taki miał wiedzieć i basta
  Skad donosiciele z czasów komuny a którzy donosili rosnącej w siłe opozycji miał wiedzieć że słusznie lub niesłusznie donosi
  Skąd dzisiejszy donosiciel ma wiedzieć że słusznie lub niesłusznie donosi
  I deowcy którzy twierdzą że jakiekolwiek donoszenie w jakiejkolwiek sytuacji w jakimkolwiek systemie to są tacy jak Macierewicz który donosicieli starego systemu i służby które miały doskonałe rozeznanie za granicami Polski To taki "ideowiec" to skutecznie rozwalił
  Ludzie donosili, donosza i bedą donosili z roztolicznych powodów Jest zajebiście cieniutka linia między donosami słusznymi i niesłusznymi Dlatego rozgrzeszanie tych donosicieli przez obecne służby, sądy są nieprzekonywujące I są odbierane jako odwet na tych na których są "kwity" Ba to jest odwet niczym nie zawoalowany Są tacy którzy wrzeszczeli o wieszaniu na drzewach czy latarniach Na szczęście Polski i polaków nie doszło do krwawej rewolucji i zniszczeń tak zasobów ludzkich jak i materialnych To dzisiejsi egzorcyści co paliliby na stosach dzisiejszej inkwizycji aż przebieraja odnóżami i piszcza jak świnki że nie jest im dane byc z krwi i kości inkwizytorami i tymi co stosy inkwizycji podpalali Niejednego reka świerzbi aby obozy pozakładać dla byłych aparatczyków, byłych specsłużb i ich donosicieli Jak gdześ w historii takie cuś sie tworzyło i ludzi eksterminowali z takiego czy innego powodu to gawiedź dodatkowo podpuszczona i urobiona jak plastelina wyje jakie to bezeceństwa dokonywano Ale jak nasi inkizytorzy w skrajnych przypadkach też by winowajcom koncentration lagry czy łagry pozakładali to byłoby OK bo tak znów jak plastelinę gawiedź się urabia
  Ponoć większość w tym kraju to katolicy którzy nie jeden raz zgrzeszyli i to ciężko Ale po spowiedzi i odpuszczeniu win komunie jednak bez mrugnięcia okiem przyjmuja
  I odpuść nam nasze winy jako i mu odpuszczamy winowajcom Czy to zostało juz wykreślone I tylko odwet istnieje ???
  A WSTYDŹCIE SIĘ ODWETOWCY !!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje