Awantura o nasypy na obwodnicy. Trzeba będzie rozebrać?

03.08.2012 13:00
Budowa trasy S2 (południowej obwodnicy Warszawy)

Budowa trasy S2 (południowej obwodnicy Warszawy) (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

Na południowej obwodnicy przez złe materiały trzeba rozebrać część nasypów - uważa drogowa dyrekcja. - Nic nie trzeba rozbierać. Nasypy są dobre - odpowiada wykonawca.
Budowa południowej obwodnicy Warszawy od węzła z autostradą do lotniska ma ogromne opóźnienie. Miała być przejezdna przed Euro, ale nic z tego nie wyszło. Końca prac jednak nie widać. Termin zakończenia prac może jeszcze bardziej oddalić się przez konflikt o nasypy na ekspresówce. Generalna Dyrekcja Dróg w wydanym właśnie komunikacie oświadczyła, że "badania laboratoryjne potwierdziły użycie przez wykonawcę nieprawidłowych materiałów przy budowie nasypów".

Wykryto grunty, które zgodnie z normami nie nadają się do użycia w tych miejscach, np. gliny pylaste zwięzłe. GDDKiA poleciła wykonawcy bezzwłoczne usunięcie złych materiałów z nasypów. Skala prac naprawczych byłaby duża, bo według drogowców aż 18 proc. gruntów w nasypach (60 tys. m sześć. - czyli tyle, ile kubatura stacji metra Kabaty) nadaje się do wymiany. To oznaczałoby, że w wielu miejscach trzeba by je rozebrać i zbudować na nowo. Dodatkowo GDDKiA zapowiedziała potrącenie wykonawcy 12 mln zł za użycie złych materiałów i zażądała wydłużenia gwarancji o dodatkowe pięć lat.

Bo to dobre nasypy są

Wykonawca - firma Bilfinger Berger - jest zdziwiony tymi zarzutami. - Uważamy, że nic nie trzeba rozbierać. Nasypy zbudowane są z dobrych materiałów - mówi rzecznik Bilfingera Mateusz Gdowski. Dodaje, że firma nie dostała żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie od GDDKiA, a o zarzutach dowiedziała się ze strony internetowej inwestora. - To, że nasypy są dobre, potwierdziły badania, który przeprowadził niedawno Państwowy Instytut Geologiczny. Mamy też ustne zapewnienia inżyniera kontraktu - firmy Arcadis - że wszystko jest w porządku - dodaje Gdowski.

Nie wiadomo, jak skończy się ta awantura. Dla kierowców oznacza to jednak, że coraz bardziej oddala się termin oddania obwodnicy, a bez niej ciężko jest dojechać z południa Warszawy do autostrady. - Przy konstruktywnej współpracy z inwestorem dałoby się uzyskać przejezdność przed końcem roku - mówi Gdowski. Wydaje się jednak, że ten termin jest już nierealny. Wykonawca narzeka m.in. na to, że wciąż nie wiadomo, co zrobić z odkrytym wysypiskiem śmieci w rejonie ul. Rebusowej w Załuskach za Okęciem.

Zobacz także
 • Południowa obwodnica koło lotniska Okęcie. Tu już leży asfalt. Widać też konstrukcje betonowo-ziemne, które mają chronić przed hałasem. Południowa obwodnica spóźniona. Jest wciąż rozgrzebana
 • Jak się zmieniły trasy warszawiaków? A2 zmieniła trasy warszawiaków: jak jeździmy po kraju?
 • Autostrada A2 Zamykają jezdnię A2. Asfaltują 30 km autostrady
Komentarze (35)
Awantura o nasypy na obwodnicy. Trzeba będzie rozebrać?
Zaloguj się
 • jakub-11111

  Oceniono 28 razy 18

  Gazeta Wyborcza czesto umieszcza artykuly zwiazane z budowa roznych nowych obiektow uzytecznosci publicznej - drog , mostow, stadionow. Wiekszosc z tych artykulow opowiada czytelnikom o horrorach, ktorych autorami sa projektanci i wykonawcy tych obiektow. Zwykle sugerowana jest niefachowosc, zla wola lub oszustwo czy kradziez. Poszkodowanymi jestesmy my wszyscy. Spoleczenstwo Polskie. Rowniez internauci nie kryja oburzenia i w mniej parlamentarnych slowach zlorzecza budowniczym. W moim prostym umysle rodzi sie zas pytanie:
  1. Do czego sluzy GDDKiA?
  2. Dlaczego awantury wynikaja zawsze gdy budowa jest zakonczona?
  3. Czy Gdaka zatrudnia nadzor budowlany?
  4. Czy inspektorzy nadzoru budowlanego kazdego dnia sa na budowie i kontroluja proces technologiczny?
  5. Czy wykonawcy maja listy materialow i dostawcow z ktorych wylacznie moga korzystac przy budowie by zapewnic odpowiednia jakosc zadania?
  6. Czy Gdaka ma laboratorium budowlane do biezacej kontroli?
  6. Jakie interwencje podjela Gdaka w trakcie budowy gdy spostrzegla ze wykonawca odstawia fuche.
  7. Co sadza biegli w tej sprawie?
  To sa najprostsze pytania, ktore same przychodza do glowy po tak glupawym materiale dziennikarskim.

 • rezun-one

  Oceniono 14 razy 14

  "Co zrobić z odkrytym wysypiskiem śmieci w rejonie ul. Rebusowej w Załuskach za Okęciem" dokładnie to co zrobiono w Gdańsku przy budowie stadionu. Śmieci należy wywieść a nie dyskutować. Od dyskusji śmieci nie ubędzie. To jak pokazuje przykład można zrobić bardzo szybko.

 • amelie2

  Oceniono 15 razy 11

  Czyżby wykonawca był tak "niekumaty", nie przeanalizował problemow poprzedników z Austrii? Czy nie można było sprawdzić materiału w trakcie budowy - gdzie nadzór inwestora?
  Przecież wiadomo o co tu chodzi - ktoś z GDDKiA nie dostał tzw. "gratyfikacji".
  Jak tam te sprawy się załatwia należy spytać tych pracowników, którzy się zwolnili, aby nie być zamieszanymi w przekręty.

 • wojtusz

  Oceniono 13 razy 9

  Obwodnica będzie gotowa przed olimpiadą w Warszawie.

 • leszkus18

  Oceniono 7 razy 5

  Sprawa nasypu, to sprawa techniczna, nie polityczna. Nasyp można zbadać, określić jego wytrzymałość, ocenić przyszłe zachowanie. Nie jest to pierwszy nasyp zbudowany w Polsce.

 • darek-broda

  Oceniono 7 razy 5

  Gdy nie wiadomo o co chodzi - to chodzi zapewne o kasę. Normalna zagrywka.

 • ergosumek

  Oceniono 12 razy 4

  Jak sie robi na łapu capu, bo władza POgania, bo tu, panie, Euro2012, to zawsze tak sie kończy.

  Nabudował Donek produktów autostradopodobnych i teraz będą poprawiać do usranej śmierci.

 • buraczyk

  Oceniono 8 razy 4

  Autostrada ma wytrzymać 5 abo10 lat i do wymiany a gdy rozleci się wcześniej to firma ogłosi plajtę. Inżynier kontraktu w Polsce to taka firma tyko ozdobna ale bardzo kosztowna i za nic nie odpowiedzialna.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 13 razy 3

  wszystkie nasze autostrady nadają się do du...po pierwsze : mają dwa pasy a nie trzy...po drugie : wybrano najtańsze oferty.
  Zadaje sobie tylko pytanie : dlaczego takie rzeczy nie dzieją się we Francji, Niemczech UK czy Czechach ? w jakim kraju my mieszkamy ?
  Kler w Komisji Majątkowej ograbił nas z kilku miliardów złotych...a ludzie w szpitalach na korytarzach umierają bo brak pieniędzy...miliony Polaków jadły przez 3 lata sól drogową i ani Sanepid ani Rząd do tej pory nie podały listy przedsiębiorstw które tej soli do jedzenia dodawały..a rak wyjdzie za parę lat..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje