Powązki: rozbity nagrobek Niewiadomskiego. Wandalizm?

16.07.2012 17:00
Rozbity nagrobek Eligiusza Niewiadomskiego na Starych Powązkach

Rozbity nagrobek Eligiusza Niewiadomskiego na Starych Powązkach (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

Nie wiadomo, czy padł ofiarą wandali, czy ostatnich wichur. Na warszawskich Starych Powązkach uległ zniszczeniu grobowiec Eligiusza Niewiadomskiego, malarza, zabójcy prezydenta Gabriela Narutowicza.
Po pionowej części pomnika pozostał tylko gruz. Tablica z nazwiskiem Niewiadomskiego leży rozbita na kawałki. Prawicowy portal wPolityce.pl, który nagłośnił zniszczenie grobowca, określa to jako dewastację i komentuje: "Bez względu na naszą ocenę tamtego mordu politycznego z grudnia 1922 r., nie możemy pozostać obojętni wobec faktu łamania jednego z podstawowych kanonów naszej, zachodniej i chrześcijańskiej zarazem, cywilizacji: szacunku dla zmarłych i ich doczesnych szczątków".Czy rzeczywiście był to akt wandalizmu? W zarządzie cmentarza nie udało nam się zdobyć w poniedziałek żadnych informacji. O zniszczeniu pomnika nic nie wie policja na Woli.

- Nikt nam nie zgłaszał dewastacji tego grobu - mówi mł. asp. Joanna Banaszewska z Komendy Rejonowej Policji przy ul. Żytniej.

Eligiusz Niewiadomski (1868-1923) był malarzem, historykiem sztuki, długoletnim wykładowcą Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych (dzisiejszej ASP). Miał skrajnie prawicowe, nacjonalistyczne poglądy. Należał do zagorzałych przeciwników wyboru Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta odrodzonej Polski. Pięć dni po jego zaprzysiężeniu - 16 grudnia 1922 r. - podczas wizyty Narutowicza w Zachęcie Niewiadomski dokonał na niego zamachu, oddając trzy strzały z rewolweru. Dwa tygodnie później Niewiadomski został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 31 stycznia 1923 r. pod murem Cytadeli.

Grobem na Starych Powązkach opiekuje się rodzina. Odwiedzają go też grupy narodowców.

Zobacz także
Komentarze (155)
Zaloguj się
 • elzbietaanna

  Oceniono 4 razy -4

  Gdy zaczęłam czytać poniższe komentarze to zaraz założyłam konto by Wam "odpowiedzieć", ale teraz gdy przeczytałam jeszcze więcej tych plugastw już wiem, że nie warto sobie strzępić języka, smutne....!! Poinformuję jedynie przez grzeczność, że grób mojego Przodka jest aktualnie remontowany przez rodzinę.

 • morty90

  Oceniono 3 razy 1

  głupi katole co sie przejmujecie...

 • ulebyk

  Oceniono 9 razy -3

  Szkoda, że brakuje dziś takich ludzi zasad, gotowych poświęcić swoje życie dla słusznej sprawy jak NIewiadomski czy Janusz Waluś. Może udałoby się posprzątać ten burdel w szechterowo-bolkowej III RP.

  P.S. Zbrodniarz stalinowski, bydlak i morderca, braciszek Adasia Michnika dalej żyje w luksusie w Szwecji?

 • tece92a

  Oceniono 5 razy 1

  Chciał być sławny - życzenie realizuje równeż grób. - Wezwać Bieniendę.

 • hans_silesia

  Oceniono 14 razy 2

  Jeden wariat-morderca w ONR i wielka heca.
  Jednak spotkała go sprawiedliwa kara , na taką nie można teraz liczyć.

 • dewes

  Oceniono 14 razy 4

  Należy zachęcać Polaków do nowej aktywności politycznej - każdy świadomy patriota powinien przynajmniej raz w życiu udać się na Powązki i nasr... Niewiadomskiemu na grób. Pamięć po tym bydlaku oraz ideologii, którą prezentuje należy czcić tylko i wyłącznie w ten sposób. Nie rozumiem, czemu jeszcze go stamtąd nie wykopali i nie spławili Wisłą.

 • spr.polsko

  Oceniono 14 razy 8

  Kempie, Romaszewskiemu i Staruchowi cuś się pomyliło?!

 • hippolitkwas

  Oceniono 34 razy 20

  nie możemy pozostać obojętni wobec faktu łamania jednego z podstawowych kanonów naszej, zachodniej i chrześcijańskiej zarazem, cywilizacji: szacunku dla zmarłych i ich doczesnych szczątków".

  Które to kanony absolutnie nie obowiązują gdy malujemy gwiazdy Dawida swastyki i dewastujemy wojenne cmentarze (np.Osów)

 • sanczez_klatkowski

  Oceniono 33 razy 19

  I mamy sie przejmować grobem mordercy ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje