Powązki: rozbity nagrobek Niewiadomskiego. Wandalizm?

16.07.2012 17:00
Rozbity nagrobek Eligiusza Niewiadomskiego na Starych Powązkach

Rozbity nagrobek Eligiusza Niewiadomskiego na Starych Powązkach (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

Nie wiadomo, czy padł ofiarą wandali, czy ostatnich wichur. Na warszawskich Starych Powązkach uległ zniszczeniu grobowiec Eligiusza Niewiadomskiego, malarza, zabójcy prezydenta Gabriela Narutowicza.
Zobacz także
Komentarze (155)
Powązki: rozbity nagrobek Niewiadomskiego. Wandalizm?
Zaloguj się
 • chris30

  Oceniono 85 razy 57

  "Bez względu na naszą ocenę tamtego mordu politycznego z grudnia 1922 r., nie możemy pozostać obojętni wobec faktu łamania jednego z podstawowych kanonów naszej, zachodniej i chrześcijańskiej zarazem, cywilizacji: szacunku dla zmarłych i ich doczesnych szczątków". Piękne zdania, szkoda tylko, że portal je wygłasza z okazji uszkodzenia grobu, o którym nie wiadomo, czy było celowe, a milczał po profanacji grobów żydowskich i wręcz pochwalał akcje przeciw grobom żołnierzy sowieckich z 1920, a nawet 1945 roku.

 • zigzaur

  Oceniono 59 razy 47

  Zabójstwo Prezydenta RP zaledwie po tygodniu sprawowania funkcji rzuciło na świat wieść, że Polska jest krajem niestabilnym i niegodnym zaufania. Zdarzenia polityczne potoczyły się lawinowo:
  - Układ w Rapallo między Niemcami a Rosją, dwoma państwami, które przegrały wojnę światową i szukały rewanżu.
  - Układ w Locarno, gdzie Anglia i Francja nie wymogły na Niemczech pełnego uznania integralności terytorialnej Polski i Czechosłowacji.
  - Berliński układ o nieagresji między Niemcami a Rosją z 14 kwietnia 1926. W tym układzie Niemcy zobowiązały się zachować neutralność wobec kraju, z którym Rosja jest w stanie wojny. W języku praktycznym oznaczało to, że Niemcy nie będą przepuszczać posiłków francuskich i brytyjskich idących na pomoc Polsce w razie rosyjskiej agresji.
  Szczególnie to ostatnie zdarzenie uzasadnia zamach stanu Józefa Piłsudskiego z maja 1926. Chwiejne rządy witosowsko-endeckie nie miałyby autorytetu w Europie.

  Po pierwszym rozbiorze niektórzy działacze konfederacji barskiej (istotny epizod - porwanie Stanisława Augusta) mówili:
  "Byliśmy durni ale chcieliśmy dobrze!"

 • mitochondrium

  Oceniono 53 razy 41

  pytanie zasadnicze: dlaczego ten morderca zostal pochowany na Powazkach, ktore kojarza sie raczej jako miejsce wiecznego spoczynku ludzi prawych i zasluzonych?

  Doczesne szczatki tego osobnika powinny zostac zakopane tam, gdzie dokonal swego nedznego zywota, pod murem Cytadeli.

  A pochowanie go na Powazkach to prawie taki sam skandal jak symboliczna desakralizacja Wawelu spowodowana pochowaniem tam Kaczynskiego :(

 • lelontm2

  Oceniono 51 razy 41

  Ciekawe, że argumentacji o chrześcijańskim szacunku dla grobów portale prawicowe nie stosują gdy niszczone są nagrobki żołnierzy radzieckich.

 • synanki

  Oceniono 51 razy 39

  jest trup jest impreza...kolejna okazja dla nekrofili z pewnej partii...tak tylko nieśmiało podpowiadam.

 • szats69

  Oceniono 55 razy 39

  " "Bez względu na naszą ocenę tamtego mordu politycznego z grudnia 1922 r., nie możemy pozostać obojętni wobec faktu łamania jednego z podstawowych kanonów naszej, zachodniej i chrześcijańskiej zarazem, cywilizacji: szacunku dla zmarłych i ich doczesnych szczątków".
  -----------------
  Akurat, wpolityce.pl nagłośnili to właśnie dlatego, że był to niewiadomski a nie nikt inny, jakoś nie dbają o szacunek dla dewastowanych cyklicznie cmentarzy żydowskich. A że tak przy okazji zapytam: co on robi na Powązkach?

 • matka_bosaka

  Oceniono 48 razy 36

  Jest to grób mordercy, nie działacza politycznego, nie artysty, tylko mordercy.

 • lef_1

  Oceniono 45 razy 33

  Jakoś nie przeszkadzało im dewastowanie grobów żołnierzy rosyjskich.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje