Tysiące nowych rowerzystów na drogach. Będą łamać prawo

Robotnicy instalują specjalne stojaki sytemu

Robotnicy instalują specjalne stojaki sytemu "Veturilo" (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Wyobraźcie sobie, że nagle na ulice Warszawy wyjeżdża kilka tysięcy kierowców świeżych, niedzielnych albo z innych miast. Nie wiedzą, jak jeździć, nie znają topografii, słabo panują nad pojazdem. Straszna wizja? Za kilka dni się ziści.
1 sierpnia wystartuje Veturilo - warszawski system rowerów publicznych. Na początku ma być uruchomionych 57 stacji - będzie w nich tysiąc rowerów. W marcu przybędzie kolejnych 70 stacji i następne tysiąc jednośladów. Jeżeli Veturilo będzie sukcesem, a wszystko na to wskazuje, centrum Warszawy czeka prawdziwy zalew rowerzystów. Z dnia na dzień, głównie w Śródmieściu, pojawić się ich może nawet kilka tysięcy, doliczając do tego cyklistów codziennych. To więcej, niż zbierają przejazdy Warszawskiej Masy Krytycznej!

Różnica jest taka, że masa jedzie raz w miesiącu, trasa jest znana wcześniej, a rowerzyści pedałują w jednym kierunku. Tu będziemy mieli rzesze cyklistów poruszające się po całym centrum, głównie w godzinach szczytu. W dodatku będą jeździć we wszystkich możliwych kierunkach. Do tego na Veturilo nie wsiądą ci najbardziej doświadczeni cykliści. Oni mają własne jednoślady i nie muszą ich wypożyczać. Z roweru miejskiego tłumnie skorzystają natomiast ci, którzy do tej pory rzadko jeździli po mieście oraz turyści. W zderzeniu z kompletnie nieprzygotowanym na to centrum - przy niemal całkowitym braku tam dróg i pasów rowerowych - może oznaczać to tylko jedno: konflikty.

Będą łamać prawo

Nie mam wątpliwości, że wielu użytkowników Veturilo będzie łamać prawo. Myślę, że mało który z tych rowerzystów zdecyduje się jechać lewym pasem Królewskiej czy środkowym pasem Al. Jerozolimskich tylko po to, by poruszać się zgodnie z przepisami (po buspasach, które są na tych ulicach, rowerem jechać nie wolno). Prędzej wybiorą chodnik, na którym będą jeździć po nogach przechodniom. Albo ów buspas, czym narażą się nie tylko na mandat, ale i wrogość kierowców autobusów. Zresztą nawet jeżeli pojadą zgodnie z prawem, też narażą się na złość - tym razem niemogących ich wyprzedzić kierowców.

Mało który z tych rowerzystów będzie też umiał poruszać się po warszawskich skrzyżowaniach z wieloma pasami ruchu. Mało który będzie wiedział, gdzie są odcinki nielicznych dróg rowerowych oraz jak się na nie dostać (co często wcale nie jest oczywiste). Można by tak wymieniać długo.

Oczywiście wszystkie te problemy są znane. Od lat wszyscy - cykliści, piesi, kierowcy - jakoś sobie z nimi radzimy. Miasto też doskonale zdaje sobie z nich sprawę. Tylko że do tej pory rowerzystów przybywało powoli. Kolejne osoby uczyły się współżycia w ruchu miejskim od bardziej doświadczonych użytkowników ulic. Teraz zaś czeka nas prawdziwe tsunami rowerzystów. Problemu braku tras dla cyklistów - i to szczególnie w ścisłym centrum Warszawy - nie można już dłużej ignorować. Infrastruktura rowerowa w Śródmieściu jest nam potrzebna na wczoraj.

Więcej o sprawach rowerzystów przeczytasz na stronie www.polskanarowery.pl.

Zobacz także
 • Rowerzystka na Nowym Mieście Autem wjedziesz na Starówkę. A rowerem nie wolno
 • Miejskie rowery w magazynie na Młocinach Miejskie rowery będą na Pradze. Ale dopiero w 2013 r.
 • Plakat promujący warszawski system wypożyczalni rowerów Veturilo Gwiazda Projektu Warszawiak twarzą wypożyczalni rowerów
Komentarze (55)
Tysiące nowych rowerzystów na drogach. Będą łamać prawo
Zaloguj się
 • kleklektyk

  Oceniono 56 razy 44

  Ale kasandryczna wizja! Prawdziwa hekatomba nastąpi! Drżyjcie ciężarówki, autobusy, śmieciarki i osobówki. PT Redaktor reprezentuje typowe polskie podejście do roweru, jakże bliskie wielu samorządom gminnym - rowery tak, ale kameralnie, góra kilkaset w naszym mieście, tak żeby ładnie wyglądali na fotkach, ale nie zabierali cennego miejsca samochodom.

 • bialoskory

  Oceniono 48 razy 42

  "Tysiące nowych rowerzystów na drogach. Będą łamać prawo".

  wydaje mi sie jednak ze autor tego "headline'a" jest jeszcze wiekszym idiota od autora tekstu.
  choc niewykluczone ze to jedna i ta sama osoba.

  to tak jakbym ja napisal. "wczoraj w polsce urodzilo sie 2000 dzieci, beda lamac prawo"
  i zaraz wyjasnienie. "nie mam watpliwosci ze niektorzy z nich jak dorosna, beda lamac prawo" ;)

 • pindrals

  Oceniono 52 razy 42

  To skandaliczne, co wypisuje autor tekstu. Może obowiązkowy pobyt w którejś z europejskich stolic by się przydał? I obserwacja dziesiątek tysięcy rowerzystów? Wielu polskich samochodziarzom, pogardzającym ludźmi na rowerach czy pieszymi, również powinno na ich koszt zaserwować przymusowa szkolenia, jak się poruszać samochodem, by nie zabijać ludzi. Jak zatrzymywać się przed pasami, by nie zabijać przechodniów. Jak nie wymuszać pierwszeństwa na wszystkich słabszych użytkownikach ruchu.. Bo tylko na wschodzie Europy się rozjeżdża pieszych na przejściach i rowerzystów na ulicach. Chory kraj, chore opinie. Wstyd mi za to chamstwo i wieśniactwo. Szkoda słów.

 • damsob

  Oceniono 44 razy 30

  Redaktor Rafał Muszczynko jest typowym warszawskim debilem. Człowiek normalny by tak kretyńskiego tekstu nie pisał, bo by mu przez myśl takie głupoty nie przeszły.

 • muzzyczny

  Oceniono 32 razy 26

  "Będą łamać prawo"
  autorze Rafale muszczynko oprócz tych bredni są lepsze tematy
  Sądy , sejm , rząd ,urzędy wojewódzkie ,skarbowe ,prezydent, magistrat będą łamać i łamią prawo
  i co?

 • julo57

  Oceniono 33 razy 25

  Codziennie setki nowych kierowców wyruszają na drogi. Siedzą w kilkuset-kilogramowych pojazdach nie potrafiąc się zachować, wymuszając pierwszeństwo, jeżdżąc i parkując na chodnikach i drogach rowerowych. Jeden taki, co dostał auto od rodziców "za maturę" jechał w Toruniu 150 po ulicy i uderzając w tył samochodu poprzedzającego go zabił człowieka. Dostał wyrok "w zawiasach" i 10 lata zakazu prowadzenia pojazdów - za zabicie człowieka. Dlaczego? Bo "młody i niekarany". Proszę nie straszyć rowerzystami, bo to nie oni są sprawcami kilkudziesięciu zabójstw co tydzień na polskich drogach. To kierowcy zabijają ludzi.

 • best.bacha191

  Oceniono 23 razy 21

  Panie Rafale, moze nie bedzie az tak zle, jak to Pan przedstawia. Wystarczy, ze ci "bardziej doswiadczeni uzytkownicy ulic" uznaja pierwszenstwo przemieszczajacego sie na rowerze, jak to sie czyni w cywilizowanym swiecie. A ten "niemogacy wyprzedzic" moze pojdzie po rozum do glowy, ze w centrum latwiej poruszac sie rowerem... Wrogosc w stosunku do rowrzystow to iscie polska specjalnosc!

 • siroctopus

  Oceniono 23 razy 17

  Rower to TAKI SAM POJAZD jak każdy inny kiedy jest na drodze.

  Od tego kierowca ma rozum ,aby z niego korzystał ...podczas jazdy.

  Zacznijmy od tego ,że kierowcy samochodów nie łamią nigdy prawa...

  Autor tej wiadomości powinien najpierw pomyśleć.. czego z całego serca życzę .

 • cwanybolek

  Oceniono 24 razy 16

  Za to barany w metalowych puszkach potrafią się zachować na ulicy wobec rowerzystów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje