Gratka na Stalowej. Znaleźli reklamy sprzed 100 lat

17.07.2012 16:00
Przedwojenne reklamy na ścianach na Stalowej

Przedwojenne reklamy na ścianach na Stalowej (fot. jk)

Praga uchyla kolejny rąbek swoich tajemnic: podczas remontu baru w jednej z kamienic spod farby wyjrzały reklamy z początku XX w.
"Golenie, strzyżenie" głosi napis w języku rosyjskim namalowany na budynku przy ul. Stalowej 37. Szyldy znalazł Janusz Sujecki, varsavianista ze Stowarzyszenia Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK".

Kolejny napis cyrylicą - "Piwo" - znajduje się na elewacji budynku nr 41. - Takie napisy tworzą niezwykły klimat dzielnicy. Przywołuje ducha dawnych czasów - mówi Janusz Owsiany, prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski.

Na Pradze tego typu zabytki można znaleźć w wielu miejscach. - Na Stalowej jest cała przestrzeń bazarowa z dwujęzycznymi reklamami z lat 80. i 90. XIX w. W okolicach ulic Brzeskiej, Konopackiej i Czynszowej również. Warto je konserwować - dodaje Owsiany.

- Na byłym bazarze przy ul. Czynszowej i na ul. Inżynierskiej odkryto już sporo podobnych napisów - mówi Jerzy Majewski, nasz redakcyjny varsavianista. - Najlepiej by było, gdyby wszystkie je odrestaurowano, jak np. ogromny napis na szczytowej ścianie odlewni przy ul. Emilii Plater.

Zobacz także
Komentarze (23)
Gratka na Stalowej. Znaleźli reklamy sprzed 100 lat
Zaloguj się
 • farmer_mendoza

  Oceniono 12 razy 10

  Kupa poniemieckich szyldów niszczała we Wrocławiu przez 70 lat, pewnie do tej pory są jakieś resztki i nikt się nimi nie zajmuje.

 • whitetooth

  Oceniono 8 razy 8

  PSL ma ponad 100 lat :)

 • sebastianposkier

  Oceniono 9 razy 5

  We Lwowie jest całe mnóstwo polskich reklam na murach, a ile kanałów z polskimi napisami etc...

 • fakitol

  Oceniono 8 razy 4

  Piwo i Odlewnia - bezcenne !

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 4

  do dziś
  są takie reklamy
  (np ”bistro”)

 • michal.setlak

  Oceniono 1 raz 1

  Na ścianie szczytowej budynku przy ul. Małej (od strony Zaokopowej) jest przepiękna przedwojenna reklama pasty Dobrolin, co prawda dość mocno przykopcona, ale na pewno nadająca się do renowacji!

 • aicfar

  0

  No i co z tego, mało mamy reklam w dzisiejszych czasach. Jakiś popapraniec to pisał.

 • uzdek98

  Oceniono 6 razy -6

  niemozliwe, reklamy az sprzed 100 lat... toz to szok, odkrycie na miare atlantydy, niech sie grecy i rzymianie schowaja ze swoimi kamieniami, tutaj byla prawdziwa cywilizacja... staropolska reklama pisana cyrylica
  tylko w POlaczkowie....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje