Trzecia murawa na Narodowym. Droższa niż poprzednie

16.08.2012 07:00
Wymiana murawy na Stadionie Narodowym

Wymiana murawy na Stadionie Narodowym (Fot. NCS)

Ponad pół miliona złotych zapłaci operator Stadionu Narodowego za rozłożenie trawy na płycie boiska. To już trzecia wymiana murawy. Co ciekawe, kosztuje aż o 100 tys. zł drożej niż przed Euro.
Murawę położy spółka Zielona Architektura. Ta sama, która rozwijała na Narodowym rolki darni w lutym, w ogromnym pośpiechu przed planowanym - a potem odwołanym - meczem o Superpuchar. W maju ją zrywała i kładła na Euro nową, bo zażądała tego UEFA. Ta operacja kosztowała 455 tys. zł.

W lipcu przed koncertem Madonny trawa znowu została zerwana. Zadanie to za 200 tys. zł wykonała firma Trawnik Producent ze Szczecina. Daria Kulińska, rzeczniczka spółki Narodowe Centrum Sportu, operatora Stadionu Narodowego, pocieszała wtedy, że kolejne wymiany murawy będą tańsze. - Trzy podstawowe warstwy murawy zostały zebrane i zrzucone obok stadionu w hałdach. Mogą być znów wykorzystane, więc będzie trzeba domówić już tylko samą darń - tłumaczyła.

Jednak stało się inaczej. Zielona Architektura za położenie trawy dostanie 551 tys. zł, czyli o sto tysięcy więcej niż przed Euro. To i tak była najtańsza oferta zgłoszona w przetargu - firmy Trawnik Producent i Polcourt chciały więcej pieniędzy. Powód? Operator stadionu zmienił zdanie i nie chce wykorzystywać podbudowy składowanej na hałdach. Zamiast niej na boisku pod murawą będzie układany cieńszy, elastyczny podkład, tzw. shock pad.

Koszt murawy nie obciąża operatora - jest wyliczany w cenę wynajmu stadionu. Murawa ma być gotowa na 1 września - tego dnia na stadionie odbędzie się mecz futbolu amerykańskiego, w którym zmierzą się gracze zespołów europejskich z graczami z amerykańskich drużyn uniwersyteckich. Osiem dni później na Stadionie Narodowym odbędzie się światowy finał Danone Nations Cup - dziecięcych międzynarodowych mistrzostw w piłce nożnej. Zagrają najlepsze drużyny z 40 krajów i pięciu kontynentów. Polskę reprezentować będzie OZPN Gorzów Wielkopolski.

Operator stadionu wycofuje się z planów docelowego zainstalowania na stadionie tzw. murawy modułowej - trawy na panelach składanych jak puzzle. Krytycznie o takiej nawierzchni wypowiada się UEFA i PZPN, nie wolno byłoby na niej rozgrywać meczów polskiej reprezentacji. Na stadionie na co dzień będzie więc goła betonowa płyta. Na imprezy sportowe NCS murawę chce zamawiać, a najchętniej - tylko na kilka dni wynajmować. Przekonuje, że po jednym meczu jest stosunkowo mało zniszczona i ogrodnicy mogą ją sprzedać, zarabiając na niej dwa razy.

Zobacz także
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • nedlog123

  Oceniono 1 raz 1

  Ależ to musi być pięęęęękna praca być w zarządzie takiego stadionu!

 • gregsmile

  Oceniono 2 razy 0

  a co ta firma robi ze stara trawa? ja ostatnio szukalem w ogrodowych marketach takiej trawy na taras na lato dla dzieci. w sumie taki kwadrat 3 x 3 m bylby dla mnie ok. i nigdzie nie ma takiej murawy do kupienia.

 • afrochinczyk

  Oceniono 4 razy 4

  A po co w ogóle kłaść tę murawę - dla tych naszych kopanych szmaciarzy, co dostają nawet w dupcię od Estonii? Niech grają na Polfie - tam jest murawa adekwatna do ich umiejętności :)

 • xxx-111

  Oceniono 5 razy 1

  Miesięczny koszt utrzymania tego obiektu wynosi około 1,5 mln PLN. Jest zarządzany przez NCS (spółkę Skarbu Państwa). Koszt budowy blisko 2 mld.PLN.

  Stadion nie ma szans zarobić na własne utrzymanie. Będzie miejscem pracy dla znajomych i rodzin (nie moich oczywiście) bo nigdy nie zbankrutuje, gdyż ma kroplówkę podłączoną do budżetu centralnego.

  Pytanie na chooy nam to?

  Z punktu widzenia podatnika najrozsądniej byłoby sprzedać, względnie oddać za darmo komu kolwiek, ostatecznie rozebrać.

 • ergosumek

  Oceniono 12 razy 6

  Na Euro 2012 wyszliśmy jak Zabłocki na mydle, sportowo kompromitacja, stadiony monstra, które nigdy na siebie nie zarobią i z każdym rokiem będą popadać w dewastację.
  Mecze ekstraklasy zapełnią je w góra 20%, POmijając Narodowy, który nikomu nie jest potrzebny, bo Legia ma swój stadion od dobrych wujków...
  PO co nam to było?
  Miliardy POszły jak psu w dupę...a pamiętam radość "ojców chrzestnych" EURO 2012 po losowaniu, cieszyli sie jak głupi do sera.

  Tylko producenci trawy mają POmyślne perspektywy, mogą rozwijać swoje biznesy, zbyt zapewniony.
  Za 20 lat na Narodowym POwtórka z największego bazaru Europy.

 • antekguma1

  Oceniono 6 razy 6

  Kolejna maszynka do kręcenia lodów. Czym drożej tym lepiej. Zwyczajowe 10% lepiej wychodzi od większej sumy.

 • stachu44

  0

  A może by tak: dwa razy papa na lepiku!

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 6

  Zafundowaliśmy sobie nową narodową relikwię.

 • al-ibaba

  Oceniono 1 raz 1

  W kwestii TRAWNIK PRODUCENT Szczecin czy Szczecinek, jak widac dla Pana redaktora to jeden diabeł :|

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje