Gratka na Stalowej. Znaleźli reklamy sprzed 100 lat

Przedwojenne reklamy na ścianach na Stalowej

Przedwojenne reklamy na ścianach na Stalowej (fot. jk)

Praga uchyla kolejny rąbek swoich tajemnic: podczas remontu baru w jednej z kamienic spod farby wyjrzały reklamy z początku XX w.
"Golenie, strzyżenie" głosi napis w języku rosyjskim namalowany na budynku przy ul. Stalowej 37. Szyldy znalazł Janusz Sujecki, varsavianista ze Stowarzyszenia Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK".

Kolejny napis cyrylicą - "Piwo" - znajduje się na elewacji budynku nr 41. - Takie napisy tworzą niezwykły klimat dzielnicy. Przywołuje ducha dawnych czasów - mówi Janusz Owsiany, prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski.

Na Pradze tego typu zabytki można znaleźć w wielu miejscach. - Na Stalowej jest cała przestrzeń bazarowa z dwujęzycznymi reklamami z lat 80. i 90. XIX w. W okolicach ulic Brzeskiej, Konopackiej i Czynszowej również. Warto je konserwować - dodaje Owsiany.

- Na byłym bazarze przy ul. Czynszowej i na ul. Inżynierskiej odkryto już sporo podobnych napisów - mówi Jerzy Majewski, nasz redakcyjny varsavianista. - Najlepiej by było, gdyby wszystkie je odrestaurowano, jak np. ogromny napis na szczytowej ścianie odlewni przy ul. Emilii Plater.

Zobacz także
 • Czytelnicy "Gazety" na spacerze po terenie i nowym terminalu lotniska w Modlinie, który odbył się 14 lipca 2012 roku. Oprowadzała Edyta Mikołajczyk z biura prasowego portu. Czytelnicy "Gazety" zwiedzali terminal w Modlinie
 • Inwestycja Kijowska Nowy biurowiec przy Dworcu Wschodnim
 • Budowa metra przy Dworcu Wileńskim Praga cierpi przez stereotypy: boimy się tam mieszkać
Komentarze (23)
Gratka na Stalowej. Znaleźli reklamy sprzed 100 lat
Zaloguj się
 • farmer_mendoza

  Oceniono 12 razy 10

  Kupa poniemieckich szyldów niszczała we Wrocławiu przez 70 lat, pewnie do tej pory są jakieś resztki i nikt się nimi nie zajmuje.

 • whitetooth

  Oceniono 8 razy 8

  PSL ma ponad 100 lat :)

 • sebastianposkier

  Oceniono 9 razy 5

  We Lwowie jest całe mnóstwo polskich reklam na murach, a ile kanałów z polskimi napisami etc...

 • fakitol

  Oceniono 8 razy 4

  Piwo i Odlewnia - bezcenne !

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 4

  do dziś
  są takie reklamy
  (np ”bistro”)

 • michal.setlak

  Oceniono 1 raz 1

  Na ścianie szczytowej budynku przy ul. Małej (od strony Zaokopowej) jest przepiękna przedwojenna reklama pasty Dobrolin, co prawda dość mocno przykopcona, ale na pewno nadająca się do renowacji!

 • aicfar

  0

  No i co z tego, mało mamy reklam w dzisiejszych czasach. Jakiś popapraniec to pisał.

 • uzdek98

  Oceniono 6 razy -6

  niemozliwe, reklamy az sprzed 100 lat... toz to szok, odkrycie na miare atlantydy, niech sie grecy i rzymianie schowaja ze swoimi kamieniami, tutaj byla prawdziwa cywilizacja... staropolska reklama pisana cyrylica
  tylko w POlaczkowie....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje