Gratka na Stalowej. Znaleźli reklamy sprzed 100 lat

17.07.2012 16:00
Przedwojenne reklamy na ścianach na Stalowej

Przedwojenne reklamy na ścianach na Stalowej (fot. jk)

Praga uchyla kolejny rąbek swoich tajemnic: podczas remontu baru w jednej z kamienic spod farby wyjrzały reklamy z początku XX w.
"Golenie, strzyżenie" głosi napis w języku rosyjskim namalowany na budynku przy ul. Stalowej 37. Szyldy znalazł Janusz Sujecki, varsavianista ze Stowarzyszenia Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK".

Kolejny napis cyrylicą - "Piwo" - znajduje się na elewacji budynku nr 41. - Takie napisy tworzą niezwykły klimat dzielnicy. Przywołuje ducha dawnych czasów - mówi Janusz Owsiany, prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski.

Na Pradze tego typu zabytki można znaleźć w wielu miejscach. - Na Stalowej jest cała przestrzeń bazarowa z dwujęzycznymi reklamami z lat 80. i 90. XIX w. W okolicach ulic Brzeskiej, Konopackiej i Czynszowej również. Warto je konserwować - dodaje Owsiany.

- Na byłym bazarze przy ul. Czynszowej i na ul. Inżynierskiej odkryto już sporo podobnych napisów - mówi Jerzy Majewski, nasz redakcyjny varsavianista. - Najlepiej by było, gdyby wszystkie je odrestaurowano, jak np. ogromny napis na szczytowej ścianie odlewni przy ul. Emilii Plater.

Zobacz także
Komentarze (23)
Zaloguj się
 • aicfar

  0

  No i co z tego, mało mamy reklam w dzisiejszych czasach. Jakiś popapraniec to pisał.

 • michal.setlak

  Oceniono 1 raz 1

  Na ścianie szczytowej budynku przy ul. Małej (od strony Zaokopowej) jest przepiękna przedwojenna reklama pasty Dobrolin, co prawda dość mocno przykopcona, ale na pewno nadająca się do renowacji!

 • uzdek98

  Oceniono 6 razy -6

  niemozliwe, reklamy az sprzed 100 lat... toz to szok, odkrycie na miare atlantydy, niech sie grecy i rzymianie schowaja ze swoimi kamieniami, tutaj byla prawdziwa cywilizacja... staropolska reklama pisana cyrylica
  tylko w POlaczkowie....

 • agdnar479

  Oceniono 6 razy -6

  oj głupie to wszystko

 • afrochinczyk

  Oceniono 10 razy -10

  Ludzie to ogólnie mają taką manię, że jak coś stare, to oczywiście od razu cenne. Stara reklama, stary miedziak, stary znaczek. A za kilkaset lat pewnie będą się zachwycać jak znajdą stare opakowanie po współczesnych fajkach albo jogurcie :) Na mnie takie klimaty nie dzialają

 • gazetaplum

  Oceniono 22 razy -8

  "Najlepiej by było, gdyby wszystkie je odrestaurowano"
  Żeby się czuli jak w domu.
  Klimat lat 40 -tych też warto przypomnieć Z napisami w pęknym języku Goethego.
  Po co. Pytam po co? Czy po to powstała Polska, żeby portrety Hitlera i Cara na murach wisiały.
  Cara na Pradze, Hitlera w W-wie.

 • gazetaplum

  Oceniono 10 razy -6

  A co z reklamami w idysz.

 • sebastianposkier

  Oceniono 9 razy 5

  We Lwowie jest całe mnóstwo polskich reklam na murach, a ile kanałów z polskimi napisami etc...

 • farmer_mendoza

  Oceniono 12 razy 10

  Kupa poniemieckich szyldów niszczała we Wrocławiu przez 70 lat, pewnie do tej pory są jakieś resztki i nikt się nimi nie zajmuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje