Tłum pod Finroyal. Wściekli klienci składają pozwy

11.08.2012 13:00
Zamknięte biuro Finroyal we Wrocławiu

Zamknięte biuro Finroyal we Wrocławiu (Fot. Małgorzata Waszkiewicz/ Radio TOK FM)

Wściekli klienci oskarżają parabankową instytucję Finroyal o oszustwo. W Warszawie 30 z nich złożyło już doniesienia do prokuratury. Chwytają się każdej możliwości odzyskania pieniędzy.
Tłumy przybyły na wczorajsze spotkanie informacyjne zorganizowane przez firmę doradczą Butterfly Business Consulting w al. Jana Pawła II, tuż obok zamkniętej siedziby Finroyal.

- Byliśmy z Finroyal po sąsiedzku, więc kiedy oni zamknęli biuro, to do nas przychodziło dziennie kilkadziesiąt osób z pytaniami - mówi Krystian Tkacz. - Zajęliśmy się sprawą z zawodowej ciekawości, a spotkanie zorganizowaliśmy też po to, żeby nie odpowiadać po raz tysięczny na te same pytania.

Doradcy, analizując sprawę, natrafili na całą sieć kruczków prawnych, na których - jak mówią - oparta była działalność Finroyal. Przede wszystkim klienci dali się złapać w pułapkę swobody umów, która w polskim prawie powoduje, że strony zawierające umowę dowolnej treści biorą za nią pełną odpowiedzialność. W umowach z Finroyal znalazł się np. żywcem wyjęty z kodeksu cywilnego fragment odnoszący się do sytuacji pożyczki. - Formalnie rzecz biorąc, pożyczyli państwo właścicielowi Finroyal swoje pieniądze - mówił wczoraj jeden z doradców do zgromadzonych klientów.

- Skoro tak, to niech nam tę pożyczkę odda! - bulwersował się tłum.

Przedstawiciele Butterfly nie mają wątpliwości co do tego, że szefowie Finroyal działali w złej wierze. Wskazali zgromadzonym możliwe ścieżki działania: każdemu zalecają złożenie w prokuraturze zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, na drodze karnej mogą występować o uznanie winy szefa parabanku, a na cywilnej próbować odzyskać pieniądze.

- Ja wniosek złożyłam już dawno, bo pieniędzy nie mogłam odzyskać od maja, a mieliśmy tam z mężem ponad 60 tys. - mówi pani Maria. - Zerwałam wtedy umowę, godząc się na utratę odsetek, byle tylko odzyskać to, co wpłaciłam. Do dziś nie widziałam grosza, ale dla sprawiedliwości tego człowieka trzeba wsadzić za kraty.

- Proszę zauważyć ten majstersztyk: nawet gdyby zmuszono teraz prezesa Andrzeja K. do zwrotu pieniędzy, to i tak wychodzi on na plus, bo duża część klientów zerwała umowy, zrzekając się odsetek i narażając na dodatkowe kary finansowe - wskazywał doradca Tomasz Nowak.

Oszukani to głównie ludzie starsi, którzy na lokatach odkładali jedyne oszczędności. Wczoraj mówili, że chcą walczyć wystepujac wspólnie, składając pozew zbiorowy. Sprawę Finroyal bada prokuratura okręgowa. - Wpłynęło dotąd około 30 zawiadomień - informuje Dariusz Ślepokura, jej rzecznik. - Zarzut oszustwa trudno postawić, muszą być w tej sprawie bardzo mocne dowody złych zamiarów, działania celowego. Łatwiej już dowieść zarzutu niegospodarności, czyli złego zarządzania powierzonym kapitałem. Nie wiadomo jeszcze, czy sprawa kwalifikuje się do pozwu zbiorowego. Jak dotąd Andrzejowi K., właścicielowi Finroyal, postawiono jeden zarzut wynikający z prawa bankowego - gromadzenie środków pieniężnych bez stosownego zezwolenia.

Zobacz także
Komentarze (91)
Zaloguj się
 • barman86

  0

  Pozew zbiorowy www.wspolnypozew.com/grupy/show/pozwy/finroyal

 • kingstonny

  Oceniono 6 razy 2

  Pan Andrzej K.? A gdzie nazwisko tego oskarzonego? Malo tego, nawet jak pan K. zostanie skazany to tez pozostanie anonimowy. ZADEN demokratyczny kraj na swiecie, od Norwegii do Nowej Zelandii, nie troszczy sie tak o ukrycie tozsamosci swoich bandytow jak Polska. No ale, moze to i racja. Wszak mogli by sie obrazic za pokazanie buzi jednego czy drugiego i np. kazac kompanom spalic sedziemu chalupe. Jezeli polski system troskliwego ukrywania tozsamosci bandytow jest taki genialny i prawy, to dlaczego nie ma go zaden demokratyczny kraj? Bo tam, szanowny przestraszony sadzie, tozsamosc bandyty jest oglaszana wszem i wobec w momencie formalnego oskarzenia. Ku przestrodze innym, rozumiesz wysoki - acz strachliwy, sadzie? Ku przestrodze.

 • blski

  Oceniono 3 razy 3

  Dopoki Polacy nie mieli zaoszczedzonego grosza, albo uzywali materaca, to nie bylo klopotu.
  Szkoda tych drobnych ciulaczy ktorzy, w swej naiwnosci, widzieli sie bogaczami.
  Tego rodzaju oszustwa sa popularne na calym swiecie, tysiace zdolnych i wyksztalconych ludzi pracuje w pocie czola zeby oskubac innych z ich oszczednosci. Robia to tez, w majestacie prawa, rzady powodujac inflacje. Mozna dziekowac wolnosci meda, ze przekrety ye wychodza na swiatlo dzienne.
  Nie ludzmy sie, ze wykrycie kilku polozy temu kres. Zlodzieje w garniturach sa znacznie trudniejsi do zlapania niz ten ktory ukradnie samochod, a skazanie takich graniczy z niemozliwoscia jako, ze uzyja swych ukradzionych pieniedzy do najecia najlepszych ekspertow w celu obrony. Ci ktorzy ukradna dostatecznie duzo przejda do klasy miedzynarodowej arystokracji i zostana powazanymi obywatelami np. w Londynie (rosyjscy oligarchowie).

 • jkredman

  Oceniono 2 razy 0

  a pamiętacie jeszcze taki twór o nazwie Warszawska Grupa Inwestycyjna TFI, jej klienci stracili 300 mln zł, ale wtedy nie było medialnej nagonki na organizatorów przekrętu, dlaczego, czy dlatego że wśród doradców byli znani medialni ekonomiści

 • ciotka_ltd

  Oceniono 14 razy 14

  Buhahaha! Przypominam, co mowie tu juz od prawie dwoch tygodni:)
  1) Pozwami mozna sobie tylki wytrzec - i w przypadku Finroyal, i jego WSPOLNIKA Amber Gold
  2) Szmal trzeba bylo 'mrozic', tj. wystepowac do sadu o zabezpieczenie roszczen poki byl na polskich czy brytyjskich kontach tych obu gangsterow, tj. Andrzeja K. i Plichty.
  3) Jesli to nie kolejna falszywa 'sciema', to obie firmy zdazyly juz z Polski wyprowadzic 60 mln funtow, tj.300 mln zlotych przez londynska spolke FRL Capital Ltd.
  4) 27 lipca 2012 roku w brytyjskim rejestrze handlowym dokonano waznych zmian, co do zarzadu i kapitalu tej brytyjskiej spolki zoo.
  a) zarzad FRL objal...Amber Gold na miejsce Andrzeja K. z Finroyal
  b) nowy 'dyrektor' tj. Amber Gold dokapitalizowal FRL Capital suma 60 mln funtow, najprawdopodobnie takze w formie pozyczki (dyrektorom spolek prywatnych to wolno)
  Te dwie operacje pozwalaja na w pelni legalny transfer ogromnych pieniedzy z konta/kont Amber Gold w Polsce na konta FRL Capital w bankach brytyjskich i dalej - znow na podstawie jakiegos lewego deal - chocby na Kajmany, co z UK stosunkowo proste (to nadal terytorium zamorskie Wlk. Brytanii).
  3) Poniewaz brytyjska sprawiedliwosc dziala znacznie szybciej od polskiej radzilam od 1 sierpnia blokade konta brytyjskiej spolki, co mozna bylo zalatwic jednym e-mailem do Investigation and Enforcement Directorate (podawalam pelne dane wraz z mailem i telefonami oraz jak to zrobic, by to konto zamrozono, a powod byl! Tez go podalam), ktory do owego zamrozenia 'do wyjasnienia' nawet nie potrzebuje zgody sadu.
  Niestety, mowienie do Polaka to jak przemawianie dziada do obrazu, a wiec macie 'madrale' to, coscie sami chcieli.:)

 • plusik36

  Oceniono 11 razy 3

  Sprawa pieniędzy które powierzyli w większości niespełna rozumu emeryci. Całe życie opiekowani przez socjalistyczny ( komunistyczny rząd). Gdy coś nie grało szli do partyjnego kacyka i po sprawie. Pogonili komunistów i wpuścili złodziei którzy nazywali siebie kapitalistami. Przynajmniej 30% jest mi po prostu nie żal. Bo zamiast pomóc rodzinie woleli pakować pieniądze w szemrane firmy. Napychali portfele Finrojalowym Amberowym cwaniaczkom. Wszystko pod hasłem odkładania na czarną godzinę. Prawda jest brutalna po 60 roku szpitale nie chcą leczyć. Pieniądze w wysokości do 100 tyś nie pozwolą na zabezpieczenie. Jednak kwota ta rozsądnie zainwestowana w rodzinny biznes przyniesie wielokrotność tej kwoty i to w miarę szybkim terminie.Pozostali poszkodowani też pośrednio mogą sobie śmiało walnąć w piersi. Nie od dziś wiadomo że sądy są opieszałe. Prokuratorzy działają tylko po stronie silniejszych. Przez tyle lat odchodziły rządy. Który z decydentów został dokładnie rozliczony ? Trzeba tak jak na Ukrainie rozliczyć ( nie podejmuję oceny prawdziwości). Wyjdźmy z mentalności państwa kacykowskiego. Mówienie do byłych posłów, ministrów,prezydentów tak jakby dalej nimi byli pomimo że nic konstruktywnego nie wnieśli jest tego przejawem.

 • chango

  Oceniono 7 razy 5

  Te wszystkie fundusze, skoczki.. royal.. Ken.. Barbie.. To zabezpieczenie dla tych co grają na giełdach.. HAZARDZISTÓW bez zasad. System finansowy się sypie to i odkurzacz tu ruszył. Założyli sobie tego typu firemki i golą.. bo mają warunki.. Bo samrują tym, którzy nie widzą niczego złego w robieniu w ch.. i siedzą w sądach, sejmie.. senacie. Są pewni, że będą bezkarni.. a tak nie będzie.

  Gazetki piszą bzdurki tak jakby nie było wczoraj i nie było jutra.. Ruszyło ostatnie plądrowanie przed jesienią. Nie wszystkie budżety zostaną zamknięte w UE.. Umówmy się.. ;)
  Jedzie walec. Przejedzie nie tylko po nas. Ktoś będzie musiał stąd spitalać już wkrótce.

  Następni do golenia są Ci, którzy śmieją się głupio z tych dojonych teraz.

 • maniakon

  Oceniono 7 razy 1

  i tak po opcjach walutowych, micie zielonej wyspy, autostradach rozkradzionych przyszedl czas golenia bardziej namacalnego dla prostaczkow - prosto z ich kieszeni - jak mozna byc tak glupim zeby wlozyc pieniadze do lapy firmom, ktore nie maja zadnych gwarancji bankowych - to oczywiscie mozliwe przez niedoskonalosc polskeigo prawa i t ow kazdej dziedzinie ;D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje