Boże Ciało. Człowiek-motyl tym razem jako pielęgniarka

marpie
07.06.2012 11:42
A A A Drukuj
Czerwiec 2011: Paweł Hajncel jako motyl na procesji Bożego Ciała

Czerwiec 2011: Paweł Hajncel jako motyl na procesji Bożego Ciała (Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta)

Paweł Hajncel, łódzki artysta znany jako człowiek-motyl, po raz trzeci wziął udział w procesji Bożego Ciała. Tym razem performer wystąpił przed warszawską publicznością wiernych. W stroju pielęgniarki i blond włosach rozdawał uczestnikom procesji butelki z "Wodą trzeźwiącą umysł"
Msza św. w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu zaczęła się o godz. 10. Po jej zakończeniu wierni wezmą udział w procesji. Tradycyjnie dołączy do nich Hajncel. W tym roku artysta nie działa jednak w pojedynkę - towarzyszy mu Jacek Gmach, również absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórcy są przebrani za pielęgniarki, na głowach mają peruki. Na drodze prowadzącej uczestników pochodu z kościoła do pierwszej stacji artyści będą rozdawać butelki z wodą mineralną, na których etykietach umieszczono napisy: "Woda trzeźwiąca umysł" oraz "Żywa woda".

Hajncel ma 45 lat. Mówi o sobie: "uczeń Andrzeja Łobodzińskiego, Bohumila Hrabala, Petera Singera i Slavoja Žižka". Pasje artystyczne rozwija dwutorowo: w pracowni i przestrzeni publicznej. Jest malarzem, rysownikiem, autorem filmów wideo i performerem. Współpracuje z tygodnikiem "Przekrój", w którym publikuje cykl "Tekturowo", swoisty pamiętnik. Tam zamiast tekstu przedstawia malowane historie. Są przeróżne: o polityce i życiu codziennym. Szczególną sławę przyniosły Hajnclowi performance wykonywane co roku w Boże Ciało. Twórca w 2009 roku założył kostium białego misia, a w 2011 motyla, i w przebraniu dołączył do procesji wiernych. Wiosenny taniec Hajncla niektórych bawi, innych oburza. Ks. Ireneusz Kulesza, proboszcz łódzkiej archikatedry, wniósł zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Prokuratura umorzyła sprawę, a Hajncel, niezrażony, wciąż podejmuje artystyczny dialog.

Tagi:

 • 158
Komentarze (644)
Zaloguj się
 • dylesid

  Oceniono 123 razy 83

  "Wodą trzeźwiącą umysł" powinno sie dodawać do wodociagów. Akcja super!

 • jami100

  Oceniono 109 razy 67

  Woda tzreżwiąca umysł jest potrzebna nie tylko na Boże Ciało. Dla Maciarewicza, Rydzyka i rzeszy Moherów, i wielu innych przyćmionych umysłów. Oby zechciała działać!

 • davee

  Oceniono 80 razy 50

  brawa dla tego pana.ma większa jaja niż wy wszyscy wzięci homofobi,antysemici,prawicowcy i inni neofaszyści

 • wasserski

  Oceniono 100 razy 50

  Chociaz ten jeden nie ma zryte pod beretem w tym kato-talibanie BRAWO ŁÓDZ

 • jagoda491

  Oceniono 83 razy 43

  Księżom, moherom i pozostałym klęczonom-oszołomom woda trzeźwiąca umysł potrzebna jest bardziej niż tlen. Pytanie, czy zadziała. Brawo dla performera. Ileż to ulic było dzisiaj nieprzejezdnych,bo na całej szerokości blokowanych, pilnowanych przez policję. Ciekawe,gdyby karetka musiała przejechać.
  Podziwiam p. Hajncela.

 • meggi_linel

  Oceniono 52 razy 30

  Dziś śmiejemy się z dawnych Egipcjan , którzy oddawali cześć bogom, kapłanom, faraonowi.Pan ''motyl" ( w tym roku pielęgniarka) ma własne zdanie w temacie oddawania czci dzisiejszym bogom na ziemi ( panom w czarnych sukienkach). Ma do tego prawo.Nie każdy musi wierzyć w katolickie baśnie.Ma takie samo przebywać na ulicy i robić dziwne rzeczy jak i inni .Dlaczego od razu ma to być chory człowiek.Za ileś tam lat panowie w sukienkach znikną ( tak jak dziś nie ma kapłanów w Egipcie). Kościół katolicki to dziś biznes , który z wiarą nie ma nic wspólnego.Gwałty, molestowania, żądza władzy i ... pieniądze, pieniądze, pieniądze dajcie drodzy wierni

 • synanki

  Oceniono 50 razy 28

  on i tak wygląda normalniej od tych facetów przebranych w kolorowe firanki ze złotymi łańcuchami na piersiach

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 41 razy 25

  wolny kraj - skoro jednym wolno przeszkadzać w paradzie równości, to innym też wolno przeszkadzać w paradzie katolików. Jednym przeszkadza "promocja zboczeń", innym "promocja guseł". Polska to wolny kraj i każdy kto ma ochotę przebrać się za motyla, pielęgniarkę albo biskupa z purpurowym pomponem ma do tego prawo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najważniejsze informacje