Ile kosztują przenosiny NFZ? Tajne. "Bo będzie afera"

13.02.2012 07:00
Budowa nowego biurowca NFZ przy Czerniakowskiej

Budowa nowego biurowca NFZ przy Czerniakowskiej (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Mazowiecki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadza się do nowego biurowca. Ile za niego zapłaci? To informacja tajna, bo - jak tłumaczą urzędnicy - "zaraz zrobi się aferę, że pałace kupujemy"
Kilka dni temu mazowiecki oddział NFZ dostał zgodę centrali na wynajęcie biur od firmy SGI Baltis. Ten szczeciński deweloper buduje pięciopiętrowy gmach przy ul. Czerniakowskiej, w pobliżu skrzyżowania z Bartycką. To tu ma przeprowadzić się mazowiecki oodział Funduszu. Przez ostatnie pięć lat jego siedziba znajdowała się w wieżowcu Oxford Tower przy ul. Chałubińskiego, w samym centrum. Urzędnicy zajmują w nim ok. 4,2 tys. biur, na parterze działa punkt obsługi klientów. Budynek przy Czerniakowskiej ma być gotowy pod koniec 2012 r., zaoferuje ok. 8,7 tys. m kw. biur. Trudniej tu będzie jednak dotrzeć interesantom, zwłaszcza starszym. Biurowiec stoi przy Wisłostradzie, przez którą nie ma przejść dla pieszych - przechodzić trzeba po kładce.

Nie muszę wszystkiego mówić

Ile będzie kosztować przeprowadzka? - Ojej, musi pan o tym pisać? Zaraz rzucą się na nas tabloidy, będą wytykać, że pałace sobie kupujemy. Przyczepiają się o każdy samochód służbowy - narzekała Wanda Pawłowicz, rzeczniczka mazowieckiego NFZ, gdy zadzwoniłem do niej z prośbą o informacje.

Zażyczyła sobie listy pytań mailem. Dzień później przysłała zwięzłą odpowiedź. "Dostaliśmy zgodę na wynajem biur z prawem pierwokupu. Powody, dla których powinniśmy zmienić siedzibę, są różne. Przede wszystkim w obecnej siedzibie warunki pracy są w poważnym stopniu niezgodne z przepisami bhp. Mamy też problemy z funkcjonowaniem sieci komputerowej (...). Także koszty wynajmu w nowym budynku będą znacznie niższe, czyli o 22 zł mniej za metr niż obecnie. Niestety, ze względu na tajemnicę handlową nie możemy podać, ile płacimy za wynajem pomieszczeń biurowych w budynku przy ul. Chałubińskiego". Zignorowała pytania o to, ile będzie kosztować nowa siedziba, jaką powierzchnię NFZ zamierza wynająć i czemu wybrano biurowiec przy Czerniakowskiej. Zadzwoniłem, żeby upomnieć się o te informacje.

- Proszę pana, ja dzisiaj mam wolne.

- Pytania wysłałem w czwartek, kiedy była pani w pracy. Jak wybraliście firmę SGI Baltis?

- No był przetarg...

- Kto w nim startował, jakie były warunki?

- To było ze dwa lata temu, nie powiem panu tak z głowy. Ceny też nie podam. Nie podpisaliśmy jeszcze umowy z deweloperem, podanie kwot mogłoby zaszkodzić transakcji. Nie muszę wszystkiego mówić dziennikarzom, nie jesteście urzędem skarbowym ani Najwyższą Izbą Kontroli - ucięła Wanda Pawłowicz.

Brnięcie w tajemnicę to absurd

- To są jakieś żarty - komentuje Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego. - Instytucja zarządzająca olbrzymimi publicznymi pieniędzmi powinna szczególnie uważać, jak informuje o wydawaniu tych pieniędzy. Zwłaszcza kiedy chodzi o wydatki nie na główny cel, czyli w tym wypadku leczenie ludzi, tylko na obsługę tego celu. Rozumiem, że umowa z deweloperem nie jest podpisana, ale jego oferta, z którą wygrał przetarg, powinna być ujawniona. W interesie Funduszu rzeczniczka nie tylko powinna powiedzieć jak najwięcej o nowej siedzibie, ale wręcz tę informację sama podać wcześniej.

Ogłoszenie o przetargu próbowałem znaleźć w internetowym biuletynie informacji publicznej mazowieckiego NFZ. W archiwum jest tylko na zapewnienie siedziby, ale ten z 2004 r., który wygrał właściciel biurowca Oxford Tower.

- NFZ jest instytucją publiczną zobowiązaną do jawności. Biura w Warszawie są drogie, nowa siedziba mazowieckiego funduszu na pewno będzie sporo kosztować. Powinien być ogłoszony nieograniczony przetarg, jeżeli nie ma go w biuletynie informacji publicznej, to jest to bardzo dziwne - zdumiewa się poseł Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. - Wypowiedź pani rzecznik jest skandaliczna, nikt nie pytał przecież o jej prywatne pieniądze. Brnięcie w tajemnice w sytuacji, gdy trwa dyskusja o wydatkach NFZ, jest absurdalne. Poruszę sprawę na komisji zdrowia. Jest dobra okazja, w środę będziemy badać sprawozdanie finansowe NFZ.

Zobacz także
Komentarze (82)
Zaloguj się
 • 2-julita

  0

  nic dziwnego że podnosi się wiek emerytalny , trzeba utrzymać te molochy i tabuny biurokratów, a na utrzymanie szpitali i leki nie ma pieniędzy, to wszystko z naszych składek

 • villk

  Oceniono 1 raz 1

  w ramach zasobu publicznego chiałbym, zobacyzc na stronioe nfz wszytkie dokumenty pretargowe.... i chiałbym zeby to dla pani rzecznik i jej szefa było oczywiste ....

 • konkretna.informacja

  Oceniono 3 razy 3

  A wszystko to możliwe dzięki Tuskowi i PO, którzy w zeszłym roku wprowadzili ustawe o UTAJNIENIU INFORMACJI PUBLICZNEJ.


  Lemingi nawet nie widzą tu hipokryzji i przeciwstawności wyrazów

  TAJNA - PUBLICZNA informacja.  Przecież to normalne, a liczy się tylko, że nie ma kaczora. Tylko. Nic innego nie jest ważne. Tylko Kaczyński jest ważny.

  Tak czytałem na wyborczej, więc wiem - wyborcza nigdy się nie myli, więc można jej wierzyć bezkrytycznie.

 • kharper

  Oceniono 1 raz 1

  a przetargi gdzie?

 • kharper

  0

  w waszych ukochanych USA social security to taki nfz w blaszakch biura qfa majom

 • villk

  0

  "Trudniej tu będzie jednak dotrzeć interesantom, zwłaszcza starszym. Biurowiec stoi przy Wisłostradzie, przez którą nie ma przejść dla pieszych - przechodzić trzeba po kładce."

  niema to jak frontem do klienta...

  tak na marginesie jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o.......

  ciekawe kto za publiczne pieniądze pcha i to tajniacko w "biednego" diwelopera

  kilka linków?.. proszę

  forum.gazeta.pl/forum/w,778,66490111,89070890,SGI_Baltis_ostrzezenie.html
  www.sgi.pl/sgi,deweloper
  działają od 1990 roku... to był piękny czas transformacji ..

  ciekawe jak pozyskują grunty, kto im pomaga ... o i sa aktywni na forach... dbają o firmę w internecie...

  hm ,, firma Szczecinśka.... ciekawe ze niema nigdzie nazwisk....

  o są nazwiska….

  społka zoo 74 miliony kapitału ....

  hm...
  zwróciłbym uwagę na sformułowanie "wynajem biur z prawem pierwokupu"
  hm…

  na rynku nieruchomości jest bardzo cienko a najlepszym kupującym jest Państwo

  tylko czemu za moje pieniądze...

 • rudi_0

  0

  Tylko z uwagi na obecnosc cenzora na powyzszym forum , nie napisze tutaj co "wdzieczni wyborcy" Partii Meneli im. senatora Romana Ludwiczuka - moga sobie podetrzec swoimi zalami oraz bluzgami.
  :)
  Takie "panstwo" zbudowaliscie oraz takiej wladzy daliscie przyzwolenie.
  Wiec ry.. to znaczy :"otwory gebowe" , prosimy na klodeczke sobie zamknac...

 • radeks11

  Oceniono 2 razy 2

  Wszyscy tu się oburzyli, że nie wiadomo ile będzie kosztowała przeprowadzka. Ale nikt nie zauważył, iż nie wiadomo czemu potrzebna jest przeprowadzka do DWA RAZY WIĘKSZEGO BIURA. Czy NFZ ma dwa razy więcej pacjentów do obsłużenia? Tyle przybyło pacjentów czy urzędników? !!!!

  Coś mi się widzi, że koszt biura to będzie pikuś przy kosztach wynagrodzeń.

 • tad-tad

  Oceniono 2 razy 2

  A co tu komentować, u nas jeszcze długo tak będzie , to arogancja władzy, Pani rzecznik , nie lubi jak jej zawracają d........ , tylko dlaczego , przełożony tej pani , nie ma nic do powiedzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje