Awantura o nasypy na obwodnicy. Trzeba będzie rozebrać?

Budowa trasy S2 (południowej obwodnicy Warszawy)

Budowa trasy S2 (południowej obwodnicy Warszawy) (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

Na południowej obwodnicy przez złe materiały trzeba rozebrać część nasypów - uważa drogowa dyrekcja. - Nic nie trzeba rozbierać. Nasypy są dobre - odpowiada wykonawca.
Budowa południowej obwodnicy Warszawy od węzła z autostradą do lotniska ma ogromne opóźnienie. Miała być przejezdna przed Euro, ale nic z tego nie wyszło. Końca prac jednak nie widać. Termin zakończenia prac może jeszcze bardziej oddalić się przez konflikt o nasypy na ekspresówce. Generalna Dyrekcja Dróg w wydanym właśnie komunikacie oświadczyła, że "badania laboratoryjne potwierdziły użycie przez wykonawcę nieprawidłowych materiałów przy budowie nasypów".

Wykryto grunty, które zgodnie z normami nie nadają się do użycia w tych miejscach, np. gliny pylaste zwięzłe. GDDKiA poleciła wykonawcy bezzwłoczne usunięcie złych materiałów z nasypów. Skala prac naprawczych byłaby duża, bo według drogowców aż 18 proc. gruntów w nasypach (60 tys. m sześć. - czyli tyle, ile kubatura stacji metra Kabaty) nadaje się do wymiany. To oznaczałoby, że w wielu miejscach trzeba by je rozebrać i zbudować na nowo. Dodatkowo GDDKiA zapowiedziała potrącenie wykonawcy 12 mln zł za użycie złych materiałów i zażądała wydłużenia gwarancji o dodatkowe pięć lat.

Bo to dobre nasypy są

Wykonawca - firma Bilfinger Berger - jest zdziwiony tymi zarzutami. - Uważamy, że nic nie trzeba rozbierać. Nasypy zbudowane są z dobrych materiałów - mówi rzecznik Bilfingera Mateusz Gdowski. Dodaje, że firma nie dostała żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie od GDDKiA, a o zarzutach dowiedziała się ze strony internetowej inwestora. - To, że nasypy są dobre, potwierdziły badania, który przeprowadził niedawno Państwowy Instytut Geologiczny. Mamy też ustne zapewnienia inżyniera kontraktu - firmy Arcadis - że wszystko jest w porządku - dodaje Gdowski.

Nie wiadomo, jak skończy się ta awantura. Dla kierowców oznacza to jednak, że coraz bardziej oddala się termin oddania obwodnicy, a bez niej ciężko jest dojechać z południa Warszawy do autostrady. - Przy konstruktywnej współpracy z inwestorem dałoby się uzyskać przejezdność przed końcem roku - mówi Gdowski. Wydaje się jednak, że ten termin jest już nierealny. Wykonawca narzeka m.in. na to, że wciąż nie wiadomo, co zrobić z odkrytym wysypiskiem śmieci w rejonie ul. Rebusowej w Załuskach za Okęciem.

Zobacz także
 • Południowa obwodnica koło lotniska Okęcie. Tu już leży asfalt. Widać też konstrukcje betonowo-ziemne, które mają chronić przed hałasem. Południowa obwodnica spóźniona. Jest wciąż rozgrzebana
 • Jak się zmieniły trasy warszawiaków? A2 zmieniła trasy warszawiaków: jak jeździmy po kraju?
 • Autostrada A2 Zamykają jezdnię A2. Asfaltują 30 km autostrady
Komentarze (35)
Awantura o nasypy na obwodnicy. Trzeba będzie rozebrać?
Zaloguj się
 • jakub-11111

  Oceniono 28 razy 18

  Gazeta Wyborcza czesto umieszcza artykuly zwiazane z budowa roznych nowych obiektow uzytecznosci publicznej - drog , mostow, stadionow. Wiekszosc z tych artykulow opowiada czytelnikom o horrorach, ktorych autorami sa projektanci i wykonawcy tych obiektow. Zwykle sugerowana jest niefachowosc, zla wola lub oszustwo czy kradziez. Poszkodowanymi jestesmy my wszyscy. Spoleczenstwo Polskie. Rowniez internauci nie kryja oburzenia i w mniej parlamentarnych slowach zlorzecza budowniczym. W moim prostym umysle rodzi sie zas pytanie:
  1. Do czego sluzy GDDKiA?
  2. Dlaczego awantury wynikaja zawsze gdy budowa jest zakonczona?
  3. Czy Gdaka zatrudnia nadzor budowlany?
  4. Czy inspektorzy nadzoru budowlanego kazdego dnia sa na budowie i kontroluja proces technologiczny?
  5. Czy wykonawcy maja listy materialow i dostawcow z ktorych wylacznie moga korzystac przy budowie by zapewnic odpowiednia jakosc zadania?
  6. Czy Gdaka ma laboratorium budowlane do biezacej kontroli?
  6. Jakie interwencje podjela Gdaka w trakcie budowy gdy spostrzegla ze wykonawca odstawia fuche.
  7. Co sadza biegli w tej sprawie?
  To sa najprostsze pytania, ktore same przychodza do glowy po tak glupawym materiale dziennikarskim.

 • rezun-one

  Oceniono 14 razy 14

  "Co zrobić z odkrytym wysypiskiem śmieci w rejonie ul. Rebusowej w Załuskach za Okęciem" dokładnie to co zrobiono w Gdańsku przy budowie stadionu. Śmieci należy wywieść a nie dyskutować. Od dyskusji śmieci nie ubędzie. To jak pokazuje przykład można zrobić bardzo szybko.

 • amelie2

  Oceniono 15 razy 11

  Czyżby wykonawca był tak "niekumaty", nie przeanalizował problemow poprzedników z Austrii? Czy nie można było sprawdzić materiału w trakcie budowy - gdzie nadzór inwestora?
  Przecież wiadomo o co tu chodzi - ktoś z GDDKiA nie dostał tzw. "gratyfikacji".
  Jak tam te sprawy się załatwia należy spytać tych pracowników, którzy się zwolnili, aby nie być zamieszanymi w przekręty.

 • wojtusz

  Oceniono 13 razy 9

  Obwodnica będzie gotowa przed olimpiadą w Warszawie.

 • leszkus18

  Oceniono 7 razy 5

  Sprawa nasypu, to sprawa techniczna, nie polityczna. Nasyp można zbadać, określić jego wytrzymałość, ocenić przyszłe zachowanie. Nie jest to pierwszy nasyp zbudowany w Polsce.

 • darek-broda

  Oceniono 7 razy 5

  Gdy nie wiadomo o co chodzi - to chodzi zapewne o kasę. Normalna zagrywka.

 • ergosumek

  Oceniono 12 razy 4

  Jak sie robi na łapu capu, bo władza POgania, bo tu, panie, Euro2012, to zawsze tak sie kończy.

  Nabudował Donek produktów autostradopodobnych i teraz będą poprawiać do usranej śmierci.

 • buraczyk

  Oceniono 8 razy 4

  Autostrada ma wytrzymać 5 abo10 lat i do wymiany a gdy rozleci się wcześniej to firma ogłosi plajtę. Inżynier kontraktu w Polsce to taka firma tyko ozdobna ale bardzo kosztowna i za nic nie odpowiedzialna.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 13 razy 3

  wszystkie nasze autostrady nadają się do du...po pierwsze : mają dwa pasy a nie trzy...po drugie : wybrano najtańsze oferty.
  Zadaje sobie tylko pytanie : dlaczego takie rzeczy nie dzieją się we Francji, Niemczech UK czy Czechach ? w jakim kraju my mieszkamy ?
  Kler w Komisji Majątkowej ograbił nas z kilku miliardów złotych...a ludzie w szpitalach na korytarzach umierają bo brak pieniędzy...miliony Polaków jadły przez 3 lata sól drogową i ani Sanepid ani Rząd do tej pory nie podały listy przedsiębiorstw które tej soli do jedzenia dodawały..a rak wyjdzie za parę lat..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje