Powązki: rozbity nagrobek Niewiadomskiego. Wandalizm?

Rozbity nagrobek Eligiusza Niewiadomskiego na Starych Powązkach

Rozbity nagrobek Eligiusza Niewiadomskiego na Starych Powązkach (Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta)

Nie wiadomo, czy padł ofiarą wandali, czy ostatnich wichur. Na warszawskich Starych Powązkach uległ zniszczeniu grobowiec Eligiusza Niewiadomskiego, malarza, zabójcy prezydenta Gabriela Narutowicza.
Po pionowej części pomnika pozostał tylko gruz. Tablica z nazwiskiem Niewiadomskiego leży rozbita na kawałki. Prawicowy portal wPolityce.pl, który nagłośnił zniszczenie grobowca, określa to jako dewastację i komentuje: "Bez względu na naszą ocenę tamtego mordu politycznego z grudnia 1922 r., nie możemy pozostać obojętni wobec faktu łamania jednego z podstawowych kanonów naszej, zachodniej i chrześcijańskiej zarazem, cywilizacji: szacunku dla zmarłych i ich doczesnych szczątków".Czy rzeczywiście był to akt wandalizmu? W zarządzie cmentarza nie udało nam się zdobyć w poniedziałek żadnych informacji. O zniszczeniu pomnika nic nie wie policja na Woli.

- Nikt nam nie zgłaszał dewastacji tego grobu - mówi mł. asp. Joanna Banaszewska z Komendy Rejonowej Policji przy ul. Żytniej.

Eligiusz Niewiadomski (1868-1923) był malarzem, historykiem sztuki, długoletnim wykładowcą Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych (dzisiejszej ASP). Miał skrajnie prawicowe, nacjonalistyczne poglądy. Należał do zagorzałych przeciwników wyboru Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta odrodzonej Polski. Pięć dni po jego zaprzysiężeniu - 16 grudnia 1922 r. - podczas wizyty Narutowicza w Zachęcie Niewiadomski dokonał na niego zamachu, oddając trzy strzały z rewolweru. Dwa tygodnie później Niewiadomski został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 31 stycznia 1923 r. pod murem Cytadeli.

Grobem na Starych Powązkach opiekuje się rodzina. Odwiedzają go też grupy narodowców.

Zobacz także
 • Budowa ekranów akustycznych wzdłuż cmentarza na ul. Ryżowej Stawiają ekrany nawet przy cmentarzu. Dla zmarłych?
 • Pogrzeb Andrzeja Łapickiego na Powązkach Warszawa pożegnała Andrzeja Łapickiego. "Umarł we śnie"
 • Ekshumacja na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Ruszyły ekshumacje na Powązkach. Szukają ofiar terroru
Komentarze (155)
Powązki: rozbity nagrobek Niewiadomskiego. Wandalizm?
Zaloguj się
 • chris30

  Oceniono 85 razy 57

  "Bez względu na naszą ocenę tamtego mordu politycznego z grudnia 1922 r., nie możemy pozostać obojętni wobec faktu łamania jednego z podstawowych kanonów naszej, zachodniej i chrześcijańskiej zarazem, cywilizacji: szacunku dla zmarłych i ich doczesnych szczątków". Piękne zdania, szkoda tylko, że portal je wygłasza z okazji uszkodzenia grobu, o którym nie wiadomo, czy było celowe, a milczał po profanacji grobów żydowskich i wręcz pochwalał akcje przeciw grobom żołnierzy sowieckich z 1920, a nawet 1945 roku.

 • zigzaur

  Oceniono 59 razy 47

  Zabójstwo Prezydenta RP zaledwie po tygodniu sprawowania funkcji rzuciło na świat wieść, że Polska jest krajem niestabilnym i niegodnym zaufania. Zdarzenia polityczne potoczyły się lawinowo:
  - Układ w Rapallo między Niemcami a Rosją, dwoma państwami, które przegrały wojnę światową i szukały rewanżu.
  - Układ w Locarno, gdzie Anglia i Francja nie wymogły na Niemczech pełnego uznania integralności terytorialnej Polski i Czechosłowacji.
  - Berliński układ o nieagresji między Niemcami a Rosją z 14 kwietnia 1926. W tym układzie Niemcy zobowiązały się zachować neutralność wobec kraju, z którym Rosja jest w stanie wojny. W języku praktycznym oznaczało to, że Niemcy nie będą przepuszczać posiłków francuskich i brytyjskich idących na pomoc Polsce w razie rosyjskiej agresji.
  Szczególnie to ostatnie zdarzenie uzasadnia zamach stanu Józefa Piłsudskiego z maja 1926. Chwiejne rządy witosowsko-endeckie nie miałyby autorytetu w Europie.

  Po pierwszym rozbiorze niektórzy działacze konfederacji barskiej (istotny epizod - porwanie Stanisława Augusta) mówili:
  "Byliśmy durni ale chcieliśmy dobrze!"

 • mitochondrium

  Oceniono 53 razy 41

  pytanie zasadnicze: dlaczego ten morderca zostal pochowany na Powazkach, ktore kojarza sie raczej jako miejsce wiecznego spoczynku ludzi prawych i zasluzonych?

  Doczesne szczatki tego osobnika powinny zostac zakopane tam, gdzie dokonal swego nedznego zywota, pod murem Cytadeli.

  A pochowanie go na Powazkach to prawie taki sam skandal jak symboliczna desakralizacja Wawelu spowodowana pochowaniem tam Kaczynskiego :(

 • lelontm2

  Oceniono 51 razy 41

  Ciekawe, że argumentacji o chrześcijańskim szacunku dla grobów portale prawicowe nie stosują gdy niszczone są nagrobki żołnierzy radzieckich.

 • synanki

  Oceniono 51 razy 39

  jest trup jest impreza...kolejna okazja dla nekrofili z pewnej partii...tak tylko nieśmiało podpowiadam.

 • szats69

  Oceniono 55 razy 39

  " "Bez względu na naszą ocenę tamtego mordu politycznego z grudnia 1922 r., nie możemy pozostać obojętni wobec faktu łamania jednego z podstawowych kanonów naszej, zachodniej i chrześcijańskiej zarazem, cywilizacji: szacunku dla zmarłych i ich doczesnych szczątków".
  -----------------
  Akurat, wpolityce.pl nagłośnili to właśnie dlatego, że był to niewiadomski a nie nikt inny, jakoś nie dbają o szacunek dla dewastowanych cyklicznie cmentarzy żydowskich. A że tak przy okazji zapytam: co on robi na Powązkach?

 • matka_bosaka

  Oceniono 48 razy 36

  Jest to grób mordercy, nie działacza politycznego, nie artysty, tylko mordercy.

 • lef_1

  Oceniono 45 razy 33

  Jakoś nie przeszkadzało im dewastowanie grobów żołnierzy rosyjskich.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje