NOP gloryfikował białą siłę z miejskiego tramwaju

06.08.2012 12:04
Przez godzinę jeździli w niedzielę po Wrocławiu tramwajem członkowie rasistowskiego Narodowego Odrodzenia Polski. Wóz okleili swoimi bannerami, a przez megafon wykrzykiwali hasła w stylu "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Wszystko w majestacie prawa, bo tramwaj legalnie wynajęli od MPK.
Tramwaj wyruszył ok. godz. 13 z zajezdni przy ul. Kamiennej. Zgodnie z formularzem MPK za cenę 250 zł za godzinę wynajęła go osoba prywatna. Cel: wycieczka po Wrocławiu dla grupy przyjezdnych znajomych. Trasa praktycznie przez całe centrum miasta: od zajezdni przy ul. Kamiennej, przez dworce PKS i PKP, plac Dominikański, ul. Kazimierza Wielkiego, pl. Jana Pawła II, Podwalem, Piłsudskiego i znów w kierunku zajezdni.

Na papierze przejażdżka wyglądała na niewinną wycieczkę. Jednak po wejściu do wynajętego wozu młodzi ludzie wyciągnęli partyjne transparenty. Motorniczy nie zareagował, podobnie jak wcześniej, na terenie zajezdni, gdy "udekorowali" tramwaj banerami z krzyżem celtyckim, reklamą jawnie ksenofobicznego portalu Fuckpc.com (od fuck political correctness - pieprzyć polityczną poprawność) oraz hasłem "biała siła". Przez okna wykrzykiwali m.in. "raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!".

- Widziałem ich w okolicy ul. Dubois, to było coś strasznego: krzyż celtycki, biała siła i okrzyki przez megafon - opowiada Przemysław, świadek przejazdu.

- Byli głośni i widoczni, nie mam pojęcia, jak miejska spółka, jaką jest MPK, mogła pozwolić na propagandę tego typu. To pytanie powtórzyliśmy Januszowi Krzeszowskiemu z biura prasowego MPK. Nie krył zakłopotania. - Tramwaj na ogólnie dostępnych dla wszystkich zasadach wynajęła osoba prywatna - powtarzał jedynie. Jak ustaliła "Gazeta", osobą tą była Agnieszka Gaszyńska, szefowa wydziału zagranicznego NOP i siostra bardzo aktywnego szefa dolnośląskich struktur organizacji Dawida Gaszyńskiego. Gdy informujemy o tym Krzeszowskiego, ten przyznaje: - Niestety, osoba, która udzieliła zgody na wynajem wozu, nie skojarzyła nazwiska. Pytany o ewentualną odpowiedzialność NOP-owców za wykorzystanie wozu do niezgodnych z przepisami celów propagandowych Krzeszowski znów rozłożył ręce: - Oczywiście nie jest i nigdy nie było naszą intencją wynajmowanie wozów do tego typu celów. Ze strony osoby wynajmującej było to ewidentne nadużycie. Dotychczas nie mieliśmy przepisów, na podstawie których moglibyśmy kogoś takiego ukarać, bo po prostu nie przewidzieliśmy takiej sytuacji. Teraz regulamin wypożyczania tramwajów zostanie zmieniony. Akcji NOP-u dokładnie przyjrzy się policja. - Będziemy analizować zachowania uczestników rejsu, rozmawiać ze świadkami i motorniczym oraz analizować wykrzykiwane i umieszczone na transparentach hasła pod kątem ewentualnego popełnienia przestępstwa - powiedział "Gazecie" Krzysztof Zaporowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. O komentarz do całej sytuacji poprosiliśmy także członka zarządu MPK Patryka Wilda. Gdy opisaliśmy mu sytuację, początkowo był zszokowany. Kilka godzin później, podobnie jak rzecznik spółki, tłumaczył całe zajście "dziurami w regulaminie": - Nie przewidzieliśmy takiego wypadku. Z tego powodu również motorniczy nie wiedział, jak zareagować.

Wild zapowiedział też, że do czasu uchwalenia nowego regulaminu wynajmu tramwajów i autobusów przez MPK usługa ta zostanie zawieszona.

Komentuje Jacek Harłukowicz: NOP - nowa wizytówka miasta

Kilka lat temu działacze NOP zarejestrowali w ratuszu manifestację pod hasłem "dnia obronnych czarnych", podczas której wznosili rasistowskie okrzyki. Teraz znów zakpili sobie z prawa: wykorzystując naiwność MPK, wynajęli tramwaj, by gloryfikować białą rasę. W MPK tłumaczą, że tramwaj wynajęła prywatna osoba i nie można było przewidzieć, do jakich celów go wykorzysta. To rozumiem. Nie rozumiem jednak, dlaczego nikt nie zareagował, gdy okazało się, że zamiast wycieczki tramwajem podróżują nacjonaliści, wrzeszczący przez megafon rasistowskie hasła i machający ludziom przed nosem krzyżem celtyckim, symbolem neofaszystowskim, zabronionym nie tylko w Niemczech, ale i w Polsce.

Mam nadzieję, że ta sprawa jeszcze raz uzmysłowi wszystkim (a urzędnikom w magistracie, do którego należy wynajmująca tramwaje spółka MPK przede wszystkim), że NOP to wcale nie marginalny problem grupki hałaśliwych młodzieńców. Nie mam wątpliwości, że tramwaj z "celtykiem" i hasłami o białej sile to obraz, który dla każdego turysty będzie wspomnieniem z Wrocławia żywym i osobliwym. I nie zatrze go sto tysięcy reklam o "mieście spotkań", które zobaczy potem w "Timesie".

Komentarze (294)
Zaloguj się
 • fodo-modo

  Oceniono 35 razy 25

  Co się czepiacie. To jest ich jedyne i największe osiągnięcie w życiu - są białej rasy.

 • spaiki11

  Oceniono 40 razy 24

  "prawdziwi polacy" nie używaliby angielskich zwrotów Fuckpc.com (od fuck political correctness ) przecież po to znają język ojczysty.....

 • 11krzych

  Oceniono 42 razy 20

  "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę"

  A ja zawsze myślałem, że NOP popiera PiS i Jarosława Kaczyńskiego.

 • auro35

  Oceniono 21 razy 17

  Nędzne dupki, pokrzyczeli pierdoły, a wydaje im się, że są bohaterami i wygrali conajmniej Powstanie Warszawskie. A prawda jest taka, że są nikim i będą nikim.

 • piemont12

  Oceniono 32 razy 16

  NOP----Nazi Ofermy Popaprane....

 • orgelbrant

  Oceniono 29 razy 15

  A policja co robiła przez tę godzinę? Łapała zagrażających bezpieczeństwu rowerzystów po piwku?

 • ks.pedofil

  Oceniono 39 razy 15

  Wszyscy madrzy, a wystarczy popatrzec wstecz i co taka ideologia zrobila nam Polakom i naszym najblizszym. Zapominanie o historii konczy sie wlasnie czyms takim. Wierzyc mozna sobie w co sie chce, ale ta ideologia nie dopuszcza mozliwosci dysputy. Przemoc. Jak pomyslicie ze pisze bzdury, to przejdzcie sie na cmentarz. Tam sa nieme dowody.

 • mister_max_napierdalator

  Oceniono 44 razy 14

  Pisałem że wczoraj na Ślężnej zostałem zaatakowany przez dwoch bandziorów ze zwiniętymi w rulon egzemplażami GW? :-) , całe szczescie uciekłem!!

 • mordred

  Oceniono 64 razy 14

  Czytam co innego, rozumiem co innego. Może jestem idiotą? Nie, nie jestem.
  "Rasiści" wykrzykiwali hasła antykomunistyczne. Krytykowali poprawność polityczną. Nie doczytałem się, aby wykrzykiwali coś pod adresem kolorowych. Nie nawoływali do czystek rasowych lub etnicznych. Wniosek - też jestem rasistą, bo nie podoba mi się polityczna poprawność, co raczej jest słuszne, bo jak widać, także autor tekstu tej poprawności nie lubi i o wolności słowa ma raczej nikłe pojęcie. Legalna organizacja zorganizowała coś w rodzaju happeningu, głosząc swoje poglądy. Jednak te poglądy stoją w sprzeczności z ogólnie przyjętym sposobem myślenia, tak więc budzą oburzenie.
  I żeby nie było - NOP dla mnie to banda oszołomów. I choć się z nimi nie zgadzam, zrobię wszystko, aby mieli prawo te poglądy głosić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane