Po katastrofie na Powązkach: Za groby odpowiada rodzina

Kto sfinansuje odbudowę zawalonego tydzień temu muru Starych Powązek i naprawę kilkudziesięciu grobów zniszczonych podczas katastrofy? - Za każdy grób odpowiada przede wszystkim rodzina - mówi rzecznik kurii.
Dziś na Starych Powązkach odbędzie się kontrola miejsca katastrofy. Organizuje ją Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, a uczestniczyć mają też przedstawiciele zarządu cmentarza i powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Sprawdzane będą przyczyny upadku muru, oceniana będzie skala zniszczeń. Gospodarz nekropolii dostanie zalecenia dotyczące sposobu odbudowy muru i zabezpieczenia dalszej jego części, która może się zawalić.

Stare ceglane ogrodzenie oddzielające katolicki Cmentarz Powązkowski od Cmentarza Żydowskiego przewróciło się w zeszłym tygodniu na długości kilkudziesięciu metrów. Od dawna było w bardzo złym stanie. Runęło na blisko 70 najbliższych grobów po stronie katolickiej.

Właścicielem Starych Powązek jest Kościół katolicki. Ponieważ to najcenniejsza warszawska nekropolia, wpisana do rejestru zabytków, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków nie wyklucza pomocy finansowej miasta przy odbudowie muru. Najstarsze ze zniszczonych nagrobków chciałby odrestaurować Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. A kto naprawi nowsze groby? Według powiatowego inspektora nadzoru budowlanego Andrzeja Kłosowskiego odpowiedzialność za zniszczenia spowodowane przewróceniem się muru ponosi jego właściciel, czyli Kościół. Ale warszawska kuria metropolitalna do tej odpowiedzialności się nie poczuwa.

- Za groby odpowiada przede wszystkim rodzina. Są towarzystwa ubezpieczeniowe, w których można je ubezpieczyć, np. na wypadek aktów wandalizmu. Zarząd cmentarza nie może brać odpowiedzialności za każdy grób - mówi ks. prałat Rafał Markowski, rzecznik kurii.

Przewrócenie się muru nie było jednak aktem wandalizmu, lecz konsekwencją jego fatalnego stanu, a więc braku remontu przez gospodarza. Stare Powązki są ubezpieczone. Czy poszkodowani mogą liczyć na zwrot kosztów napraw nagrobków z polisy cmentarza? Ks. Rafał Markowski odpowiada niejednoznacznie: - Najpierw muszą być zbadane okoliczności tego, co się stało. Bez tego żadne towarzystwo nie wypłaci pieniędzy.

Więcej o:
Komentarze (147)
Po katastrofie na Powązkach: Za groby odpowiada rodzina
Zaloguj się
 • 1954janusz

  Oceniono 59 razy 55

  za zgwałcone dzieci też odpowiada rodzina . czarna zaraza odpowiada tylko za dostatnie życie pedofilii i homoseksualistów w sutannach

 • dawniejyaaa

  Oceniono 56 razy 54

  "Za groby odpowiada przede wszystkim rodzina. Są towarzystwa ubezpieczeniowe, w których można je ubezpieczyć, np. na wypadek aktów wandalizmu. Zarząd cmentarza nie może brać odpowiedzialności za każdy grób - mówi ks. prałat Rafał Markowski, rzecznik kurii."

  Parafrazując kpt. Wagnera z "C.K. dezerterzy"
  Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych wystarczająco mocnych słów ,żeby określić bezczelność i arogancję kleru KK w tym kraju.

 • sluziniec

  Oceniono 51 razy 51

  "Za każdy grób odpowiada przede wszystkim rodzina"

  A to groby się zawaliły, czy mur?

 • antybiurokrata

  Oceniono 45 razy 45

  "Za każdy grób odpowiada przede wszystkim rodzina - mówi rzecznik kurii"

  A kuria odpowiada tylko za zbieranie podatkow od grobow i wydawanie ich na mercedesy dla biuskupow i zupelnie nie ma obowiazku nawet trzymac mur w stanie niezagrazajacym bezpieczenstwu, tak?

  Tak samo jak kosciol nie odpowiada za to ze lekcje religii sa wykorzystywane jako pole do popisu dla koscielnych pedofili.

  Biskupi dobijaja wiare w Polsce i sa za glupii aby to nawet zauwazyc. PZPR byl 10 razy mniej skorumpowany od tych chamow.

 • snurfik

  Oceniono 41 razy 41

  To kosciol nie ubezpieczyl cmentarza? A jakby mur sie komus na glowe zwalil to tez odpowiada za to rodzina?

 • dziadekjam

  Oceniono 39 razy 39

  "Za każdy grób odpowiada przede wszystkim rodzina - mówi rzecznik kurii"
  ======================================================
  Święte słowa!! Ku(RW)ia odpowiada tylko i wyłącznie za zbieranie opłat.
  Za grób odpowiada rodzina. Nawet dalej bym poszedł z odpowiedzialnością. Za grób odpowiada UŻYTKOWNIK, czyli NIEBOSZCZYK.

 • tadestades

  Oceniono 38 razy 36

  ......są tez towarzystwa ubezpieczeniowe w których własciciel muru mógł się ubezpieczyć..... - o tym już ksiądz-rzecznik nie pomyślał.....

 • marsyas

  Oceniono 36 razy 34

  "Za groby odpowiada rodzina"

  Kolejny samobój Kościoła.

 • 7rewrer7

  Oceniono 33 razy 33

  Ludzie ,opamiętajcie się jak i politycy.Kościół to są mury a nim rządzi chłop w sukience.A ja nie widziałem by księża komuś pomagali.Brać pieniądze to za wszystko biorą tylko nie dawać jak komuś krzywda się dzieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX