Po kontroli CBA: lotnisko w Modlinie odpiera zarzuty

02.08.2012 11:00
Terminal lotniska w Modlinie w lecie 2012 roku

Terminal lotniska w Modlinie w lecie 2012 roku (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Centralne Biuro Antykorupcyjne przekazało do prokuratury materiały z kontroli przeprowadzonej w spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. - Wykryto nieprawidłowości w zamówieniach publicznych - podał rzecznik CBA. - Nie zgadzamy się z zarzutami - odpierają przedstawiciele spółki.
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzili od 14 maja do 24 lipca kontrolę w spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

Przeprowadzona kontrola wykazała między innymi liczne błędy formalne w dokumentach księgowo-finansowych oraz projektowych sporządzanych przez pracowników spółki. Stwierdzono także nieprawidłowości w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, w tym między innymi zaniżenie wartości przeprowadzanego zamówienia oraz dzielenie go na części. Zdaniem CBA może to świadczyć o celowym wyłączeniu przepisów tej ustawy. - Zgromadzone dotychczas przez funkcjonariuszy CBA materiały zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim - informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

W trakcie postępowania sprawdzano decyzje podejmowane w zakresie zamówień publicznych oraz rozporządzanie mieniem przez spółkę. Weryfikowano także procedury wewnętrzne związane z planowaniem, realizacją i rozliczeniem zamówień udzielonych w latach 2011-2012.

Modlin odpiera zarzuty

Jak powiedziała doradca zarządu spółki zarządzającej lotniskiem Edyta Mikołajczyk, zarząd nie zgadza się z ustaleniami CBA. W zgłoszonych do szefa CBA zastrzeżeniach spółka kwestionuje m.in. ich stwierdzenia, że dopuszczono się licznych błędów formalnych w sporządzonych dokumentach oraz popełnienie nieprawidłowości w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. "Port Lotniczy działa nie tylko zgodnie z prawem, ale i najwyższą troską o środki publiczne" - zapewniła Mikołajczyk.

Wg niej kontrola CBA w spółce jest rutynowym działaniem przy inwestycjach z wykorzystaniem środków publicznych. - Spółka nie podpisała protokołu kontroli ze względu na szereg umotywowanych zastrzeżeń, które zgodnie z prawem 31 lipca złożyła do szefa CBA. Tym samym procedura kontrolna nie została zakończona. (...) Szef CBA jest obowiązany dokonać analizy zgłoszonych przez spółkę zastrzeżeń, a w przypadku stwierdzenia ich zasadności polecić zmianę lub uzupełnienie odpowiedniej części protokołu kontroli - uważa Mikołajczyk.

Nowo powstałe lotnisko w Modlinie przejęło większość ruchu tanich linii lotniczych dla stolicy. Działa od 15 lipca. Lotnisko to może przyjmować wszystkie samoloty z kodu C, czyli takie jak Airbus A320 lub Boeing 737, a także mniejsze. Koszt całej inwestycji związanej z uruchomieniem Portu Lotniczego Warszawa-Modlin to ok. 370 mln zł netto. Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki.Zobacz także
 • Terminal w Modlinie Alarm pożarowy w Modlinie. Ewakuowano terminal lotniska
 • Bus z kanapkami stoi przed terminalem na lotnisku w Modlinie Bus z kanapkami przed terminalem w Modlinie. Chwilowo?
 • Nowa strona lotniska w Modlinie Lotnisko w Modlinie wreszcie ma lepszą stronę WWW
Komentarze (22)
Po kontroli CBA: lotnisko w Modlinie odpiera zarzuty
Zaloguj się
 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 9 razy 9

  Hmm artykulow ze CBA "cos" kontroluje jest mnostwo .................. natomiast nie udalo mi sie przeczytac zeby w wyniku tych kontroli ktos poniosl odpowiedzialnosc karna.

 • 7rybek

  Oceniono 11 razy 7

  Każda publiczna inwestycja zawiera ok. 25% kosztów fikcyjnych tzw. lewe faktury za np. fikcyjne dostawy kruszyw, niewykonane a zafakturowane roboty itp. Kazdy z podwykonawców musi sie temu podporzadkować by dac zarobić prezesom, kierownikom, inspektorom, urzędnikom itp. Dlatego nasze inwestycje sa nierentowne mimo, że ich koszt nie odbiega od kosztów w Zachodniej Europie. Jesteśmy narodem kretaczy, złodzieji i w większości każdy Polak robi jakieś lewe machloje. Służbu pństwowe sa też nieudolne, skolesiowane i skorumpowane.

 • kedar.1982

  Oceniono 6 razy 4

  CBA - Centralne Biuro Analiz... czemu CBA zajmuje się działaniami, które z powodzeniem mógłby wykonać NIK, Urząd Skarbowy, Urząd Kontroli Skarbowej lub zwykły audyt finansowy. Przecież tutaj chodzi o nieprawidłowości, które są wynikiem działania na szkodę spółki EWENTUALNIE połączonego z korupcją. CBA powinno wykryć korupcję, a nie ogólne "złe działania", bo co potem? Proszę przyznaj się pan, że dokonał pan tego za łapówkę? Oczywiście, robiłem to celowe, a pieniądze wziąłem od X.

  A teraz bardziej poważnie, przy takich działaniach CBA będzie musiało wykazać nie tylko sam fakt wyrządzenia szkody, ale również tego, że ta szkoda nie obejmowała zwykłego ryzyka gospodarczego. Ponieważ w przypadku ewentualnego procesu kara musi być w orzecznictwie sądów pojawi się, że w zasadzie każda strata, lub brak idealności jakichkolwiek dokumentów to działanie na szkodę spółki, a skoro tak, to również zwykły Kowalski nie będzie sobie mógł odliczać kosztów, które przyniosły straty - np zakup samochodu, gdy go w pełni nie uda mu się wykorzystać, przy czym o pełni będzie decydować nowy zarządca przedsiębiorstwa Kowalskiego jakiś tam urzędnik... tak w dużym skrócie i uproszczeniu.

 • totylkoja000

  Oceniono 4 razy 4

  przecież to jest inwestycja marszałka z PSLu niejakiego STRUZIKA... i wszystko jasne

 • 1pytanie

  Oceniono 8 razy 4

  PROSZĘ MI PODAĆ ZAMÓWIENIA PUBLICZNE W KTÓRYCH NIE MA PRZEKRĘTÓW ????
  WOLĘ SZUKAĆ BOGA W KOŚCIELE....-------->>>>>>>>>>>>>> :))))))))))))

 • pies_1

  Oceniono 6 razy 4

  Największą nieprawidłowością tego lotniska jest brak klimatyzacji! Leciałem stamtąd w niedzielę, jak było 30 stopni. Samolot się dodatkowo spóźnił 3h , więc po 5h w oszklonej hali nagrzanej na maksa można było zejść po prostu. Poza tym nie ma tam żadnych restauracji, kawiarni itp. tylko 3 automaty z coca-colą i jakimiś batonikami, ale to tylko, jak ktoś przypadkiem ma wystarczająco dużo monet, bo banknotów ani karty nie przyjmują.

 • totus.tytus

  Oceniono 10 razy 4

  Zaraz się jeszcze okaże, że ten "port lotniczy" zbudowano na terenach należących do Kościoła (albo przynajmniej upatrzonych przez jakiegoś tłustego i sprośnego biskupa), i trzeba będzie oddać, albo zapłacić, albo dać w zamian jakieś symboliczne 5000 hektarów.

  A przecież pan biskup przyjechał z pędzlem i wiaderkiem i pokropił... pobłogosławił przekręty? no jak tu teraz żyć, panie premierze? Jak żyć?

  "Dostatnio!" odpowiedzą krewni i znajomi Królika Modlińskiego.

 • aagaj

  Oceniono 3 razy 1

  jeżeli jest nawet sukces, bo coś już otwarto i działa to szybko należy znaleźć jakiegoś winnego i może do paki a inwestycję rozebrać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje